TeknolojiSuyun 4 hali keşfedildi

Suyun 4. hali keşfedildi!

Kuantum tünelleme sayesinde suyun katı, sıvı ve gazdan sonra başka bir hal daha aldığı anlaşıldı.

Furkan ÖzataYeni Şafak
Bir fizik terimi olarak maddenin 4 hali olduğunu biliyoruz; katı, sıvı, gaz ve plazma. Su ise hali hazırda 3 hal olarak biliniyor. 0 ile 100 derece arasında sıvı halde olan su, 0 derecenin altında katı (buz), 100 derecenin üzerinde ise kaynayarak gaz (su buharı) oluyor.

İşte yıllardır bu şekilde bildiğimiz suyun hallerine bir üye daha eklenmek üzere. Zira Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı'nda çalışan bilim insanları suyun 4. halini keşfetti. Tabii bu keşif, basit deneyler sonucu ortaya çıkan bir hadise değil. Aksine, çok yüksek sınırlama altında elde edilen bir deneyim bu.

Bilim insanları, su moleküllerinin sınırlama altında klasik fizik kurallarına aykırı hareket ettiğini ortaya çıkardı. Su moleküllerinin, nano ölçekli tüplere itildiğinde bir çember etrafında yöresizleştiği görüldü. Deney sırasında her bir su molekülü, alışılmadık şekilde çift tepeli bir yapıya büründü. Atom parçacıklarının çapı ise metrenin 10 milyarda biri (angström) boyutuna ulaştı.

  • Angström: Esasen ışığın dalga boyunu ölçmekte kullanılan bu uzunluk ölçü birimi, ismini keşfi yapan İsveçli fizikçi Anders Jonas Angström'den alıyor. Bu birim kısaca A olarak gösteriliyor ve 10 üzeri eksi 10 metreye tekabül ediyor. Yani diğer bir ifadeyle santimetrenin yüz milyonda biri veya 0,1 nanometre.

Kuantum tünelleme olarak bilinen deneyde moleküllerin bir bariyeri, herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymadan aştığı gözlemlendi. Söz konusu deneyde, aşırı sınırlama ile birlikte suyun, kayalarda, toprakta ve hücre duvarlarında gözlemlenen özelliklere sahip olduğunu gösterdi.

Çalışmanın başındaki isimlerden Alexander Klesnikov, keşfi şu şekilde değerlendiriyor; “Klasik fizikte moleküllerin enerji olmadan bariyeri atlamaları mümkün değil. Bunun anlamı, suyu oluşturan oksijen ve hidrojen atomlarının yöresizleştiği ve bu nedenle eş zamanlı olarak 6 simetrik eşit formda aynı anda bulundukları demek. Sadece kuantum mekanikleriyle oluşturulan bu olay, her şahit olduğumuz bir durum değil."

Proje yöneticilerinden Lawrence Anovitz ise bu keşfin, suyun davranışının yeni bir temel anlayışını temsil ettiğini ifade ediyor. Yine Anovitz'in ifadesine göre bu su moleküllerinin akuamarin taşında veya zümrüt yüzüklerde de aynı şekilde kuantum tünelleme geçirmiş olması, keşfi ilginç kılan bir başka detay.

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı araştırmacıları, keşiflerinin yeni bir fizik kuralı olarak literatüre geçebilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Erdoğan: Adil Öksüz'ün izini sürüyoruz, bazı bağlantılar kurulmuş vaziyette
Gündem

Erdoğan: Adil Öksüz'ün izini sürüyoruz, bazı bağlantılar kurulmuş vaziyette

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'cü Adil Öksüz'ün yakalanmasına ilişkin "Takipteyiz. Son bilgiler, kendisinin burada hangi ülkede filan söylemem belki uygun olmaz ama iz sürüyoruz, bazı bağlantılar kurulmuş vaziyette." dedi.
Yayıncı kuruluşa göre ofsayt yok
Spor

Yayıncı kuruluşa göre ofsayt yok

Alanyaspor-Galatasaray maçında ev sahibi ekibin oyuncusu Douglas'ın Muslera ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda kalkan ofsayt bayrağı tartışma çıkardı. Yayıncı kuruluşun ofsayt çizgisine göre pozisyonda kalkan bayrağın hatalı olduğu görüldü.
Damat 'hayır demek ne mümkün' dedi nikah iptal oldu
Gündem

Damat 'hayır demek ne mümkün' dedi nikah iptal oldu

Manisa'da nikah memurunun sorusuna damat 'Hayır demek ne mümkün' cevabını vermesi üzerine nikah memuru nikahı iptal etti. Gelin ve damadın nikah memurunu ikna çabaları yetersiz kalınca gerginlik çıktı. Olay yerine polis ekipleri gelerek müdahalede bulundu.
FETÖ'cü Enes Kanter'den provokatif paylaşım
Spor

FETÖ'cü Enes Kanter'den provokatif paylaşım

FETÖ'cü Enes Kanter, Amerika'daki bir havalimanından çekildiği tahmin edilen fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in manevi oğlu Kanter paylaşımında, "Hazır mısınız Türkiye?" ifadesini kullandı. Hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlaması bulunan Kanter'in bu paylaşımı provokatif bir paylaşım olarak değerlendirildi.
AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın
Dünya

AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın

Brüksel, işgalci İsrail askerlerine silahsız göstericilere karşı ölümcül güç kullanmaması çağrısında bulundu. AB Dışilişkiler Servisi sözcülüğünden yapılan açıklamada, 15 yaşındaki Filistinli bir çocuğun İsrail askerleri tarafından vurulmasından dolayı üzüntü duyulduğu belirtildi.