Teknoloji PewDiePiea destek olmak isteyen hackerlar 50 bin yazıcıya sızdı

PewDiePie'a destek olmak isteyen hackerlar 50 bin yazıcıya sızdı

YouTube savaşlarına hackerlar da katıldı. PewDiePie ile Hindistanlı T-Series arasındaki abone sayısı rekabeti ilginç bir boyuta geldi. Şimdilik dünyanın en çok takipçiye sahip olan hesabı PewDiePie’a hackerlardan destek geldi. 50 bin yazıcıya sızan bilgisayar korsanları insanlara PewDiePie kanalına abone olun çağrısı yaptı.

Haber Merkezi Diğer Yeni Şafak
İsveçli Youtuber Felix Arvid Ulf Kjellberg, PewDiePie takma ismiyle tanınıyor.
İsveçli Youtuber Felix Arvid Ulf Kjellberg, PewDiePie takma ismiyle tanınıyor.

YouTube’da abone sayısıyla ilgili savaşlar devam ediyor. Uzun yıllardır en çok takipçiye sahip olan hesap YouTuber PewDiePie’ın elinde bulunuyordu. Ancak Hindistan merkezli prodüksüyon şirketi T-Series muhteşem bir hızla takipçi sayısında yükselişe geçti.

PewDiePie’ın abone sayısı 72 milyon civarında hala dünyanın en çok aboneye sahip Youtube kanalı olma özelliğini koruyor. Ancak T-Series takibi sadece 400 bin gibi bir abone sayısıyla sürdürüyor. Bu rakam her saniye azalıyor ve PewDiePie’ın liderliği risk altında.

Geçtiğimiz günlerde aradaki fark 150.000 kişiye kadar düştü ve İsviçreli Youtuber PewDiePie hayranlarını harekete geçmeye çağırmıştı. Çevrelerini ikna ederek kanalına abone olmayan kişileri davet etmeye yönlendirmişti. Bu yönlendirme sonrası hayranlar hızla harekete geçmiş ve gönüllü çalışmalarla videolar, posterler hazırlamış ve bunu dünyanın dört bir yanında arkadaşlarıyla paylaşmıştı.

50 bin yazıcıya sızdılar

Son dönemde bu takipçi savaşlarında ilginç bir gelişme yaşandı. Twitter’da İngiltere’den Kanada’ya kadar birçok farklı ülkeden paylaşılan tweetlerde savaşa bilgisayar korsanlarının da dahil olduğu ortaya çıktı. Twitter kullanıcıları yazıcılarının hacklendiğini ve çıktı olarak birilerinin PewDiePie kanalına abone olmaya çağrıda bulunan bir afiş olduğunu paylaştı.

Bu paylaşımların bir reklam kampanyasının parçası olduğu düşünülüyordu fakat daha sonra yine Twitter üzerinden yaptıkları bir açıklama ile olayın sorumluluğunu kabul eden hackerlar bunu gönüllü olarak PewDiePie için yaptıklarını açıkladı.

TheHackerGiraffe’nin tweet’lerine göre, dünya çapında yüz binlerce yazıcıda bulunan açık bir ağ bağlantı noktasından yararlanarak bu olayı gerçekleştirmişler. Sadece 50.000 cihazı hacklediklerini belirten ekip “sizi uyarmaya çalışıyorum, başka nasıl dikkatinizi çekeceğim” sözleriyle de kötü niyetli olmadığını belirtmeye çalışıyor.

GitHub’da yapılan paylaşımlara göre bilinen bu açık sayesinde hackerlar bu yazıcılara erişerek fiziksel zarar bile verebilirler. Bu nedenle evinizde veya iş yerinizde bulunan yazıcıları kontrol ettirmenizde fayda var.

TheHackerGiraffe, “kötü niyetli korsanların büyük bir tahribata neden olmak için böyle bir güvenlik açığını kullanmalarının ne kadar kolay olduğunu insanlar anlamıyor. Daha önce bir yazıcıyı hacklemeyi hiç düşünmemiştim ve bunu düşündükten sonra 30 dakika içerisinde işlemi tamamlamıştım.” açıklamasıyla aslında tehlikenin boyutunu ve ne kadar kolay yapılabileceğini gözler önüne seriyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.