Teknoloji Facebook bedava internet için Airbus ile çalışacak

Facebook bedava internet için Airbus ile çalışacak

Facebook bedava internet bağlantısı için Airbus’ın drone projesini kullanacak. Avustralya’da test edilecek olan dronelar 30 km yükseklikten dünyaya internet bağlantısı dağıtacak.

Haber Merkezi Diğer Yeni Şafak
Zephyr isimli drone projesi güneş enerjisiyle çalışıyor.
Zephyr isimli drone projesi güneş enerjisiyle çalışıyor.

Facebook ve Airbus Avustralya'da yeni bir drone bağlantı projesi üzerinde çalışıyorlar. Bu açıklama, Netzpolitik'in iki firmanın planladığı testleri gösteren bir belge yayınlaması ardından geliyor. Airbus Zephyr drone'unu kullanacak olan Facebook, yaklaşık 30 km yükseklikte stratosferden Dünya yüzeyine internet sağlayacak.

Bir bilgi özgürlüğü isteği ile alındığı belirtilen belgede görülene göre, Airbus geçtiğimiz yıl Mart ve Eylül ayları arasında Avustralya Sivil Uçuş Güvenliği Yetkilileri ile en az 18 kez görüştü. Airbus, drone testleri için 19 Eylül 2018 tarihinde izin aldı ancak henüz herhangi bir uçuşun yapılıp yapılmadığı belli değil. Kasım ve Aralık ayı için planlanan uçuşlar bulunsa da belge daha önceki test gecikmelerini gösteriyor. Eğer herhangi bir sorun yaşanmadıysa şimdiden bazı uçuşlar yaşanmış olabilir.

Bir Facebook sözcüsü yapılan kısa bir açıklamada Yüksek İrtifa Platform Sistemi (HAPS) üzerinde ortaklarla çalıştığını doğruladı ancak Avustralya'daki herhangi bir test uçuşu hakkında bilgi vermeyi reddetti.

Facebook'un nihai amacı stratosfere drone'lar yerleştirerek yeryüzündeki insanları internete bağlamak. Bunun başarılması, yeryüzünde hâlâ milyarlarca insanın bağlantıya sahip olmamasından dolayı Facebook ve Google gibi internet firmaları için aşırı önemli oluyor. Facebook, bu hizmet ile ulaştığı noktalara Bedava Temeller (Free Basics) veya benzeri bir hizmeti sunabilir.

Facebook, bir süredir drone teknolojisiyle ilgileniyor ve Aquila projesi girişimi kapatılmış olsa da, Airbus droneları ile yeni bir yol deniyor gibi gözüküyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü. Görüşmeye ilişkin Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı, Erdoğan'ın dün attığı bir tweeti alıntılayarak 'Terörizmi yenin' ifadesini kullandı. Trump'ın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da Twitter hesabından görüşmeye dair açıklama yaptı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ABD'li mevkidaşıyla telefonda görüştü
Gündem

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ABD'li mevkidaşıyla telefonda görüştü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Güler, Milley görüşmesinde, Suriye'deki güvenlik durumu ve günlük gelişmeler ele alındı.
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: Ambargo açıklaması yapanlar kapımıza gelecek
Gündem

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: Ambargo açıklaması yapanlar kapımıza gelecek

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Konya Teknik Üniversitesince Gelişim Yerleşkesi'nde düzenlenen 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde açılış dersi verdi. Demir, Barış Pınarı Harekatı'na ara verilmesine ilişkin, "Son gelişmelerle de gördük, belli şekilde hedeflerimize ulaşmaya doğru gidiyoruz. Eğer bu sözler tutulmazsa ne olur? Operasyon devam eder. Biz kendi hedefimize ulaşana kadar bildiğimizi okuruz. Bugünlerde gördüğümüz gibi dostumuz çok az. O dost gibi görünenler, mesela geçen hafta ambargo açıklaması yapan ülkelerin bir kısmı yarın kapımıza bazı şirketlerle gelecek, geçmişte geldikleri gibi" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.