Teknoloji Apple Adware Doctor isimli uygulamayı App Storedan kaldırdı

Apple kullanıcıları dikkat! Adware Doctor Apple Store'dan kaldırıldı

Apple 'Adware Doctor' isimli uygulamayı App Store’dan kaldırdı

Apple, kullanıcı verilerini Çin’deki bir sunucuya gönderdiği ve casusluk yaptığı gerekçesiyle 'Adware Doctor:Anti Malware &Ad' isimli popüler güvenlik uygulamasını App Store’dan kaldırdı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Konuyla ilgili Apple'dan henüz bir açıklama yapılmadı.
Konuyla ilgili Apple'dan henüz bir açıklama yapılmadı.

Apple, Mac kullanıcılarının uygulama marketi App Store’un 'Araçlar' kategorisinde yer alan 'Adware Doctor' isimli ücretli ve popüler güvenlik yazılımını apar topar mağazadan kaldırdı.

Digita Security’nin güvenlik araştırmacısı Patrick Wardle ve Malwarebytes’ın güvenlik araştırmacısı Thomas Reed tarafından incelenen uygulama sadece kişisel verileri çalmakla kalmadığı, bu bilgileri Çin’de bulunan bir sunucuya aktardığı ortaya çıktı.

Kullanıcılara reklam engelleme ve virüs koruması vaat eden 'Adware Doctor:Anti Malware &Ad' App Store’un 'Araçlar' kategorisinde en çok indirilen ilk beş uygulama arasında yer alıyordu. 4,99 dolara satılan uygulama, binlerce kişi tarafından indirilmişti.

Uygulamanın hedefinde tarayıcı verileri vardı

Uygulamanın hedef aldığı internet tarayıcılarının arasında Chrome, Safari ve Firefox yer alıyordu. Ayrıca App Store da dahil olmak üzere tüm bu tarayıcıların arama geçmişini history.zip ve adscan.yelabapp.com isimli dosya uzantıları aracılığıyla veri hırsızlığını gerçekleştiriyordu.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.