Teknoloji iPhoneları etkileyen yeni güvenlik açığı chaiOS

iPhone'ları etkileyen yeni güvenlik açığı: chaiOS

iPhone'ları etkileyen yeni bir güvenlik hatası daha ortaya çıktı. Bir mesajla çöken iMessage'ı geri döndürmenin tek yolu iPhone'u fabrika ayarlarına döndürmek gibi görünüyor.

Haber Merkezi Diğer
iMessage uygulaması yalnızca iOS cihazlarda çalışıyor.
iMessage uygulaması yalnızca iOS cihazlarda çalışıyor.

iPhone'larda yeni bir güvenlik hatası keşfedildi. Güvenlik uzmanları, "chaiOS" isimli hatanın iMessage üzerinden spesifik bir mesaj gönderildiğinde iPhone'un donmasına ya da çökmesine sebep olduğunu saptadı.

Abraham Masri isimli yazılım geliştiricisi bulduğu güvenlik hatasına dair bulgularını Github'da paylaştı. Kimileri Masri'yi böylesi kritik bir açığı halka açık şekilde paylaştığı için eleştirdi. Ancak Masri Apple'ı "chaiOS" hakkında çok önceden uyardığını ve dikkatlerini çekmek için böyle bir adım atması gerektiğini söyledi.

Masri'nin güvenlik hatasını tetikleyen linki açıkladığı paylaşım silindi ancak bu linkin çoğu kişi tarafından kopyalandığından şüpheleniyor.

Apple'ın iPhone'lara özel olan iMessage uygulaması, bir internet bağlantısı gönderildiğinde link açılmadan bir ön izlemesini oluşturuyor. Bu ön izleme söz konusu zararlı bağlantı için yapıldığında, kullanıcı bağlantıya tıklamasa bile uygulamanın donmasına ya da çökmesine sebep oluyor.

iMessage çöktükten sonra onu bir daha geri getirmenin sağlıklı bir yolu yok. Kullanıcıların şu an için kendi başlarına bulabildikleri tek çözüm, iPhone'ları fabrika ayarlarıan döndürmek.

Güvenlik hatası yalnızca iOS 10 ve üzeri işletim sistemleriyle çalışan iPhone'ları etkiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.