Teknoloji Facebookın depoladığı verileri öğrenince şaşıracaksınız

Facebook'ın depoladığı verileri öğrenince şaşıracaksınız

Sosyal medya devi Facebook üye olan veya olmayan herkesin verisini topluyor. Toplanan veriler hayatınızın neredeyse her anına ışık tutabilecek kadar fazla şeyden oluşuyor.

Diğer
Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg.
Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg.

Facebook’un aktif kullanıcı sayısı 2 milyarı geçti ve dünya nüfusunun yarısına yaklaşmaya başladı. Bu dev sosyal ağ tüm kullanıcılarının bilgilerini sunucularında depoluyor. Bu toplanan veriler sayesinde verileri toplayan sosyal medya devleri insanlar hakkında oldukça fazla bilgiye sahip oluyor ve Facebook bu devlerin bir adım önünde olabilir.

Facebook'a yüz tanıma özelliği geliyor
TEKNOLOJİ
Facebook'a yüz tanıma özelliği geliyor

  • Örneğin Facebook açıldığı günden bu yana üye olan birisinin en az 10 yılı dijital olarak kayıt altına alınmış oluyor. Gittiği yerler, fotoğrafları, arkadaşları, telefon rehberi, satın aldığı ürünler, düşünceleri gibi gibi birçok bilgi Facebook’un sunucularında depolanmış durumda. Facebook ile giriş yap dediğiniz sitelerdeki aktivitelerinizde Facebook tarafından takip ediliyor. Tüm bu veriler sosyal medyanın bizi her yerde kontrol etmesine olanak tanıyor.

Mark Zuckerberg

Facebook’ta 10 yıl içerisinde paylaştığınız her şeyi tek bir dosya olarak indirip kontrol ederseniz eğer Mark Zuckerberg’in şirketinin sizin hakkınızda ne kadar çok şey bildiğini görebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili olarak bazı ülkeler çalışmalar yürütmeye başladı. Yüz tanıma verileri, IP adresi, tarayıcı geçmişi, fotoğrafların çekildiği yer ve zaman, GPS gibi verileri elinde bulunduran şirket arşivine telefon rehberinizi bile ekliyor.

Facebook sizi dinliyor
FOTOĞRAF 7
Title
Mashable haber portalına göre Facebook'a yönelik bu tür iddiaların sürekli ortaya atıldığını belirtiyor. Zuckerbeg'in şirketi tarafından ise bu tür iddiaları yalanlayan bir açıklama ile beraber çalışanlarının mobil cihazdaki mikrofona erişim izni veren kullanıcıları dinlemiş olabileceği söylendi.
Title
Facebook kullanıcılarından biri, Benden başka telefonlarımızın dinlendiğini düşünen birileri var mı? Konuşmada öylesine söylediğim iki markanın reklamı bugün Facebook hesabımda çıktı. yazdı.
Title
Başka bir kullanıcı ise konuyla ilgili olarak Eminim, Facebook bizi dinliyor. Bugün uygulamayı sildim, artık beni takip edemeyeceksiniz. dedi.
Title
Düşündürten bir olay ise yine bir Facebook kullanıcısından gelen Telefonumu İspanyolca yayın yapan bir radyonun yanına koyduktan sonra Instagram ve Facebook sayfamda İspanyolca reklam çıkmaya başladı. yorumu oldu.
Title
Kullanıcılara göre, telefon ayarlarından mikrofon erişim iznini kapatmak sorunu çözmüyor.
Title
Bunun için en sağlam yolun telefondaki mikrofonu fiziksel olarak yok etmek olduğu düşünülüyor.
Title
Bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'in yaptığı gibi mikrofon ve kamerayı bant ile kapatın.
Facebook sizi dinliyor
Sosyal medya ile ilgili ortaya atılan son iddialar Facebook'un başına dert oldu. İddiaya göre Facebook, bilgisayar ve telefon mikrofonları sayesinde kullanıcılarını dinliyor.


  • Geçtiğimiz ay Belçika hükümeti, Facebook’a hesabı olmayan kullanıcıları izlemeyi durdurmasını iletti. Bu karara uymazsa sosyal medya devi günlük 250 bin Euro para cezasına çarptırılacağı belirtildi. Avrupa’nın Facebook hakkında kullanıcı verilerini satma düşüncesi olduğu için böyle bir ceza verilmiş. Bunun dışında Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’da sosyal medya devi hakkında araştırma yapacağını duyurdu. Facebook, Google gibi internet devleri insanların verilerini toplayarak bazı noktalarda kullanabiliyor.
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.