Teknoloji 5G kullanan ilk ülkelerden biri Türkiye olacak

5G kullanan ilk ülkelerden biri Türkiye olacak

BTK Başkanı olan Ömer Fatih Sayan 5G'ye geçen ve kullanmaya başlayan ilk ülkelerden birisinin Türkiye olacağını açıkladı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
5G çalışmaları devam ediyor. 5G konusunda öncü olan ülkeler Japonya, ABD ve Güney Kore geçişlere başlarken, Japonya ile Türkiye arasında ortak düzenlenen 5G çalıştayı da ülkemizin bu yeni teknolojiye adapte olmasını sağladı.

Çalıştay sonrası yapılan açıklamada "Dünyada bu konuda liderlik yapan ülkeler ile temaslarımız devam ediyor. 5G'ye geçmeyi planladığımız gibi, bu amaca yönelik olarak ülkemizdeki kamu, üretici firmalar, işletmeler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları için koordinasyonun sağlanması adına 5GTR forumunu kurduk." İfadelerine yer verildi. Türkiye'nin 5G'ye geçmesi için 2020 yılı işaret ediliyor. Türkiye'nin bu teknolojiye geçen ülkeler arasına girmek için çalışmalara katıldığı belirtiliyor.

Türkiye daha yeni LTE standartlarına yani 4.5G teknolojisine geçiş yapmıştı. 27 Ekim 2018 tarihine kadar tüm hızlı ve yüksek tren hatları, karayolları, tünel ve köprülerin %99'unda 4.5G hizmeti kesintisiz verilmesi, 5G teknolojisine geçişe kadar altyapının geliştirilmesi çalışmalarına devam edileceği belirtiliyor. Bu gelişmeler sonrası 5G için de tüm alt yapı hazır hale getirilmiş olacak. Bu da 5G'ye geçişi kolaylaştıracak. BTK'nın yaptığı planlamalar doğrultusunda 27 Ekim 2023 yılında ülke nüfusunun %95'i yeni teknolojiye ayak uyduracak.

Samsung Electronics, 5G telekomünikasyon ağı teknolojisinin geliştirilmesine yönelik olarak yaptığı çalışmalar sonucunda en yüksek 5G veri iletim hızı olan 7,5 Gbps (saniyede 940 MB) hıza ulaşmayı başarmıştı. Aynı çalışmalar kapsamında mobil ortamda 100 km/saat'in üzerinde hızla giden bir araçta 1,2 Gbps (ya da saniyede 150 MB / 4G LTE hızının 30 katına eşit) hızında veri iletimi sağlanmıştı.

BTK Tuzak siteleri kapattı
TEKNOLOJİ
BTK Tuzak siteleri kapattı


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.