TeknolojiNissan robo-taksi denemelerine başlıyor

Nissan robo-taksi denemelerine başlıyor

2018 yılında Nissan, Easy Ride ile sürücüsüz taksi uygulamalarını test etmeye başlıyor. Sürücüsüz otomobil alanındaki yarışta Japon otomotiv devi bu uygulama ile rakiplerinin önüne geçmeyi planlıyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Nissan 2018 yılında sürücüsüz taksi uygulamasının testlerini başlatacak.
Nissan 2018 yılında sürücüsüz taksi uygulamasının testlerini başlatacak.

Nissan CEO’su Carlos Ghosn, 4 yıl önce şirketi için 2020 yılını hedef gösterdi ve bu tarihte otonom araçları piyasaya süreceğini belirtti. Ghosn önümüzdeki yıl robo-taksilerin şehirlerde denemeye başlanacağını açıkladı.

  • Sürücüsüz hareket edebilen taksi servisi Easy Ride ismiyle Japonya’nın Yokohama şehrinde denemelere başlayacak.

Nissan’ın tam elektrikli Leaf modeli otonom teknolojisiyle donatılarak yolcuların test etmesi için hazırlanacak. Japon üretici bu iş için internet üzerinden sağlık, oyun ve otomotiv alanlarında faaliyet gösteren DeNA firmasıyla bir ortaklık kuruyor.

Sürücüsüz araç teknolojisi otomobil üreticileri ve teknoloji şirketlerinin şu sıralar en çok araştırma yaptığı konular arasında yer alıyor. Yeni bir hizmet endüstrisi olarak görülen teknolojinin kaza oranları azaltarak can güvenliğini arttıracağı düşünülüyor.

REKLAM

Easy Ride servisi sayesinde insanlar bir uygulama ile araç çağırabilecek. Nissan, bu uygulamanın insanları sadece bir noktadan diğerine götürmekle kalmayacağını belirtiyor, yol üzerindeki güzel restoranları, işletmeleri önereceğini ve manzarası güzel bir rota çizeceğini söylüyor.

  • Nissan sürücüsüz otomobiller için deneme yapan tek şirket değil. Dünyanın çeşitli bölgelerinde teknoloji ve otomotiv devleri sürücüsüz otomobil teknolojilerini test ediyor. Örneğin, Google’ın Waymo’su, GM’nin Cruise Automation teknolojisi gibi örnekler halka açık alanlarda denenmeye başladı.

Nissan testi için katılımcılar 2018 yılının Mart ayında yayınlanacak Easy Ride web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilir.

Irak 36 T90s tankını Rusya'dan teslim aldı
Dünya

Irak 36 T90s tankını Rusya'dan teslim aldı

Irak, DEAŞ sonrası askeri gücünü artırmak için Rusya'dan sipariş ettiği 73 T90s tankından 36'sının teslim aldı.
Şehit Halisdemir'in 'vur' emri aldığı son görüntüler ortaya çıktı
Gündem

Şehit Halisdemir'in 'vur' emri aldığı son görüntüler ortaya çıktı

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek isteyen cuntacı general Terzi'yi vurarak FETÖ'nün darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmeden önceki son görüntüleri ortaya çıktı.
Türk öğrenciler NASA uzmanını şaşırttı
Teknoloji

Türk öğrenciler NASA uzmanını şaşırttı

NASA'da asteroitler ve göktaşları üzerine araştırma yapan Dr. Michael Zolensky, Türkiye'deki lise ve üniversite öğrencilerinin uzaya ilgisine çok şaşırdığını belirtti.
Eskişehirspor'un stat ismi Erdoğan'dan
Spor

Eskişehirspor'un stat ismi Erdoğan'dan

Eskişehirspor'da başkan Halil Ünal, stadın isim sponsorluğu için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bir görüşme yaptıklarını söyledi. Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isim sponsorluğunun bir Eskişehir firması olarak ETİ’ye yakışacağını uygun gördüğünü söyledi.
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.