Seçim YSKya 15 bin isim verildi

YSK’ya 15 bin isim verildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine yönelik AK Parti’nin yaptığı olağanüstü itiraz süreci devam ediyor.

Fazlı Şahan Yeni Şafak
Yüksek Seçim Kurulu Binası
Yüksek Seçim Kurulu Binası

AK Parti önceki itirazlarına ek olarak yeni bir dilekçe daha hazırlayarak YSK’ya sundu. Ek dilekçede Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu hizmetinden çıkarılmış 14 bin 712 seçmen ile mahkeme kararı ile kısıtlı olduğu tespit edilen 424 kişinin ismi yer alıyor. Mahkeme kararı ile kısıtlı olduğu tespit edilen 424 kişiyi daha belirlediklerini ifade eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, söz konusu seçmenlerin bulunduğu listeyi YSK’ye ilettiklerini kaydetti.

İTİRAZLAR BİRLİKTE GÖRÜŞÜLECEK

AK Parti, İstanbul’daki seçim sonuçlarıyla ilgili olağanüstü itiraz dilekçesini 16 Nisan’da YSK’ye sunmuştu.Olağanüstü itiraz dilekçesinde, oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı iddia edilmişti. Yapılan çalışma kapsamında iddialar tek tek ele alınarak rapor haline getirilecek. Bu raporların daha sonra YSK üyelerinin önüne gelmesi bekleniyor. YSK üyeleri hafta başından itibaren bu itirazları gündemine alacak. YSK, Büyükşehir seçimine ilişkin itirazla Büyükçekmece seçim sonuçlarına yapılan itirazı birlikte görüşecek.

Bahçeli'den dikkat çeken yerel seçim değerlendirmesi
GÜNDEM
Bahçeli'den dikkat çeken yerel seçim değerlendirmesi
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.