TeknolojiSierra Leoneda genel seçimlerde Bitcoin teknolojisi kullanıldı

Sierra Leone'da genel seçimlerde Bitcoin teknolojisi kullanıldı

Sierra Leone, dünyada vatandaşlarına blok zinciri üzerinden oy kullanma şansı tanıyan ilk ülke olarak tarihe geçti. Kripto para transferinde kullanılan sistem oy kullanan kişilerin de kimliği anonim olarak saklıyor.

Haber MerkeziDiğer
Batı Afrika ülkesi seçimler için blok zincir teknolojisini kullanan ilk ülke oldu.
Batı Afrika ülkesi seçimler için blok zincir teknolojisini kullanan ilk ülke oldu.

Batı Afrika’da yer alan Sierra Leone’de geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen genel seçimlerde blok zincir teknolojisi kullanıldı. Oyların doğrulanması için kullanılan sistem İsviçreli blok zinciri şirketi Agora tarafından Sierra Leone’un en kalabalık bölgesi olan Western District’te uygulandı. Oy kullanma işleminden sonra her bir oyun özelleştirilmiş blok zinciri sistemine işlenmesi sağlandı.

Blok zincir teknolojisiyle aynı kripto para transferi yapılırken olduğu gibi oy kullanan kişilerin de kimliği anonim tutuluyor. Yapılan işlemlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesini sağlıyor.

Tüm detaylarıyla Bitcoin ve kripto para piyasası
TEKNOLOJİ
Tüm detaylarıyla Bitcoin ve kripto para piyasası

Oylar özel bir ağda depolandı

Sierra Leone’da kullanılan oylar, sadece seçimi güvenliğinden sorumlu yetkili kişilerin ulaşabildiği özel bir blok zinciri ağında depolandı. Bu şekilde, blok zinciri ağına işlenmiş olan oyların sayımında herhangi bir usulsüzlük yapılabilmesinin önüne geçildiği belirtiliyor.

Agora CEO’su Leonardo Gammar, blok zinciri teknolojisinin Afrika’da ve dünyanın geri kalanında bir hayli artan oy hırsızlığı ve manipülasyon problemlerinin önüne geçebileceğine inandığını söyledi. Adayların seçimlerde çoğunluk oyunu alamaması nedeniyle, halk ikinci tur için 27 Mart’ta yeniden sandık başına gidecek.

ABD yönetiminden Menbiç açıklaması
Dünya

ABD yönetiminden Menbiç açıklaması

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, "Koalisyon güçleri şu anda Menbiç bölgesinde bulunuyor. DEAŞ kontrolünden kurtarılmış diğer bölgelerde olduğu gibi koalisyon güçleri Menbiç bölgesinde yerel sivil konseyin istikrarı sağlaması için destekliyor. Operasyonel güvenlik gerekçesiyle daha fazla açıklama yapamayız" dedi.
Cengiz Ünder'den kötü haber
Spor

Cengiz Ünder'den kötü haber

Türkiye A Milli Futbol Takımı, İrlanda Cumhuriyeti ile oynayacağı özel maç için Antalya Stadyumu’nda son çalışmasını yaptı. A millilerde Cengiz Ünder ve Mahmut Tekdemir, dün İstanbul’da yapılan çalışmada dizlerinde yaşadıkları problemden dolayı bugünkü antrenmanda takımdan ayrı çalıştı. Düz koşu yaptıktan sonra krampon giyen Cengiz Ünder taktik idmanda kendini deneyecek ve Lucescu maç saatinde genç oyuncu ile birlikte karar verecek.
Nevşehir'de askeri uçak düştü
Gündem

Nevşehir'de askeri uçak düştü

Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde bir F-16 uçağı düştü, bölgeye sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. TSK, yaptığı açıklamada düşen uçağın kaza kırımına uğradığını ve uçağın enkazı ile şehit askerimizin naaşına ulaşıldığını belirtti.
Kızı her şeyi itiraf etti
Gündem

Kızı her şeyi itiraf etti

Adana'da 17 yaşındaki genci işyerinin önünde tabancayla öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada dinlenen sanığın tecavüze uğradığı ileri sürülen kızı, öldürülen gencin suçsuz olduğunu söyledi. 15 yaşındaki kız çocuğu, bebeğin babasının kim olduğunu açıkladı. Mahkeme Başkanı'nın 'neden yalan söyledin' sorusuna ise F.B 'Babamdan korktum' cevabını verdi.
Bu görüntü Mars’ta yaşam tartışmalarını yeniden alevlendirdi
Teknoloji

Bu görüntü Mars’ta yaşam tartışmalarını yeniden alevlendirdi

NASA'nın Mars'ta bulunan keşif aracı Curiosity, Dünya'ya yeni bir görüntü yolladı. Fakat görüntü öyle tuhaf bir şekli içinde barındırıyordu ki 'Mars'ta yaşam' tartışmaları yeniden alevlendi.