Teknoloji İkinci Blog Yazarları Çalıştayı sonuç bildirgesi yayınlandı

İkinci Blog Yazarları Çalıştayı sonuç bildirgesi yayınlandı

Türkçe içerikli blogların geleceğine yön verecek Blog Yazarları Çalıştayı'nın ikincisi 29 Aralık 2016 tarihinde yapılmıştı. Çalıştayla ilgili sonuç bildirgesi ise paylaşıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
İkinci Blog Yazarları Çalıştayı sonuç bildirgesi yayınlandı
İnternetin içerik geliştirici alanında en önemli gücü olan blog yazarlarının son durumunun değerlendirildiği 2. Blog Yazarları Çalıştayı sonrası, çalıştayda alınan kararlar ve sonuç bildirgesi paylaşıldı.

İlki 20. Türkiye'de İnternet Konferansı kapsamında 3 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesinde düzenlenen Blog Yazarları Çalıştayının ikincisi 29 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde yapıldı. Çalıştayın her yıl akademik bir çatı altında daha çok katılımla düzenlenmesi planlanıyor.


İkinci Blog Yazarları Çalıştayı tamamlandı
TEKNOLOJİ
İkinci Blog Yazarları Çalıştayı tamamlandı


20'den fazla blog yazarının katkısıyla ortaya çıkan Türkçe içerikli blogların sorunlarına dair 23 maddenin ele alındığı Blog Yazarları Çalıştayı 2016'dan çıkan sonuç bildirisi şu şekilde:

Blog Yazarları Çalıştayı 2016 Sonuç Bildirisi

●2000'li yılların başındaki blog ve blog yazarlığı tanımı bugün gelinen noktada hızla başka bir yöne evrilmekte; sadece dijital bir günlükten çok daha fazlasını da kapsayan bir gelişigüzel gazeteciliğe doğru hızla yol almaktadır.
●Blog yazarları, köşe ve kitap yazarlığı gibi farklı alanlarda da içerik üretmeye başlamalıdır.
●Basın toplantıları ve davetleri blog yazarlarına yönelik ayrıca şekillendirilmelidir.
●Bloglar, takipçi veya ziyaretçi sayısı gibi sayısal verilere göre değerlendirilmemeli özgün ve kaliteli içeriğe dikkat edilmelidir.
●İnternet kullanıcılarının yeni okuma alışkanlıkları göz önünde bulundurularak bloglar içeriklerini buna göre yeniden şekillendirmeli
●Google'ın ve SEO'nun kurallarına uyarak içerik üretilmeli
●Uzman olunan konularda ve yeterliliğe sahip alanlarda blog içerikleri üretilmeli
●Blog yazmaya başlarken ilk amaç ünlü olmak veya gelir elde etmek olmamalı
●Bloglarda sosyal medyanın sunduğu bütün imkanlar değerlendirilerek içerikler üretilmeli
●Bloglar amatör yapılarından sıyrılarak hızla profesyonelleşmeli ve bir gelir modeline sahip olmalı
●Özellikle genç nesilde blog kültürü ile blogun hem dijital arşiv hem de dijital bir miras olduğu bilinci yerleştirilmeli; gençler sosyal ağlarda değil kendi bloglarında içerik üretimine özendirilmeli
●Blog Yazarları Çalıştayı 2016'dan çıkan Türkiye'de Blog (turkiyede.blog) projesi, Türkiye'deki blog tarihinin derlenmesi, ortak blog kültürünün oluşturulması ve yeni bloglara yol gösteren bir yapıya sahip olması için desteklenmeli, geliştirilmeli.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.