SeçimNeye Hayır dediklerini bilmiyorlar

Neye ‘Hayır’ dediklerini bilmiyorlar

Yeni Şafak muhabirleri, fındığın başkenti Giresun’da referandum için nabız yokladı. Kararsızların az rastlandığı şehirde ‘Evet’ açık ara önde gidiyor. Referandumu ülke meselesi olarak gören Cansu Güvenç, “Ülkemizde bu kadar hain varken, ülkem için vatan için evet diyorum. Hayır’cıların neye hayır dediklerini bildiklerini sanmıyorum. Ama ben neye ‘Evet’ diyeceğimi çok iyi biliyorum” dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Neye ‘Hayır’ dediklerini bilmiyorlar
Neye ‘Hayır’ dediklerini bilmiyorlar
İl il gezerek Türkiye'nin fotoğrafını çeken Yeni Şafak ve TVNET ekibi fındığın başkenti Giresun'da. Kentte yağmurlu bir hava karşılıyor bizleri. Kararsızların az rastlandığı Giresun, kararını vermiş gözüküyor. Ağırlık 'Evet'den yana oy kullanacağını söyleyen Giresunlular, diktatörlük gelecek iddialarına prim vermiyor.

GÜÇSÜZ BİR TÜRKİYE İSTİYORLAR

18 madde ülkenin geleceği için olumlu baktığını söyleyen Salih Sağlam, “Bunu bir parti meselesi olarak görmemek lazım. Gençlere öz güven gelecek” dedi. Sağlam, soy ismine atıf yaparak, “Sağlam bir şekilde Evet diyeceğim” diyor. Oğuzhan Kalmuk da, "Diktatörlük geleceğini söylüyorlar. Diktatörlükte beş artı beş seçim olur mu. Avrupa'nın bizim üzerimizde oynadığı oyunları görmek lazım. Güçsüz bir Türkiye istiyorlar" dedi.

NEYE HAYIR DEDİĞİNİ BİLMİYORLAR

Referandumu ülke meselesi olarak gören Cansu Güvenç, “Ülkemizde bu kadar hainler varken, terör örgütleri varken ve hepsi hayır derken evet demeyi particilik olarak görmüyorum. Ülkem için vatan için evet diyorum. Hayır diyen kesim, bilinçsizlikten ve çok bilmemekten hayır dediklerine inanıyorum“ dedi.

YÖNETİM DAHA İYİ OLACAK

İstikrara vurgu yapan Mustafa Kefelioğlu, “Milletin bekası için, daha önce koalisyon dönemlerinden çok çekmiş. Yeni sistemde istikrar olacak. Tek başlılık diyorlar ben buna katılmıyorum, yönetim daha iyi olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Giresun'da gençler 16 Nisan'daki halk oylamasından umutlu.


Gençlerimizin neyi eksik

AK Parti iktidarı ile Türkiye'nin büyük bir kalkınmaya girdiğini söyleyen Okan Kılıç, “Bu kalkınmadan rahatsız olanlar tabii hayır diyecek. Bizler bu büyümenin farkındayız. Sıkıntılar yok mu var. İnşallah onlarda bu yeni sistem ile ortadan kalkacak. Dünyaya gür sesimizi duyurmanın vakti geldi. Gençler daha erken yaşta Meclis'e girecek. Onlara bir güven gelecek. Avrupa'nın gençlerinden bizim gençlerimizin ne farkı var. Bu gençler darbe gecesi vatan, bayrak için sokağa döküldü. Gençlere sahip çıkılmasını çok olumlu buluyorum” diyor. Şerivan İşineri ise, güçlü bir Türkiye için oyunun renginin evet yönde olacağını söylüyor. İşineri, “Avrupa'da şuan İslamafobi oluşturulmaya çalışılıyor. Kesinlikle bizim evet dememiz gerekiyor. Güçlü bir nesil için evet dememiz gerekiyor. CHP'nin söylemleri mantıklı gelmiyor. Kaldı ki söyledikleri ile yaptıkları kendileriyle çelişiyor. Onlar şuanda yanlış bir yoldalar.

