Teknoloji Radyasyon etkisini azaltan kıyafetler tasarladılar

Radyasyon etkisini azaltan kıyafetler tasarladılar

Kayseri'de akademisyenler ve KOSGEB desteğiyle kurulan bir firma, teknolojinin gelişmesiyle gündelik eşyaların yaydığı radyasyonun etkisini önlemek için "antiradyasyon" özellikli kumaş geliştirdi.

Haber Merkezi AA
TÜBİTAK Bilgem Laboratuvarlarında test edilen radyasyondan koruyucu kıyafetler, 40 desibele kadar koruma sağlıyor.
TÜBİTAK Bilgem Laboratuvarlarında test edilen radyasyondan koruyucu kıyafetler, 40 desibele kadar koruma sağlıyor.

Kayseri'de KOSGEB ve akademisyenlerin desteğiyle kurulan bir tekstil firması, gümüşün radyasyonu engelleme etkisinden yola çıkarak manyetik alanlara karşı radyasyondan koruyucu kıyafetler tasarladı.

Teknolojik imkanların zararlarına karşı önlemler alma düşüncesiyle kurulan Bonus Teknik Limited Şirketi, Erciyes Üniversitesi Teknopark bünyesinde geliştirilen "antiradyasyon" özellikli kumaşlarla bebek kıyafetleri, slip, çorap, tişört, hamile karın bandı, polar mont gibi birçok kıyafet üretiyor.

TÜBİTAK Bilgem Laboratuvarlarında test edilen radyasyondan koruyucu kıyafetler, 40 desibele kadar koruma sağlıyor.

Klimalı tişört, yanmaz kumaş ve dayanıklı endüstriyel kıyafetler de üreten firma, yerel pazarın yanı sıra ABD'nin söz sahibi olduğu uluslararası pazarda da rekabet edebilmeyi hedefliyor.

Şirketin Ar-Ge ve Strateji Müdürü Mustafa Çağlı'nın yaptığı açıklamada, akademisyenlerin desteğiyle kurulan firmalarının Erciyes Teknopark'ta hayata geçirildiğini ve manyetik alanlara karşı zırhlama metoduyla çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Teknolojik imkanların zararlarına karşı önlemler alma düşüncesiyle çalışmalar yaptıklarını belirten Çağlı, şunları kaydetti:

  • "Kafamızdaki hayallerimizi elle tutulur özellikli ürünlere çevirebilmek amacıyla 2010 yılında KOSGEB Ar-Ge projesi ile firmanın kurulmasına karar verildi. Kuruluş aşamasından sonra, öncelikli olarak korumayı ve konforu bir arada sunacak şekilde radyasyondan koruyucu hamile atleti üretildi. Sonrasında bebeklerin özellikle 5-6 yaşına gelinceye kadar radyasyon etkisine karşı daha korumasız olduğu bilgisine bağlı olarak bebek şapkası üretildi. Bunda da özellikle sadece koruma değil, konforun da birlikte olması amacıyla özel pamuk lifleri ve nem transfer özellikli lifler ile gümüş lifleri kullanıldı.Teknolojik imkanların zararlarına karşı önlemler alma düşüncesiyle kurulduk. Bebek kıyafetleri, slip, çorap, tişört, hamile karın bandı, polar mont gibi birçok antiradyasyon kıyafet üretiyoruz. TÜBİTAK Bilgem Laboratuvarlarında test edilen radyasyondan koruyucu kıyafetler 40 desibele kadar koruma sağlama özelliğine sahip. Ürünlerin Ar-Ge aşaması mühendis ve doktor olan firma ortaklarımız tarafından bizzat geliştirildi. Sonraki aşamalarda ise Erciyes Üniversitesi Tekstil Mühendisliği'nden destek alındı."

Klima özelikli tişörtler de yapıyoruz

Antiradyasyon ürünlerin, koruma özelliğinin yanında konforlu ve fiyat olarak erişilebilir olmasını amaçladıklarını vurgulayan Çağlı, ürünleriyle 2013 yılında tarihinde Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı'ndan ödül aldıklarını hatırlattı.

Çağlı, iç piyasaya sundukları ürünlerini Almanya'ya da ihraç ettiklerini belirterek, şunları şöyledi:

  • "Şu aşamada sadece Almanya'ya ihracat yapıyoruz. Yılda yaklaşık 500 bin lira civarında ihracatımız var. Bu miktar başlangıç için önemliydi ve bu miktarı artırmak için çalışmalarımız devam ediyor."

Diğer ürünleri hakkında da bilgi veren Çağlı, devam etti:

  • "Birçok inovatif ürünümüz var. Yeniliği seviyoruz. Yanmaya dayanıklı, yangın battaniyesinin yanında, itfaiyeciler için güç tutuşur başlık, endüstriyel yanmaya dayanıklı giysilerimiz var. Yazın denizde güneş yakmasından koruyacak ve aynı zamanda sünerek rahatsızlık vermeyecek özel tişörtler geliştirdik ve test ettik. Klima özelikli tişörtler de yapıyoruz. Bunun yanında nem transferi yapan, konforu artıran birçok ürünümüz mevcut."
Metrobüs yoluna giren motosiklet, seyir halindeki metrobüs ile kafa kafaya çarpıştı
Gündem

Metrobüs yoluna giren motosiklet, seyir halindeki metrobüs ile kafa kafaya çarpıştı

Şişli’de metrobüs yoluna girip ters şeritte ilerleyen motosiklet, metrobüs ile kafa kafaya çarpıştı. Kaza, saat 20.45 sıralarında Mecidiyeköy Köprüsü üzerinde meydana geldi. Metrobüs yolunda 34 BOZ 442 plakalı motosikleti ile ilerleyen 27 yaşındaki Emrecan Azder, normal seyir halindeki 34 TN 2706 plakalı metrobüs ile ile kafa kafaya çarpıştı. Metrobüsün çarpması sonucu Emrecan Azder kanlar içinde yere yığılırken, metrobüste bulunan sürücü ve yolcular ise neye uğradığını şaşırdı. Kaza sonrası hastaneye kaldırılan motosiklet sürücüsü Azder hayatını kaybetti. Genç öğrencinin Ukrayna'da eğitim gördüğü ve Türkiye'ye askerlik yapmak için geldiği belirtildi.
Facianın eşiğinden dönüldü: Balataları ısınan TIR'ın lastikleri yandı
Gündem

Facianın eşiğinden dönüldü: Balataları ısınan TIR'ın lastikleri yandı

Kırıkkale'de Kılıçlar köyü mevkisinde seyir halinde bulunan TIR'ın balataları ısındığı için sağ ön tekeri ve dorsenin sağ orta lastiği yanmaya başladı. Durumu fark eden sürücü aracı güçlükle kenara çekerek yanan lastikleri söndürdü.
İstanbul'da yağmur başladı kar kapıya dayandı
Gündem

İstanbul'da yağmur başladı kar kapıya dayandı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'den yapılan son tahminlere göre İstanbul’da gün içerisinde şiddetli rüzgar ve fırtına ile birlikte sağanak yağışın da etkili olması bekleniyor. Marmara Bölgesi'nde başta İstanbul olmak üzere yağışların kuvvetli rüzgar ile birleşerek hissedilen sıcaklığı oldukça düşürmesi bekleniyor. Perşembe ve cuma günleri bölgede kar bekleniyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.