Teknoloji Sahte olduğu düşünülen Roma imparatorunun varlığı kanıtlandı

Sahte olduğu düşünülen Roma imparatorunun varlığı kanıtlandı

Bilim insanları tarihte kurgusal bir karakter olarak bilinen bir üçüncü yüzyıl Roma imparatorunun gerçekten var olduğunu, antik bir altın parayla kanıtladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Sahte olduğu düşünülen Roma imparatorunun varlığı kanıtlandı
Antik altın para

Üzerinde Sponsiano ismi yazan ve onun portresinin bulunduğu antik para, 300 yıldan uzun zaman önce, bir dönem Roma İmparatorluğu'nun uzak köşelerinde kalan Transilvanya'da bulunmuştu.

Sahte olduğuna inanılan imparatorun parası, yıllarca bir müze dolabında kilitli kalmıştı.

Ancak bilim insanlarının incelediği paranın üzerindeki izler, onun 2000 yıl önce dolaşımda olduğunu kanıtlıyor.

Araştırmayı yürüten, University College London'dan Profesör Paul Pearson BBC'ye bu keşfin onları çok şaşırttığını söyledi:

  • "Bulduğumuz şey bir imparator. O, sahte olduğu düşünülen bir figürdü. Ama biz onun gerçek olduğunu ve tarihte bir rolü olduğunu düşünüyoruz."

Bu madeni para, 1713'te keşfedilmiş küçük bir hazinede bulunuyordu. 19. yüzyılın ortalarına kadar gerçek bir Roma parası olduğu düşünülüyordu, ancak sonradan kaba tasarımlarından dolayı dönemin kalpazanlarından biri tarafından yapıldığından şüphelenilmeye başlandı.

1863'te Fransa Ulusal Kütüphanesi'nden madeni para uzmanı Henry Cohen bunların kötü yapılmış, "modern" sahte paralar olduğunu söyledi.

Diğer uzmanlar bunu kabul etti ve Sponsiano parası bugüne kadar akademik kataloglarda yer almadı.

Ancak Prof. Pearson, Roma İmparatorluğu üzerine yaptığı araştırma sırasında madeni paranın fotoğraflarını gördü. Paranın yüzeyinde, dolaşımda olmasından kaynaklanan çizikler seçilebiliyordu.

Bunun üzerine paranın kilitli dolapta tutulduğu Glasgow Üniversitesi Hunterian Müzesi ile temasa geçti.

Madeni paranın buradaki dört örneği üzerinde inceleme yapıldı ve üzerinde gerçekten çizikler olduğu doğrulandı.

Müzenin madeni para üzerine çalışan küratörü Jesper Ericsson projede Prof. Pearson ile birlikte çalıştı.

Ericsson, yapılan kimyasal bir analizin de paraların yüzlerce yıl toprakta gömülü kaldığını ortaya çıktığını söyledi.

Araştırmacılar şimdi Sponsiano'nun kim olduğunu bilmek istiyor. Onlara göre, Sponsiano Roma İmparatorluğu'nun savunması zor, uzak bölgesi Daçya'yı yönetmeye zorlanan bir askeri komutandı.

Daçya, MS 260'larda imparatorluğun geri kalanından kopuktu. Salgın hastalık, iç savaş vardı ve imparatorluk parçalanıyordu.

Sponsiano da muhtemelen bu kaos döneminde düzen sağlanana kadar en yüksek yönetici olarak Daçya'nın sivil ve askeri nüfusunu korudu.

Ericsson'a göre, MS 271 ile 275 yılları arasında bu bölge boşaltıldı. Kuşatılan ve imparatorluktan tamamen kopuk olan Daçya'daki yönetim görevi ona verilmişti. Burada işleyen bir ekonomi oluşturmak için kendi madeni paralarını basmaya karar verdiler.

Bu teori, paraların neden Roma'dakilerden farklı olduğunu açıklıyor.

"İç savaş olduğu için gerçek imparatorun kim olduğunu bilmiyor olabilirler" diyen Pearson şöyle devam ediyor:

"Ancak Roma'dan onları yöneten gerçek bir gücün yokluğunda, yüksek askeri komutana ihtiyaçları vardı. O ihtiyaç duyulan bir dönemde komutayı devraldı."

Bu durum fark edilince, başka Sponsiano paralarının da bulunduğu Romanya Sibin'daki Brukenthal Müzesi'ndeki araştırmacılara haber verildi.

Bu, Transilvanya'daki Habsburg Valisi Baron Samuel von Brukenthal'ın mirasının bir parçasıydı.

Anlatılanlara göre Baron öldüğü sırada madeni parayı inceliyordu ve yaptığı son şey "gerçek" yazan bir not bırakmaktı.

Bu zamana kadar bu imparatorun hayali bir karakter olduğunu düşünen Brukenthal Müzesi'nin fikri İngiltere'de yapılan araştırdıktan sonra değişti.

Müze müdürü Alexandru Constantin Chituța, bunun Transilvanya ve Romanya tarihi için olduğu kadar Avrupa tarihi için de önemli bir sonuç olduğunu söyledi: "Eğer bu sonuçlar bilimsel olarak kabul görürse tarihimiz için diğer bir önemli figür katılacak."