Halis Nacakcı


Türkiye büyük güç olacak

Eskiden vatandaşın görüşüne başvurulmadığını aktaran Halis Nacakcı, “Yeni sistemin doğru olduğu kanaatini taşıyorum. Doğru varsa doğrunun yanında olacaksın. Sonuçta başkanı kim seçecek sen seçeceksin. Bizim fikirlerimizin sorulması son derece önemli. İnsana değer verildiği anlaşılıyor. Bir düzen kurulmuş ve hakkı sonuna kadar verilmiş. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 52 oy ile gelmiş. Kendini yargılatır mı. Kendisini yargılatan bir sistem getiriyor. Dünya'da mazlumlara sahip çıktığı için mi diktatör oluyor. Bu sistemden padişahlık falan çıkmaz. Boşuna bağırıp çağırmasınlar” ifadelerini kullandı. 16 Nisan'ın Türkiye için yeni bir Türkiye'yi anlattığını söyleyen Negahan Koçyiğit, “Ben de evet diyeceğim. Türkiye, dünyada daha büyük bir güç olacak ” dedi.
Huzur için evet diyeceğiz
SEÇİM
Huzur için evet diyeceğiz


PKK'ya hayır darbeye hayır

Yeni Şafak'ın Giresun'da görüştüğü gençler kararlarını 'evet'ten yana kullanacaklarını söylüyor. Referandumu ülke meselesi olarak gördüklerini dile getiren Giresunlu gençler, Yeni Kapı ruhunun sürdürülmesi gerektiği görüşünde. Gençler, “PKK'ya hayır, Kandil'e hayır, darbecilere hayır. Büyümeye evet, istikrara evet, kalkınmaya evet” diyor.

Koalisyonlar bitiyor

Yeni Şafak seçim ekipleri Tekirdağ'da halkın nabzını tuttu. Türkiye'nin sivil bir anayasa ile özüne döneceğini savunan Tekirdağlılar, özellikle birlik ve beraberlik için referandumda “Evet” diyeceğini ifade ediyor.

Tekirdağlı Şaban Örnek


Türkiye siyasetinde önemli bir viraj kabul edilen 16 Nisan'a geri sayım sürüyor. Yeni Şafak ve tvnet'in kamuoyunun nabzını tuttuğu Anadolu Turu kapsamında Tekirdağlılarla konuştuk. Vatandaşlardan Mahmut Yağbasan, “Türkiye'nin geleceğimiz için çocuklarımız için sivil bir anayasanın adımları atılıyor. Koalisyonlar son bulacak ülkedeki terör odaklarının tekerlerine çomak sokulacak. 18 madde özelinde yetmez ama evet” dedi. Yağbasan, paketin de çok profesyonelce hazırlandığını söyledi. Namık Kemal Üniversitesi Hemşirelik bölümü son sınıf öğrencisi Ahmet Yılmaz, referandumda tercihini evetten yana kullanacağını söyledi.

GENÇLERE UMUT VERDİ

Yılmaz, bu kararı vermesinde birlik, beraberlik ve istikrar gibi etkenlerin önemli olduğunu vurguladı. 18 yaş maddesinin gençlere umut vadettiğini söyleyen Yılmaz, bu anayasayla birlikte milletvekili olma umudum arttı. Yılmaz, “Muhalefetin tavrına bakıyorum. Onlardan çok tepki geldiği zaman anlıyorum ki doğru yoldayım diyordu. Avrupa ve muhalefetin de tavrı ortada. O yüzden kimse endişe etmesin bu ülke doğru yolda”

Geçmişle bugünün farkını biliyorum

Şaban Örnek: Bugüne kadar 17 ülke gezdim. Şu topraklar üzerinde yaşayan insanlardan daha şanslısına da rastlamadım. Avrupa'da demokrasi diyorlar, çok gezdiğim için biliyorum işin aslı hiç öyle değil. Eskiden söylüyordum kimse inanmıyordu. Son günlerde yaşananlar beni de haklı çıkardı. Kararımız evet olacak. Geçmiş ile bugün arasındaki farkı yaşım itibariyle görebiliyorum. Türkiye'nin daha iyi noktalara ulaşacağına inanıyorum. Örnek yaklaşık 30 yıldır ticaretle uğraşıyor.

KİRLİ PAZARLIKLARA SON

Adem Okur: Maddeleri tek tek okuyan bir kişinin evet dememe imkanı yok. Ülkemizde koalisyonların kirli pazarlıkların önüne geçilecek. Halkın kendi iradesini sandığa yansıttığı bir manzara ortaya çıkacak. Almanya ve Hollanda'nın tavrından sonra bazı şeyleri daha net görmeye de başladık. Bu referandum milletin ayağa kalkması için çok önemli bir vesile olacak.
Trabzon Evet rekoru kıracak
GÜNDEM
Trabzon Evet rekoru kıracak


ÖNERİLEN VİDEOLAR
Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.