TeknolojiCassini intihar dalışını yaptı

Cassini 'intihar' dalışını yaptı

NASA bugün Cassini uydusunu Satürn’e ölüm dalışı yapmak için yönlendirildi. Uydu Satürn’ün atmosferine giriş yaparak binlerce parçaya ayrıldı. NASA TV bu ilginç olayı internet üzerinden canlı olarak yayınladı.

Haber MerkeziDiger
Cassini uydusu bugün Satürn'e ölüm dalışı yapacak.
Cassini uydusu bugün Satürn'e ölüm dalışı yapacak.

NASA, Cassini uydusunu 1997 yılında Satürn’e yollamıştı. Popular Science Türkiye'nin haberine göre keşif aracı 2004 yılında gezegene ulaştı ve o zamandan beri gezegenin gizemli uyduları, buz ve toz halkaları ve yüzeyi hakkında incelemeler yaptı.

  • Cassini görevini yöneten NASA mühendisi Earl Maize, Çarşamba günkü basın toplantısında görevin bugün ‘’Satürn’ün bulutlarının çok üstünde alevli bir şovla’’ sona ereceğini söyledi.
  • Maize sözlerine şöyle devam etti, ‘Şüphesiz ki, böylesi inanılmaz bir makinenin kaybına hüzünleneceğiz. Fakat hepimizin büyük bir gurur yaşadığını düşünüyorum. Satürn’de bir şey yapmak için yola çıktık, bunu başardık, bunu fazlasıyla iyi yaptık ve giderek daha fazla şeyi ulaştırdık. Ve geride bilgili ancak hala meraklı bir dünya bıraktık.’

Cassini projesi en büyük keşfi yüzünden yok olacak. Keşif aracı 2005 yılında Satürn’ün uydusu Encaladus’tan fırlayan su jetlerini tespit etmişti.

NASA JPL’de Cassini projesinde çalışan bilim insanı ve gezegen bilimci Linda Spilker basın toplantısı esnasında Encaladus hakkında konuşarak, ‘Yaşam olasılığına sahip, güneşten çok uzak olan çok küçük bir yer bulmak, hem kendi gneş sistemimizde, hem de ötedeki dış gezegen sistemlerinde yaşamı nerede arayabileceğinize dair olan yaklaşımımızı geliştirdi’ dedi.

REKLAM

Satürn'den en iyi fotoğraflar
FOTOĞRAF10
Title
15 Ekim 1997'de Cassini uzay aracının kalkışı
Title
Satürn'ün ayı Enceladus - 9 Mart ve 14 Temmuz 2005 arası
Title
Satürn'ün Gündönümü - 12 Ağustos 2009
Title
Satürn ve önünde duran uydusu Titan - 6 Mayıs 2012
Title
Satürn'ün Kuzey Kutbundaki Fırtına - 27 Kasım 2012
Title
Satürn'den gözüken bizim gezegenimiz - 19 Temmuz 2013
Title
Satürn'ün ayı Titan - 13 Kasım 2015
Title
Satürn'ün kuzey yarımküresindeki bulutlar - 20 Temmuz 2016
Title
Satürn'ün Halkaları - 14 Ağustos 2016
Title
Satürn'ün uydusu Pan - 7 Mayıs 2017
Satürn'den en iyi fotoğraflar
15 Eylül Cuma günü Satürn'ün atmosferine girip oranın bir parçası haline gelecek olan Cassini uzay aracı, Satürn'ü son kez fotoğrafladı.


Su içeren bu yerlerde bir hayat emaresi olabilir ve Cassini’nin yakıtı bitmek üzere bu yüzden NASA riske girmiyor.

NASA’da çalışan başka bir bilim adamı Tim Green gezegeni korumak için, Encaladus ve Titan’a geri gitme arzuları nedeniyle oradaki cisimleri korumak için Cassini programının sona erdirildiğini belirtti.

20 yıllık, 3.26 milyar dolarlık görevin sonra erişi teleskopların görüntüleyemeyeceği kadar uzak bir mesafede gerçekleşti.

NASA TV, kendisini yok etmek için dalış yapacak olan ve nükleer güçle çalışan Cassini uydusunun ölüm dalışını internet üzerinden canlı olarak yayınladı.

REKLAM

Cezayı ödemeyen çıkış yapamayacak
Ekonomi

Cezayı ödemeyen çıkış yapamayacak

Türkiye'de trafik cezası kesilen yabancı plakalı araçlar sürücüsünün Türk ya da yabancı olmasına bakılmaksızın, ödeme yapmadan Türkiye'den çıkış yapamayacak. Sınıra en yakın il olan Edirne'degünde 1000 sürücüye ceza kesilirken, bunlardan 300 kadarını ise yabancı plakalı araçlar oluşturuyordu.
Geziciler ve CHP'li başkandan yeni kaos planı
Gündem

Geziciler ve CHP'li başkandan yeni kaos planı

Tünel projesi kapsamında Maçka Parkı’ndan sökülüp Sarıyer'de yeniden dikilen ağaçlar için Geziciler ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu halkı sokağa çağıran bir açıklama yaptı. ‘Gezi’de başardık Maçka Parkı’nda da başarabiliriz’ sloganı ile halkı sokağa çağıran Gezicilere CHP’li Kaftancıoğlu da sahip çıktı. Kaftancıoğlu, sosyal medyadan sokak çağrısı yaptı.
5G'ye ilk geçecek şehirler belli oldu
Teknoloji

5G'ye ilk geçecek şehirler belli oldu

Akıllı telefonlardaki internet hızını ciddi bir oranda artıracak olan 5G teknolojisine ilk geçiş yapacak 3 şehir belirlendi.
Yeni Civic sessiz motoru ve yakıt tüketimi ile hayranlarını şaşırttı
Teknoloji

Yeni Civic sessiz motoru ve yakıt tüketimi ile hayranlarını şaşırttı

Japon otomotiv devi Honda, yeni 2018 Civic Sedan modelinin tanıtımını ve Türkiye fiyatını açıkladı. Sessiz çalışan dizel motoru ile hayranlarının ilgisini çekmeyi başaran yeni Civic, yakıt tüketimi ile de kullanıcılarını bu sefer resmen şaşırttı.
Çukur dizisinden tepki çeken sahneye özür geldi
Hayat

Çukur dizisinden tepki çeken sahneye özür geldi

Çukur son bölümünde yayınlanan trafik polisi sahnesi, sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Trafikte makas atarak ilerleyen Emrah Komiser'in kendisini durduran polis memuruna 'Haritadan yer seç' ifadesinde bulunması, izleyicilerin tepkisini çekti. Ay Yapım tepkiler sonrasında, Emrah Amir'in trafik polisinden özür dileme sahnesini yayınladı. İşte Emrah Komiser'in trafik polisinden özür dileme sahnesi...