Teknoloji Efsane döndü Sony VAIO

Efsane döndü: Sony VAIO

Şimdi aramızda konuyla ilgili olanlar muhakkak 'Sony VAIO mu kaldı, Sony PC iş kolunu çoktan kapattı ?' diye geçiriyorlardır içlerinden...

Erdem Gükrer Yeni Şafak
Diğer tüm ürünlerde olduğu gibi dizüstü pazarında da en zor şey marka haline gelebilmek. Bir sürü farklı üreticinin imzasını taşıyan yüzlerce model arasından sıyrılıp da kendisine bir yer edinebilen modeller iki elin -hatta ne ikisi tek elimizin- parmaklarını geçmiyor. Şöyle bir sayalım dediğimizde mesela Apple'ın MacBook'u, Lenovo'nun ThinkPad'i ve tabii ki Sony'nin VAIO'su geliyor aklımıza. Gerçi hafızamızı biraz daha zorlarsak örneğin HP'nin Elitebook'u yahut Dell'in XPS'i gibi premium modeller de geliyor aklımıza ama doğrudan gelmediklerine göre bu da son tahlilde 'marka' olmadıklarının göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Şimdi aramızda konuyla ilgili olanlar muhakkak 'Sony VAIO mu kaldı, Sony PC iş kolunu çoktan kapattı ?' diye geçiriyorlardır içlerinden.

Evet; Sony'nin PC işinden çıktığı doğru, keza yine bu sebeple VAIO'lara veda ettiğimiz de doğru...

...idi.

Çünkü Sony cephesinden gelen yeni habere göre, Japon devi efsane markasını yeniden doğurma kararı aldı. Üstelik eskisinden çok daha sağlam bir hamle ile. Şöyle ki, bildiğimiz gibi özellikle son yıllarda maliyet odaklı rakipleri ile başa çıkabilmek yolunda kaliteden taviz vermek zorunda kalan Sony, şimdi aynen ilk başlarda olduğu gibi doğrudan kaliteye odaklanacak. Ki bunun en önemli göstergesi ise yeni VAIO'ların doğrudan Japonya'da yapılacak oluşu.

Mühendislik okumuş herkesin çok iyi bileceği üzere bu işaret 6 Sigma işareti. İşte Japonya'nın üretim kalitesinin altında yatan temel strateji bu. İlk olarak 1970’lerde bir Japon şirketi olan Matsushita firması tarafından 6 Sigma, operasyonlarda mükemmelliğin sağlanması amacıyla işletmelerde süreçlerin tanımlanması, ölçülmesi, analiz edilmesi, iyileştirilmesi ve kontrolü için kolay ve etkili istatistik araçlarının kullanılmaya başlanması ile hayata geçirildi. Bu sayede süreçlerin arzulanan kalitede olup olmadığı ve kalitenin sayısal değeri görülebilir hale gelirken, diğer yanan yine aynı strateji ile süreç performansını da geliştirilerek bir milyonda 3.4 birim hata oranına erişti. Evet; yanlış okumadınız Bir milyonda 3.4'lük bir hata payı. Yani diğer bir deyişle insanın elinden çıkabilecek kusursuza en yakın şey.


İşte Japon etiğine uygun bir tasarım ve üretim kalitesi ile yapılacak bu dizüstüler ilk etapta ABD'deki hem çevrimiçi Microsoft mağazalarında hem de seçili fiziksel mağazalarda tüketicilerin beğenisine sunulacak. Satışına başlanacak olan ilk iki model VAIO Z ve Z Canvas isimleri altında 2,200 dolardan başlayan taban fiyatlandırma ile önümüzdeki ay itibarıyla raflardaki yerini alacak.

Velhasıl hem Sony'nin pazara dönüşü açısından hem de daha da önemlisi 'Windows tabanlı kaliteli dizüstü' arayan tüketiciler için çok güzel bir haber.
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.