TeknolojiFacebookın depoladığı verileri öğrenince şaşıracaksınız

Facebook'ın depoladığı verileri öğrenince şaşıracaksınız

Sosyal medya devi Facebook üye olan veya olmayan herkesin verisini topluyor. Toplanan veriler hayatınızın neredeyse her anına ışık tutabilecek kadar fazla şeyden oluşuyor.

Haber MerkeziDiğer
Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg.
Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg.

Facebook’un aktif kullanıcı sayısı 2 milyarı geçti ve dünya nüfusunun yarısına yaklaşmaya başladı. Bu dev sosyal ağ tüm kullanıcılarının bilgilerini sunucularında depoluyor. Bu toplanan veriler sayesinde verileri toplayan sosyal medya devleri insanlar hakkında oldukça fazla bilgiye sahip oluyor ve Facebook bu devlerin bir adım önünde olabilir.

Facebook'a yüz tanıma özelliği geliyor
TEKNOLOJİ
Facebook'a yüz tanıma özelliği geliyor

  • Örneğin Facebook açıldığı günden bu yana üye olan birisinin en az 10 yılı dijital olarak kayıt altına alınmış oluyor. Gittiği yerler, fotoğrafları, arkadaşları, telefon rehberi, satın aldığı ürünler, düşünceleri gibi gibi birçok bilgi Facebook’un sunucularında depolanmış durumda. Facebook ile giriş yap dediğiniz sitelerdeki aktivitelerinizde Facebook tarafından takip ediliyor. Tüm bu veriler sosyal medyanın bizi her yerde kontrol etmesine olanak tanıyor.

Mark Zuckerberg

Facebook’ta 10 yıl içerisinde paylaştığınız her şeyi tek bir dosya olarak indirip kontrol ederseniz eğer Mark Zuckerberg’in şirketinin sizin hakkınızda ne kadar çok şey bildiğini görebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili olarak bazı ülkeler çalışmalar yürütmeye başladı. Yüz tanıma verileri, IP adresi, tarayıcı geçmişi, fotoğrafların çekildiği yer ve zaman, GPS gibi verileri elinde bulunduran şirket arşivine telefon rehberinizi bile ekliyor.

Facebook sizi dinliyor
FOTOĞRAF7
Title
Mashable haber portalına göre Facebook'a yönelik bu tür iddiaların sürekli ortaya atıldığını belirtiyor. Zuckerbeg'in şirketi tarafından ise bu tür iddiaları yalanlayan bir açıklama ile beraber çalışanlarının mobil cihazdaki mikrofona erişim izni veren kullanıcıları dinlemiş olabileceği söylendi.
Title
Facebook kullanıcılarından biri, Benden başka telefonlarımızın dinlendiğini düşünen birileri var mı? Konuşmada öylesine söylediğim iki markanın reklamı bugün Facebook hesabımda çıktı. yazdı.
Title
Başka bir kullanıcı ise konuyla ilgili olarak Eminim, Facebook bizi dinliyor. Bugün uygulamayı sildim, artık beni takip edemeyeceksiniz. dedi.
Title
Düşündürten bir olay ise yine bir Facebook kullanıcısından gelen Telefonumu İspanyolca yayın yapan bir radyonun yanına koyduktan sonra Instagram ve Facebook sayfamda İspanyolca reklam çıkmaya başladı. yorumu oldu.
Title
Kullanıcılara göre, telefon ayarlarından mikrofon erişim iznini kapatmak sorunu çözmüyor.
Title
Bunun için en sağlam yolun telefondaki mikrofonu fiziksel olarak yok etmek olduğu düşünülüyor.
Title
Bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'in yaptığı gibi mikrofon ve kamerayı bant ile kapatın.
Facebook sizi dinliyor
Sosyal medya ile ilgili ortaya atılan son iddialar Facebook'un başına dert oldu. İddiaya göre Facebook, bilgisayar ve telefon mikrofonları sayesinde kullanıcılarını dinliyor.


  • Geçtiğimiz ay Belçika hükümeti, Facebook’a hesabı olmayan kullanıcıları izlemeyi durdurmasını iletti. Bu karara uymazsa sosyal medya devi günlük 250 bin Euro para cezasına çarptırılacağı belirtildi. Avrupa’nın Facebook hakkında kullanıcı verilerini satma düşüncesi olduğu için böyle bir ceza verilmiş. Bunun dışında Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’da sosyal medya devi hakkında araştırma yapacağını duyurdu. Facebook, Google gibi internet devleri insanların verilerini toplayarak bazı noktalarda kullanabiliyor.
Oyun oynayarak servet kazanıyor
Teknoloji

Oyun oynayarak servet kazanıyor

Fortnite yayınları açan Ninja, CNBC’de kazandığı para ve oyun bağımlılığı hakkında açıklamalar yaptı.
Umut Bozok'tan şık gol
Spor

Umut Bozok'tan şık gol

Nimes Olympique forması giyen forvet oyuncusu Umut Bozok, Brest ile oynanan mücadelede şık bir gol kaydetti.
Neden bırakıp kaçtılar?
Gündem

Neden bırakıp kaçtılar?

Zeytin Dalı Harekatı kapsamından geçtiğimiz gün Afrin’in terörist gruplardan arındırılmasının ardından ilçe merkezinde güvenlik güçlerinin geniş çaplı arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. İlçe merkezine ilerleyişte çok sayıda tünel ve mühimmat ele geçiren TSK-ÖSO unsurları NATO standartlarında dev mühimmat depoları buldu. Uzmanlara göre, teröristlerin aralarında TOW füzelerinden SUV-23’lere, doçkalardan arazi mayınlarına kadar her türlü mühimmatı bırakıp kaçmalarında farklı dinamikler etkin.
Öğretmenlerin yüz karası: Çukurda rezalet
Gündem

Öğretmenlerin yüz karası: Çukurda rezalet

Elazığ’da devriye gezen jandarma bir tarla içerisindeki çukurdan ses geldiğini fark edince rezalet ortaya çıktı. Çukurun içinde uyuşturucu madde kullanan biri öğretmen 4 şüpheli yakalandı.
Çiftlik Bank'ta Bitcoin uyanıklığı
Ekonomi

Çiftlik Bank'ta Bitcoin uyanıklığı

Binlerce kişiyi "Çiftlikbank" organizasyonu ile dolandıran Mehmet Aydın'ın eşi Sıla Aydın ifadesinde her şeyi bir bir anlattı. Sıla Aydın, Mehmet Aydın'ın üretilen bitcoinleri kendi şahsi hesabına aktardığını, şirket adına eksik görünen paraları ise buradan telafi ettiğini söyledi.