Teknoloji Çin ordusundan emekli mühendis şimdi Appleı geride bıraktı

Çin ordusundan emekli mühendis şimdi Apple'ı geride bıraktı

Çin ordusundan emekli olan Ren Zhengfei’nin 3 bin dolar sermaye ile kurduğu şirket bugün, dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Apple’ı geride bıraktı. Firmaya Çincede çiçek anlamına gelen Huawei ismini veren Zhengfei, önündeki tek hedefi olan Samsung’u da geride bırakmayı hedefliyor.

Haber Merkezi Diğer
Huawei'in kurucusu Ren Zhengfei
Huawei'in kurucusu Ren Zhengfei

Dünyanın en büyük teknoloji üretim merkezi Çin’in Shenzhen şehrinde 1987 yılında Çin ordusunda mühendis olarak çalışan orta yaşlarında bir teknoloji meraklısı, şehrin kaderini değiştiren bir karar verdi. Elindeki 3 bin dolarla birlikte Shenzhen’deki bir apartmanın alt katında ofis tutan Ren Zhengfei, Çin Halk Cumhuriyeti’nin telekomünikasyon ve iletişim sistemlerini için verdiği teşvik paketlerinden yararlanarak şirketini kurdu.

Hürriyet’in haberine göre Ren Zhengfei şirketinin adını Çince çiçek anlamına gelen ‘Huawei’ olarak belirledi ve telefon, elektronik cihazlara tuş takımı üretimi ve geliştirme işlemleri ile işe koyuldu. Akabinde geçen 31 yılın sonunda Huawei, teknoloji devlerine kafa tutan, hatta geride bırakan bir firma haline geldi.

Geçtiğimiz hafta hazırlanan rapora göre Huawei, pazarda 15.8’lik bir paya ulaştı. Yüzde 12.1’lik paya sahip Apple’ı geride bırakan Çinli firma, yüzde 20.9’luk paya sahip Samsung’u gözüne kestirmiş gibi görünüyor. Hazırlanan bu rapora bakıldığında Huawei, akıllı telefonun icat eden Apple geride bıraktığı açık bir şekilde görünüyor.

Teknoloji dünyasında hızla büyüyen ve akıllı telefon pazarında egemenliğini ilan eden şirketlere kafa tutan Huawei, nasıl oldu da bu noktaya gelebildi?

  • 1) Bu sorunun ilk cevabı Huawei’nin tarihinde gizli. Huawei, kurulduğundan bu yana telekomünikasyon ve iletişim altyapıları geliştiren bir şirket. Yani Çinli şirket mobil iletişimin arka planını çok iyi biliyor. Hatta Huawei’nin şu anda elde ettiği gelirlerin yüzde 60-70 civarı akıllı telefon dışındaki kategorilerden geliyor. Dolayısıyla Huawei, özellikle son yıllarda LTE (4G) ve 5G başta olmak üzere birçok yeni iletişim teknolojisi oldukça hakim durumda.
  • 2) Huawei’nin yakaladığı başarının ikinci sebebi ise yaptıkları işbirlikleri. Dünyanın en iyi lenslerini üreten Alman Leica ile 2016’dan beri işbirliği yapan Huawei, Mate ve P serilerinin fotoğraf ve video kalitesini oldukça üst seviyeye taşıdı. Dolayısıyla bu işbirliğinin karşılığını birçok farklı alanda almış durumda. Bunların arasında ise şüphesiz marka algısı var. Leica gibi bir markanın Huawei ile işbirliği yapması, özellikle ABD ve Avrupa pazarlarındaki tüketicilerin dikkatini çekmeyi fazlasıyla başardı.
  • 3) Bu başarının diğer bir sebebi şirketin satış sonrası hizmetlere ağırlık vermesi. Huawei, tüketiciler sunduğu üst düzey akıllı telefon modellerinin 3 ay içinde ekranının kırılması durumunda, hiçbir ücret talep etmeden ekranı değiştiriyor. Ayrıca servis konusunda da tüketicilere kapıdan kapıya hizmet modelini sunuyor. Kullanıcılar, akıllı telefonları bozulduğunda kargoya veriyor ve tamir edildiğinde ise yine kapıya kadar geliyor.


