|

'Türkiye'ye karşı vereceğimiz mücadele çok zor olacak'

Yunanistan Futbol Federasyonu (EPO) Başkanı Vasilis Gagacis, Yunanistan'ın başkenti Atina'da, 24 Mart Cumartesi günü 2008 Avrupa Şampiyonası grup eleme karşılaşması çerçevesinde Türkiye'ye karşı oynanacak maçın "zor bir mücadele" olacağını söyledi.

Aa
00:00 - 20/03/2007 Salı
Güncelleme: 11:09 - 20/03/2007 Salı
Yeni Şafak
'Türkiye'ye karşı vereceğimiz mücadele çok zor ola
'Türkiye'ye karşı vereceğimiz mücadele çok zor ola

Gagacis, yazılı açıklamada, Yunanistan-Türkiye karşılaşması, grubun favori takımları, Yunan takımının oynadığı futbolun kalitesi, EPO'nun Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile 2008 Avrupa Şampiyonası benzeri büyük bir organizyonda olası işbirliği konularına değindi.


Türkiye-Yunanistan karşılaşmasının sonucu hakkında tahminde bulunamayacağını, bunun futbolun dinamizmine aykırı olduğunu belirten Gagacis, "Tek bildiğim maçın çok zor bir maç olduğu. İki çok iyi takım karşı karşıya geliyor, doğaldır ki ben de Yunan takımının kazanmasını istiyorum" diye konuştu.


Gagacis, Yunanistan'ın galibiyete ulaşabilecek nitelikte bir takım olduğunu vurguladığı açıklamasında, "Sahamızda oynuyoruz. Bu da bizim için psikolojik bir avantaj, fakat daha fazla bir katkısı yok. Türk takımı güçlü ve saygıdeğer bir takım ve galibiyet için mücadele edecek. Bu çerçevede tek söyleyebileceğim, ne olacağı değil ne olmasını istediğim" dedi.


Yunanistan'ın Türkiye karşısında alacağı bir galibiyetle elemelerde favori olacağını kaydeden Gagacis, "Yeter ki diğer maçlarda da neler yapabileceğimizi gösterelim. Grup, iki sırayı isteyen, 3 takım için açık. Bunlar da Türkiye, Yunanistan ve Norveç. Grupta iyi bir başlangıç yapmış olmamız iyimserliğimi artırıyor" ifadesini kullandı.


Karşılaşmanın Yunanistan Milli Günü arifesinde oynanmasının, birtakım fanatik grupları "Harekete geçirip geçirmeyeceğine" yönelik endişelere de değinen Gagacis, şöyle konuştu:


"Milli maçın, söz konusu günün arifesinde oynanacak olması bizi hiçbir şekilde kaygılandırmıyor. Futbolun ne milli günlerle ne de siyasi veya milliyetçi fanatizmle bağlantısı vardır. Milli bayramımız bizim için önemli, gerektiği gibi kutlayacağız, ama oraya kadar. Saha tamamen farklı bir konu. Sporseverlerin fanatik olmaları doğal, ama bu milli bayram nedeniyle aşırı noktalara ulaşmayacak. Yunan Milli Takımı'nın fanatik destekçileri var, ancak davranışları her zaman spor çerçevesinde olmuştur. Türk takımının güvenliği ile ilgili bir sorun yok. EPO, Yunan polisi ile işbirliğinde bulunarak en ufak bir olayın dahi yaşanmaması için tüm gerekli önlemleri alacaktır. Emin olun hiçbir sıkıntı yaşanmayacak. "


2004 ŞAMPİYONLUĞUNDAN SONRA

Yunan Milli Takımı'nın 2004 Avrupa Şampiyonluğundan sonra izlediği çizginin, günümüzde, "Çok sayıda olanağa sahip, eski bir takımın tecrübesi ile organize edilmiş yenilenmenin kombinasyonunu bulma girişimleri" ile devam ettiğini kaydeden Gagacis, "Takımın bugün eskisine oranla daha iyi bir durumda olduğu kanaatindeyim. Daha fazla tecrübesi ve çözümleri var. İleriye dönük hedefleri ise net" ifadesini kullandı.


TFF ile EPO'nun son derece iyi ilişkileri olduğunu vurgulayan Gagacis, federasyonların, 2008 Avrupa Şampiyonası organizasyonu ortaklığı benzeri bir işbirliğine gitmeleri olasılığında ise, "Federasyonların büyük bir organizasyondaki ortaklıkları, ilgili ülkelerin siyasi liderliklerinin karar verecekleri bir konudur.


Alınan kararlara ise saygı duyulur. Yunan Federasyonu'nun TFF ile mükemmel ilişkileri var ve bunun devamından yanayız, ancak ortak organizasyon konusu açık şekilde siyasi meseledir" diye konuştu.


TFF ile EPO yetkililerinin geçtiğimiz haftalarda Batı Trakya'da gerçekleştirdikleri temasları da yorumlayan Gagacis, "İki federasyon arsındaki dostluğu, bu ilişkinin daha da ilerletilmesi isteğini ve olabilecek her yerde desteklenmesi ihtiyacını gördüm. Futbol halkları birbirine daha da yakınlaştırabilir. Trakya'daki gibi etkinlikler ise sporun büyük gücünü hatırlatmaları bakımından olumludur" dedi.


FİNALLERDEN SONRA

Gagacis, Yunan basınında yer alan "Finaller sonrasında görevden ayrılacağına" ilişkin haberlere de değindiği açıklamasında, "Başkanlıkta kalıp kalmayacağım bugün net bir şekilde yanıtlanabilecek bir soru değil. Bugünkü gelişmelere bakılırsa 2008'den sonra göreve devam edeceğimi sanmıyorum, ancak son kararlar, o andaki mevcut durum, dengeler ve şahsi istekler çerçevesinde biçimlenir" şeklinde konuştu.


EPO Başkanı, Yunanistan Milli Takımı'nın Alman antrenörü Otto Renhagel'in görevde kalmasının ise takımın alacağı veya alamayacağı başarılarla bağlantılı olmadığını belirterek, "Sayın Renhagel'in görevde kalıp kalmaması kendi isteğine bağlıdır. Federasyon, Renhagel'in milli takımda kalmasını arzu etmekte ve yaptığı işi, takımın şu veya bu organizasyonda finale kalmasıyla ilişkili görmemektedir.


Dünyadaki en iyi antrenörlerden biri ile çalıştığımıza inanıyoruz" ifadesini kullandı.

17 yıl önce