Avrupa Şampiyonası ’16 Genel Bilgileri

Genel Bilgiler

Ev Sahibi Ülke

Fransa

  • Nüfus 66.000.000 kişi
  • Yüz ölçümü 552.000 km²
  • Para Birimi Euro (€)
  • Zaman dilimi Orta Avrupa Zaman Dilimi (CET)

7 ülkeye olan sınırıyla Fransa,Kuzey ve Güney Avrupa arasında bağlantı noktası görevi görür.François de La Rochefoucauld bir keresinde,global felsefe akımlarının,kültürlerin ve sanat hareketlerinin Fransa’dan çıkması sebebiyle “Herşey Fransa’da gerçekleşir.” diye yazmıştır.

Fransa global kültürde ve politikada büyük izler bırakmıştır.Charle de Gaulle cumhuriyetçi fikirleri yaymış,özgür düşünce ve romantizm fikirleri ise şiirsel bir dille Victor Hugo, Jean-Jacques Rousseau, Voltaire ve Jean-Paul Sartre gibi isimler tarafından yayılmıştır.

Dünyanın en büyük üç futbol turnuvası olan FIFA Dünya Kupası,UEFA Avrupa Şampiyonası ve UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi’nin hepsinin çıkış noktası olarak Fransa kabul edilir.Futbol,iki milyon lisanslı oyuncusuyla,Fransa’daki en popüler spordur.

Fransa’nın büyük futbol ikonları Didier Deschamps, Jean-Pierre Papin, Just Fontaine ve Lilian Thuram gibi birçok ismi barındırır.Zinedine Zidane yüzyılın başında takımın itici gücüydü,1998’de evinde kazandığı Dünya Kupası ve iki sene sonraki EURO 2000’i Fransa’nın kazanmasında başrol oynadı.

Turnuva Kuralları

UEFA Avrupa Şampiyonası,1960 senesinde UEFA Avrupa Uluslar Kupası olarak başladığından beri, dört senede bir kıtadaki en iyi oyuncuları görüyüce çıkarttı.Euro 2016,15.kez düzenlenen turnuva olma özelliğine sahip ve eleme grupları,play-offlar ve final turnuvası olmak üzere 3 aşamadan oluşmakta.

Tarihte ilk defa,UEFA Avrupa Şampiyonası,1996’dan beri kullanılan 16 takımlı formattan farklı olarak 24 takıma ev sahipliği yapacak.1960 yılında Fransa’da düzenlenen ve ilk Avrupa Şampiyonası olan turnuvada sadece 4 takım mücadele etmiş,bu rakam 1980’de sekize yükselmişti.

Eleme grupları,ev sahibi avantajından dolayı turnuvaya direk katılma hakkı bulanan Fransa haricinde turnuva finallerine katılacak olan 23 takımı belirlemek için mücadele eden toplam 53 ülkeyle,bu alanda bir rekora imza attı.53 takım dokuz grupta mücadele etti.Gruplarda ilk 2’ye giren takımlar ve en iyi grup 3.sü doğrudan finallere gitti.Kalan sekiz grup 3.sü,iki ayaklı play-off maçları oynadı ve turnuvaya katılacak son 4 takım belli oldu.

Euro 2016

Ev sahibi olarak Fransa,10 Haziran-10 Temmuz 2016 arasında düzenlenecek finallere direkt olarak katılma hakkını elde etti.Fransa’ya turnuvada 23 takım eşlik edecek,takımlar 4’erli gruplara bölünecek,6 grup 1. ve 2.si’nin yanısıra ve 3.olan takımlar arasından en iyi 4 tanesi son 16’ya kalma hakkı kazanacak.

Kupa Tarihi

Avrupa Şampiyonası’nın kazananına verilen Henri Delaunay Kupası,ilk UEFA Genel Sekreteri olan ve Avrupa Şampiyonası’nın fikir babası olan ancak 1960’da düzenlenen ilk turnuvudan beş sene önce yaşamını yitiren Henri Delaunay’in adını taşımaktadır.Orjinal kupayı yaratma sorumluluğu Henri’nin oğlu olan Pierre Delaunay’e ait olmuştur.

2008’deki turnuva için,Henri Delaunay kupası,Şampiyonlar Ligi Kupası gibi UEFA’nın diğer kupaları yanında sönük kaldığı için,daha büyük olacak şekilde yeniden dizayn edildi.Orjinaline göre,daha dengeli olması için gümüş kasası daha büyük bir hale getirildi.Ek olarak,8kg ağırlığa ve 60cm uzunluğa sahip kupanın ön tarafına yazılan kazanan takımın adı,kupanın arka tarafına yazılmaya başlandı.

İlk turnuvadan beri kupa,bir sonraki turnuvaya kadar geçecek olan dört sene boyunca muhafaza edilmesi için turnuvanın kazananına verildi.İspanya’nın kaptanı Iker Casillas,Henri Delauney Kupası’nın 2008’de yenilenen halini kaldırma şerefine erişen ilk oyuncu oldu.

Euro 2016

Orjinalinden 18cm daha uzun ve 2kg daha ağır,saf gümüşten yapılan ve tarihsel adını muhafaza eden kupa,Avrupa’nın uluslararası arenadaki en prestijli turnuvasının görkemini ve ihtişamını yansıtmak için yeniden dizayn edildi.

Anahtar Tarihler

Fransa,UEFA Avrupa Şampiyonası'nın kurulmasından kilit rol oynadı.Haziran 1954'ten Kasım 1955'e kadar UEFA'nın ilk genel sekreterliğini yapmış olan Henri Delaunay,bu şampiyonanın fikir babasıdır.Ancak,turnuva’nın başlaması,Delaunay’ın ölümünden 3 sene sonra 1958’te gerçekleşti.Açılış turnuvasının finallerinde 4 takım mücadele etti.Paris’te oynanan ve gergin geçen final maçında SSCB,Yugoslavya’yı 2-1’lik skorla mağlup ederek şampiyon oldu.

2016’da gerçekleşecek turnuva,Fransa topraklarında oynanacak olan 3.turnuva olacak.1960’dan sonra,UEFA 1984’te turnuvayı tekrar Fransa’ya taşıdı.Ev sahibi ülke,UEFA Başkanı Michel Platini(takımın kaptanı ve itici gücü)’nin 9 golle-Belçika ve Yugoslavya karşısında hat-trickler dahil olmak üzere-gol rekoru kırdığı turnuvayı kazandı.

Fransa Futbol Federasyonu (FFF),Euro 2016’da,Bordeaux, Lens, Lille, Lyon, Marseille, Toulouse, Saint-Etienne, Nice, Paris ve Saint-Denis şehirleriyle,futbol ailesini ve tüm taraftarları kucaklayacak.

Teklif prosedürü açıklandı 13/12/2008

Fransa,İtalya ve Türkiye tekliflerinii sundu 15/02/2010

Teklif prosedürü açıklandı 13/12/2008

Fransa UEFA Euro 2016 ev sahipliğine hak kazandı 28/05/2010

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.