Roma döneminden kalan stadyum gün yüzüne çıkarılıyor
FOTOĞRAF 8
Title
Bolu’da Roma dönemine ait bölgedeki tek antik stadyumun turizme kazandırılması amacıyla 10 kişilik ekiple ilk çalışmalar başlatıldı. Kazı Başkanı Doç. Dr. Davut Yiğitpaşa, 11 yazıt bulundu, üç yazıt eksik. Onu bulabiliriz dedi.
Title
Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Bolu Arkeoloji Müzesi tarafından 10 kişilik ekiple başlatılan çalışmaların kazı başkanı olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Davut Yiğitpaşa’nın yönetiminde ilk etapta yaklaşık 20 gün sürmesi planlanıyor.
Title
Çalışmanın yapıldığı antik stadyumun tarihiyle ilgili bilgi veren Doç. Dr. Davut Yiğitpaşa, Bu Glado Polis Antik Kenti stadion kazısı Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden 10 lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek.
Title
Gladio Polis Antik Kenti o dönem içerisinde Bitinya’da yer alan önemli bir kenttir. Hisar Tepesi, Karga Tepe ve Fırka Tepesi gibi geniş alana yayılmış önemli bir antik kent. Tarihi de milattan önce 7’inci yüzyıla kadar gidiyor. Ayrıca stadion kazıları sırasında İmparator Hadrianus’un adının yazılı olduğu mimari parçalar bulunuyor. Biz buradan anlıyoruz ki, tapınak ve stadion yapısından başka üçüncü bir yapı daha bulunması lazım. Ancak Bolu o antik kent üzerine kurulduğu için çok kalıntı kalmamış dedi.
Title
Uzun süreli kazı yapmak istiyoruzÇalışmayı uzun süre devam ettirmek istediklerini söyleyen Yiğitpaşa, Elimizdeki imkanlarla en az 20 gün burada çalışacağız. Ödeneklerin artması durumunda daha çok burada çalışmak istiyoruz. Çünkü burada çok iş var. 2008 yılında müze müdürlüğü tarafından bir kazı yapılmış ancak sonra atıl olarak kalmış. O yüzden uzun süreli bir kazı yapmak istiyoruz. Bu yapı 93.2 metre uzunluğunda anıtsal bir yapı.
Title
Gladio Polis’in ayakta kalan tek anıtsal yapısı bu. Heykel, küçük objeler gibi buluntuların çok olacağını düşünmüyorum. Ama üst bölümden arkaya doğru devam edeceğiz. Orada çıkabilir. Burada 5 sırası bulunan tribünün daha fazlasını bulabiliriz. Ama daha önceki kazılarda burada sikkeler, yazıtlar bulundu. 11 yazıt bulundu, üç yazıt eksik. Onu bulabiliriz. Sikkelerin devamı gelebilir” diye konuştu.
Title
Böyle bir yapıya sahip çıkmamız gerekiyorBolu’daki stadyumun tarihi açıdan önemli olduğunu kaydeden Yiğitpaşa, Maalesef Bolu arkeolojik kazı ve araştırma anlamında geçmişi kaderine terk edilmiş bir kent olarak görülüyor. Çok fazla kazı ve araştırma yapılmamış. Burada anıtsal bir yapımız var. Bitinya döneminde bu bölgede yazıtlı ve kitabeli tek stadion. Bu açıdan önemli. Böyle bir yapıya sahip çıkıp, değerlendirmemiz gerekiyor ifadelerini kullandı.
Title
Roma döneminden kalan stadyum gün yüzüne çıkarılıyor
Roma döneminden kalan stadyum gün yüzüne çıkarılıyor
Bolu'da 2008 yılında Büyükcami Mahallesi'nde yapılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan Roma dönemine ait antik stadyumun turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Roma dönemine ait lahitte insan kemikleri bulundu
FOTOĞRAF 12
Title
Boluda, bir inşaatın bahçe duvarı temeli için kazılan alanda bulunan Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen lahit, Bolu Müze Müdürlüğünde açıldı. Lahitten aynı aileden olduğu değerlendirilen 3 insana ait kemikler ve gözyaşı damlası şişesi çıktı.
Title
Tepecik Mahallesinde bir inşaatın bahçe duvarının temeli için yapılan kazıda, 28 Ekimde iş makinesi sert bir cisme çarptı
Title
Operatör, iş makinesiyle etrafını kazınca lahit ortaya çıktı.
Title
Çalışmalar durdurulup, durumun bildirilmesi üzerine bölgeye müze müdürlüğü görevlileri geldi.
Title
İncelemede, Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen lahit, vinçle bulunduğu yerden çıkarıldı. Lahit, incelenmek üzere aynı gün müze müdürlüğü bahçesine götürüldü.
Title
LAHİDİN KAPAĞI AÇILDIBolu Müze Müdürlüğü bahçesinde bulunan lahidin kapağı uzman arkeologlar ile birlikte vinçle kaldırılarak açıldı.
Title
Müze etrafında toplanan meraklı vatandaşlar da lahidin açılmasını izledi.
Title
Lahidin içinde bulunan su, önce kovalarla dışarıya atıldı.
Title
Daha sonra lahitte aynı aileden olduğu düşünülen 3 insana ait kemikler ile gözyaşı damlası şişesi çıktı.
Title
Lahitte inceleme devam ediyor.
Title
Title
Roma dönemine ait lahitte insan kemikleri bulundu
Bolu'da, bir inşaatın bahçe duvarı temeli için kazılan alanda bulunan Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen lahitte insan kemiklerine rastlandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.