Teknoloji Apple Adware Doctor isimli uygulamayı App Storedan kaldırdı

Apple kullanıcıları dikkat! Adware Doctor Apple Store'dan kaldırıldı

Apple 'Adware Doctor' isimli uygulamayı App Store’dan kaldırdı

Apple, kullanıcı verilerini Çin’deki bir sunucuya gönderdiği ve casusluk yaptığı gerekçesiyle 'Adware Doctor:Anti Malware &Ad' isimli popüler güvenlik uygulamasını App Store’dan kaldırdı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Konuyla ilgili Apple'dan henüz bir açıklama yapılmadı.
Konuyla ilgili Apple'dan henüz bir açıklama yapılmadı.

Apple, Mac kullanıcılarının uygulama marketi App Store’un 'Araçlar' kategorisinde yer alan 'Adware Doctor' isimli ücretli ve popüler güvenlik yazılımını apar topar mağazadan kaldırdı.

Digita Security’nin güvenlik araştırmacısı Patrick Wardle ve Malwarebytes’ın güvenlik araştırmacısı Thomas Reed tarafından incelenen uygulama sadece kişisel verileri çalmakla kalmadığı, bu bilgileri Çin’de bulunan bir sunucuya aktardığı ortaya çıktı.

Kullanıcılara reklam engelleme ve virüs koruması vaat eden 'Adware Doctor:Anti Malware &Ad' App Store’un 'Araçlar' kategorisinde en çok indirilen ilk beş uygulama arasında yer alıyordu. 4,99 dolara satılan uygulama, binlerce kişi tarafından indirilmişti.

Uygulamanın hedefinde tarayıcı verileri vardı

Uygulamanın hedef aldığı internet tarayıcılarının arasında Chrome, Safari ve Firefox yer alıyordu. Ayrıca App Store da dahil olmak üzere tüm bu tarayıcıların arama geçmişini history.zip ve adscan.yelabapp.com isimli dosya uzantıları aracılığıyla veri hırsızlığını gerçekleştiriyordu.

Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede
Gündem

Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede

Barış Pınarı Harekatı'nda dün şehit düşen ve yaralanan askerlerimizin hastaneye sevk edilirken çekilen fotoğrafları dün PKK'ya ait haber kaynakları tarafından paylaşıldı. Askerlerimizin rütbelerine dahi yer verilen bilgiler, "Hastane çevrelerinde PKK gözcüleri mi dolaşıyor?" sorusunu da beraberinde getirdi. yenisafak.com'a bilgi veren güvenlik kaynakları, hastanelerdeki tedbirlerin üst seviyeye çıkarıldığını söyledi.
Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir
Gündem

Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Belgrad'da gerçekleştirilen Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 141. Genel Kurul toplantılarında HDP'li milletvekilinin Fransa öncülüğünde Türkiye'yi kınama amaçlı hazırlanan acil gündem maddesine destek vermesine ilişkin, "HDP'li bir milletvekili Fransa'nın önerisine destek verdi. Türkiye'nin önerisinin de karşısında yer aldı. Bundan büyük bir üzüntü duyduğumu ifade edeyim. Türkiye içerisinde siyasi tartışmaları yapabiliriz. Ama Türkiye'nin dışında bu ülkenin milletvekili, milleti temsil eden milletvekillerinin bu milletin ortak menfaati için milletin ortak kararı için mücadele etmesi gerekir. Malumunuz Anayasa'ya göre milletvekilleri kendisini seçenleri değil milletin tamamını temsil ederler. Bu anlayış ve şuurla hareket etmeleri gerekir. Ben o arkadaşımızı burada kınıyorum." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu'na 22 Ekim'de günübirlik ziyaret gerçekleştirecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.