Teknoloji Ford 12 milyon aracı geri çağırıyor

Ford 1.2 milyon aracı geri çağırıyor

ABD’li otomotiv devi Ford, arka süspansiyon bağlantısındaki bir sorun nedeniyle 1.2 milyon aracı geri çağırıyor. Ford aynı problem nedeniyle geçtiğimiz Şubat ayında da 1.4 milyon aracı geri çağırmıştı.

Haber Merkezi Diğer Yeni Şafak
Ford
Ford

Ford’un Şikago fabrikasında üretilen Explorer modelleri arka süspansiyondaki kırılma sorunu nedeniyle geri çağırılacak. 1.2 milyon aracı kapsayan geri çağırma işleminin 2011-2017 yıllarında üretilen araçlar için geçerli olduğu belirtildi. Son yıllarda piyasaya sürülen araçlarda bu sorun gözlemlenmemiş.

Geri çağırmaya dâhil olan araçların Mayıs 2010 ile Ocak 2017 arasında Chicago fabrikasında üretilen araçlar olduğu açıklandı. Ford’dan yapılan açıklamada süspansiyon bağlantı noktasının sık sık artikülasyona (sıçrama ve geri tepme) uğramasının Explorer araçların arka süspansiyonda bağlantı kırılmalarına neden olabileceği söylendi.

Ford Explorer

4 ay önce 1.4 milyon aracı çağırmıştı

Bir başka geri çağırma ise bu sabah 2013 model Ford F-150 araçları için duyuruldu. Bu geri çağırma, araçların hiçbir sebep yokken beklenmedik bir şekilde birinci vitese düşmeleriyle ilgili durumun devamı niteliğinde görülebilir. Ford, geçtiğimiz Şubat’ta 1,48 milyon F-150 aracının bu sorun yüzünden geri çağırıldığını açıkladı ancak görünüşe göre araçlar için doğru güncelleme yapılamadı. Geri çağırılan 123.000 aracın hâlâ bu konu sebebiyle risk altında olduğu, araçlara yüklenen yazılımın potansiyel bir vites küçültmeye neden olabilecek sorunu önleyen güncellemeyi içermediği açıklandı. Bu nedenle araçların tekrar geri getirilmesi istendi.

Son olarak 5.4 litrelik motora sahip yaklaşık 4.300 Ford Econoline (2009-2016 model yılı) aracı, 'itici güç kaybı' nedeniyle geri çağrılıyor.

REKLAM
İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?
Gündem

İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?

Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma gününde bu hafta da vatandaşlar camileri dolduracak. Cuma namazına gidecek olanlar İstanbul'da cuma saatini arıyor. Camileri dolduracak cemaat İstanbul'da cuma namazı saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Haberimizde İstanbul'da cuma namazı vakti ve ezan saatlerini bulabilirsiniz.
En güzel yazılı ve görsel Cuma mesajları
Gündem

En güzel yazılı ve görsel Cuma mesajları

En güzel cuma mesajlarını sizler için derledik. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Sizler için hazırladığımız SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz cuma mesajlarını haberimizde bulabilirsiniz.
Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar
Gündem

Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar

İstanbul'daki seçimler için geri sayım sürerken CHP-HDP ve İyi Parti'nin ortak adayı Ekrem İmamoğlu'nun ABD'nin en önemli 'etki' kuruluşlarından biri olan Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü (WINEP) bağlantısı soru işaretlerine neden oldu. WINEP ile organik bağı olan isimlerin daha önce Türkiye'ye çok büyük zararlar veren adımların mimarı olması 'CHP adayını uluslararası arenada kimler destekliyor?' sorusunu beraberinde getirdi. Hatırlanacağı üzere Necmettin Erbakan, REFAH-YOL hükümetini iktidardan düşürenin WINEP ve Alan Makovsky olduğunu açıklayarak, 28 Şubat döneminin asıl mimarlarının da bu yapı olduğunu açıklamıştı. Erbakan'ı iktidardan eden Henri Barkey, Alan Makovsky gibi isimlerin yanı sıra Soner Çağaptay, Yurter Özcan, Faruk Loğoğlu gibi 'Arı Hareketi'nin önemli simaları bugün gelinen noktada İmamoğlu'nun arkasında yer alıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.