Teknoloji Canan Karatay ve Elon Muskın ortak hayalleri gerçekleşiyor

​Canan Karatay ve Elon Musk’ın ortak hayalleri gerçekleşiyor

Canan Karatay ve Elon Musk’ın ortak hayalleri gerçekleşiyor

Antarktika'da diğer gezegenlerde taze yiyecek yetiştirilebilmesine olanak tanımak için tasarlanan projenin ilk mahsulleri alınmayı başlandı. Elon Musk, Canan Karatay ve NASA'nın hayallerini aynı anda gerçekleştiren projede çeşitli sebzeler elde edildi.

Haber Merkezi Diğer
Ortak hayalleri bu proje ile gerçeğe dönüşüyor.
Ortak hayalleri bu proje ile gerçeğe dönüşüyor.

Almanya'ya ait olan Neumayer İstasyonu'nda yüksek sıcaklığa sahip bir sera içerisinde 3,5 kilo yeşillik, 18 salatalık ve 80 turp yetiştirmeyi başaran Alman bilim insanları, sera dışındaki sıcaklığınsa -20'lere kadar düştüğünü söylüyor.

Hedef haftalık 4-5 kilo hasat

Projeyi koordine eden Alman Havacılık Merkezi, haftalık olarak 4-5 kilo sebze ve meyve hasadı almayı planladıklarını belirtti.

Milliyet’in haberine göre NASA, daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu'nda başarılı bir şekilde sebze yetiştirmişti. Eğer Almanların geliştirdiği bu teknolojide sorunsuz ilerleme kaydedilirse bir gün Mars'ta ve Ay'da da toprak, güneş ya da ilaçlamaya gerek duymadan çeşitli meyve ve sebze türleri üretilebilecek.

Hayaller gerçek oluyor

Yani Elon Musk'ın hayali gerçek olur da insanlık, yaşanmaz hale getirdiği Dünya gezegenini terk etmek zorunda kalırsa ve Mars'a yerleşirse yine sebze yiyebileceğiz. Hayali gerçek olan isimlerden biri de Canan Karatay olacaktır.

Böylece bu teknolojiyi insanlığa duyururken çekilecek tanıtım filminde kimlerin oynaması gerektiği de açık. Elon Musk'ı dünya tanıyor fakat Canan Hoca'nın ününü henüz dünya duymadı.

İnsanlığın hem Antarktika'da sebze yetiştirme teknolojisini hem de Canan Karatay'ı tanıma vakti geldi!

Fenomen baba oğul Mercedes’in koltuğunu keserek içini açtı
Teknoloji

Fenomen baba oğul Mercedes’in koltuğunu keserek içini açtı

Sürekli ellerine geçen şeylerin içini açıp inceleyen fenomen baba oğul bu sefer Mercedes’in Almanya'daki müzesine gitti. Eline aldığı bucakla bir Mercdes Benz S Class serisi aracın şoför koltuğuna girişen baba içinde ne var ne yok hepsini ortaya döktü. İşte Mercdes-Benz S-Class serisi aracın şoför koltuğunun içerisinden çıkan mühendislik harikası sistemler ve parçalar.
Aref'in durumu belli oldu: Kısmi felç
Hayat

Aref'in durumu belli oldu: Kısmi felç

Antalya'da kobra yılanı tarafından ısırılmasının ardından tedavi için Mısır'a götürülen İran asıllı Türk vatandaşı illüzyonist Aref Ghafouri'ye tedavisi boyunca 24 tüp yılan serumu yani panzehir verilecek. Aref'in sosyal medya hesabından sağlık durumuyla ilgili açıklama yapan menajeri de "Doktorların dediğine göre şu ana kadar yaşaması mucize. Vücudundaki bazı bölgelerde kısmi felç gözüküyor" diye konuştu.

BİM 599 TL'ye bilgisayar satacak
Teknoloji

BİM 599 TL'ye bilgisayar satacak

BİM, 27 Temmuz aktüel ürünler listesi ile birbirinden farklı teknolojik ürünleri bir arada satışa sunmaya hazırlanıyor. Yine piyasa fiyatının altında çok altında satışa sunacağı ürünler arasında ALFA 110A Windows diz üstü bilgisayar, Xiaomi Mi Band 2 akıllı bileklik, Trust 12.500 mAh taşınabilir power bank, Mikodo radyolu müzik kutusu, Trust mikrofonlu oyuncu kulaklığı, Trust klavye, fare ve YouTube tripodlu mikrofon yer alıyor. Söz konusu teknolojik ürünlerin haricinde BİM, 27 Temmuz aktüel ürünler listesinde uygun fiyatlı diğer ürünlerini de listeliyor. İşte 27 Temmuz BİM aktüel ürünler listesinde yer alan diğer ürünler...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.