HUAWEI’nin globalde elde ettiği başarıdan sonra Türkiye’deki duruma göz attık. Elde ettiğimiz rakamlara göre 2017 Aralık’ta Huawei’nin pazar payı yüzde 7 civarındaydı. En yayınlanan haziran raporuna göre ise Huawei’nin pazar payı yüzde 17.4’e kadar çıkmış durumda. Bu rakamla Huawei, Türkiye’deki akıllı telefon pazarında yüzde 18.9 ile ikinci olan Apple’ın arkasından üçüncü sırada yer alıyor.

Hangi çılgın bize zincir vuracak?

Hangi çılgın bize zincir vuracak?

Erdoğan'dan terör örgütleriyle işbirliği yapanlara sert sözler.
Sözler tutulmazsa harekata devam edeceğiz

Sözler tutulmazsa
harekata devam edeceğiz

​Milli Savunma Bakanı Akar'dan Barış Pınarı açıklaması.
SDGde 22 Ekim paniği

SDG'de
22 Ekim paniği

14 kez saldırıp ABD'yi yardıma çağırdılar.
ABD silahları Kandil'e taşınıyor

ABD silahları Kandil'e taşınıyor

​3 bin tır silah ve cephane terör örgütü PKK'ya teslim edildi.
PKK'nın bırakıp kaçtığı cephanelik

PKK'nın bırakıp kaçtığı cephanelik

Rasulayn'da büyük miktarda mühimmat bulundu.
Mazlum Kobani'nin<br>iadesi istensin!

Mazlum Kobani'nin
iadesi istensin!

ABD ile aramızdaki 'suçlu iadesi anlaşması' uygulansın.
Teröristler keskin nişancılarla saldırdı

Teröristler keskin nişancılarla saldırdı

​Mutabakata rağmen YPG/PKK saldırı düzenledi.
Afrika ile ilişkilerimiz altın çağını yaşıyor

Afrika ile ilişkilerimiz altın çağını yaşıyor

​Cumhurbaşkanı, Afrika Ülkeleri Dini Liderler Zirvesinde konuştu.
Babasının <br>çektiği kredi ile ilk kez yüzünü gördü

Babasının
çektiği kredi ile ilk kez yüzünü gördü

​21 yaşındaki kızın nakil sonrası yaşadığı mutluluk.
Buz tutmuş<br>kasaba:  Oymyakon

Buz tutmuş
kasaba: Oymyakon

Hava sıcaklığı rekoru eksi 65 derece ile kırıldı.

Son 36 saatte<br>14 saldırı

Son 36 saatte
14 saldırı

​MSB, YPG/PKK'lı teröristlerin mutabakata uymadığını açıkladı.
2,5 saatlik yol <br>40 dakikaya inecek

2,5 saatlik yol
40 dakikaya inecek

2 ilçeyi birbirine bağlayacak yol yıl sonu açılıyor.
İspanya polisinden<br>tepki çeken şiddet

İspanya polisinden
tepki çeken şiddet

Barselona sokaklarını ateşe veren eylemciler, polis şiddetiyle karşı karşıya kaldı.
Hasretinden geceleri yatamıyorum

Hasretinden geceleri yatamıyorum

Anneler 47 gündür HDP önünde evlat nöbetinde.
41 DEAŞ'lı daha teslim alındı

41 DEAŞ'lı daha teslim alındı

YPG'nin serbest bıraktığı teröristler yakalandı.
Günlük <br>350 TL yevmiye

Günlük
350 TL yevmiye

​Sadece yükseklik korkusu olmayan erkekler çalışabiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.