Teknolojiİkinci Blog Yazarları Çalıştayı sonuç bildirgesi yayınlandı

İkinci Blog Yazarları Çalıştayı sonuç bildirgesi yayınlandı

Türkçe içerikli blogların geleceğine yön verecek Blog Yazarları Çalıştayı'nın ikincisi 29 Aralık 2016 tarihinde yapılmıştı. Çalıştayla ilgili sonuç bildirgesi ise paylaşıldı.

Haber MerkeziYeni Şafak
İnternetin içerik geliştirici alanında en önemli gücü olan blog yazarlarının son durumunun değerlendirildiği 2. Blog Yazarları Çalıştayı sonrası, çalıştayda alınan kararlar ve sonuç bildirgesi paylaşıldı.

İlki 20. Türkiye'de İnternet Konferansı kapsamında 3 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesinde düzenlenen Blog Yazarları Çalıştayının ikincisi 29 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde yapıldı. Çalıştayın her yıl akademik bir çatı altında daha çok katılımla düzenlenmesi planlanıyor.


İkinci Blog Yazarları Çalıştayı tamamlandı
TEKNOLOJİ
İkinci Blog Yazarları Çalıştayı tamamlandı


20'den fazla blog yazarının katkısıyla ortaya çıkan Türkçe içerikli blogların sorunlarına dair 23 maddenin ele alındığı Blog Yazarları Çalıştayı 2016'dan çıkan sonuç bildirisi şu şekilde:

Blog Yazarları Çalıştayı 2016 Sonuç Bildirisi

●2000'li yılların başındaki blog ve blog yazarlığı tanımı bugün gelinen noktada hızla başka bir yöne evrilmekte; sadece dijital bir günlükten çok daha fazlasını da kapsayan bir gelişigüzel gazeteciliğe doğru hızla yol almaktadır.
●Blog yazarları, köşe ve kitap yazarlığı gibi farklı alanlarda da içerik üretmeye başlamalıdır.
●Basın toplantıları ve davetleri blog yazarlarına yönelik ayrıca şekillendirilmelidir.
●Bloglar, takipçi veya ziyaretçi sayısı gibi sayısal verilere göre değerlendirilmemeli özgün ve kaliteli içeriğe dikkat edilmelidir.
●İnternet kullanıcılarının yeni okuma alışkanlıkları göz önünde bulundurularak bloglar içeriklerini buna göre yeniden şekillendirmeli
●Google'ın ve SEO'nun kurallarına uyarak içerik üretilmeli
●Uzman olunan konularda ve yeterliliğe sahip alanlarda blog içerikleri üretilmeli
●Blog yazmaya başlarken ilk amaç ünlü olmak veya gelir elde etmek olmamalı
●Bloglarda sosyal medyanın sunduğu bütün imkanlar değerlendirilerek içerikler üretilmeli
●Bloglar amatör yapılarından sıyrılarak hızla profesyonelleşmeli ve bir gelir modeline sahip olmalı
●Özellikle genç nesilde blog kültürü ile blogun hem dijital arşiv hem de dijital bir miras olduğu bilinci yerleştirilmeli; gençler sosyal ağlarda değil kendi bloglarında içerik üretimine özendirilmeli
●Blog Yazarları Çalıştayı 2016'dan çıkan Türkiye'de Blog (turkiyede.blog) projesi, Türkiye'deki blog tarihinin derlenmesi, ortak blog kültürünün oluşturulması ve yeni bloglara yol gösteren bir yapıya sahip olması için desteklenmeli, geliştirilmeli.
Rıdvan Dilmen: Hakemliği artık bıraksın
Spor

Rıdvan Dilmen: Hakemliği artık bıraksın

Fenerbahçe'nin evinde Galatasaray ile golsüz berabere kaldığı derbiyi değerlendiren Rıdvan Dilmen, mücadeleyi 'rezil' olarak yorumlarken, sarı-lacivertlilerin oyunuyla ilgili çarpıcı ifadeler kullandı. Dilmen ayrıca karşılaşmanın hakemi Bülent Yıldırım'ın emekliye ayrılması gerektiğini savundu.
Galatasaray'ın resmi hesabı kaçan gole inanamadı
Spor

Galatasaray'ın resmi hesabı kaçan gole inanamadı

Galatasaray'ın Fenerbahçe ile oynadığı karşılaşmada sarı kırmızılılar son dakikalarda kaçırdığı gollerle taraftarlarına saç baş yoldurttu. Maicon'un direkten dönen topunun ardından Tolga Ciğerci ile yüzde yüzlük pozisyondan faydalanamayan sarı kırmızılılarda sosyal medya hesabı dikkati çeken bir paylaşımda bulundu.
Cenk Tosun Premier Lig'i sallıyor: 2 gol birden attı
Spor

Cenk Tosun Premier Lig'i sallıyor: 2 gol birden attı

Beşiktaş'tan Everton'a transfer olan Cenk Tosun, Premier Lig'deki 4. golünü attı. Milli futbolcumuz Stoke City maçında takımı adına 2 gol atarak maçı kazandıran isim oldu.
Galatasaraylı taraftarlardan alkış alan Afrin pankartı
Spor

Galatasaraylı taraftarlardan alkış alan Afrin pankartı

Galatasaraylı taraftarlar Fenerbahçe derbisi öncesinde kendilerine ayrılan tribünde açtıkları pankartla sarı lacivertli tribünlerden de alkış aldı.
Günde 6 diş közlenmiş sarımsak yiyin
Hayat

Günde 6 diş közlenmiş sarımsak yiyin

Son yıllarda yapılan araştırmalar sarımsağın birçok açıdan sağlık için faydalı olduğunu ortaya koydu. Sarımsak keskin kokusu yüzünden genelde tüketilmese de tam bir şifa kaynağı. Uzmanlar özellikle közlenmiş sarımsağı tavsiye ediyor. 6 diş közlenmiş sarımsak 24 saatte vücuda birçok fayda sağlıyor. İşte sarımsağın faydaları...