Teknoloji iPhone sahiplerini korkutan mesaj

iPhone sahiplerini korkutan mesaj

Avustralya genelinde bazı iPhone sahipleri sabah uyandıklarında telefonlarındaki bir mesajla şaşkına döndü. iPhone'larının hacklendiğini öğrenen kullanıcılar Apple'dan açıklama bekliyor.

Ntv Yeni Şafak
iPhone sahiplerini korkutan mesaj
iPhone sahiplerini korkutan mesaj
Avustralya genelindeki birçok iPhone, iPad sahipleri bu sabah cihazlarından gelen ilginç bir sesle uyandı. Ancak bu bir alarm sesi değildi. Cihazlarının ekranına bakınca ekranda 'Cihazınız Oleg Pliss tarafından hacklenmiştir' yazısını gördüler. Hacker bunun yanında, 50-100 dolar arası bir paranın belirttiği Paypal hesabına aktarıldığı takdirde cihazların tekrar kullanılabilir hale geleceğini de belirtiyor.

Ancak Oleg Pliss tabi ki bu sanal korsanın gerçek adı değil. O yüzden şu ana kadar bu 'hack'lemeyi kimin ya da kimlerin yaptığı belirlenemedi.

Sydney Morning Herald'ın belirttiğine göre aynı olay ülke genelinde birçok yerden rapor edildi.

ITWire adlı internet sitesinin bildirdiğine göre de, olay Yeni Zelanda'da yaşayan kullanıcıların bir kısmını da etkilemiş durumda.

Avustralya ve Yeni Zelanda'yı etkileyen bu korsanlığın Apple cihazlarda bulunan 'Find My iPhone' isimli uygulamadaki bir açıktan kaynaklandığı belirtiliyor.

Find My iPhone uygulaması çalınan ya da kaybolan Apple cihazların uzaktan kilitlenmesine ya da bir uyarı sesi çıkararak bulunmasına yardımcı oluyor. Kullanıcılar uygulamayı kullanarak o anda eğer kayıp cihazları internete bağlıysa harita üzerinden yerini tespit edebiliyor. Tüm bu işlemler Apple'ın 'bulut' uygulaması iCloud üzerinden gerçekleştiriliyor.

Apple cephesinden ise henüz bir açıklama yapılmadı. Apple'ın yardım forumlarında ise uzmanlar iCloud şifrelerinin değiştirilmesini öneriyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.