TeknolojiTürkiyedeki elektrik kesintilerinin ardından hacker grubu çıktı

Türkiye’deki elektrik kesintilerinin ardından hacker grubu çıktı

Dragonfly isimli bir hacker grubunun enerji sektörünü hedef alan siber saldırılar gerçekleştirdiği ortaya çıktı. ABD'li siber güvenlik şirketi Symantec, Türkiye'de enerji şirketlerine yapılan siber saldırılarda belirgin bir artış gözlendiğini açıkladı.

Haber MerkeziYeni Şafak
Dragonfly, ilk olarak 2010 yılında görülmüştü fakat Symantec’in 2014 yılında yayımladığı rapor sonrası adeta karanlığa gömülmüşlerdi.
Dragonfly, ilk olarak 2010 yılında görülmüştü fakat Symantec’in 2014 yılında yayımladığı rapor sonrası adeta karanlığa gömülmüşlerdi.

Amerikan siber güvenlik şirketi Symantec, ABD’de ve Avrupa’da enerji şirketlerine sızmayı başaran hackerlara karşı uyarı raporu yayımladı. Symantec’e göre bu hackerlar, enerji altyapısını sabote ederek elektrik kesintilerine neden olabiliyor.

Enerji sektörünü hedef alan siber saldırıların arkasında Dragonfly adıyla bilinen bir hacker grubu olduğu ortaya çıktı. Energetic Bear, Crouching Yeti ve Iron Liberty olarak da bilinen bu grup, siber güvenlik şirketleri için de büyük tehdit oluşturuyor.

Dragonfly, ilk olarak 2010 yılında görülmüştü fakat Symantec’in 2014 yılında yayımladığı rapor sonrası adeta karanlığa gömülmüşlerdi. Fakat görülen o ki hackerlar, 2015 Aralık ayına kadar yeni saldırı teknikleri geliştirmiş.

REKLAM

Dragonfly tarafından enerji sektörü hedef alınarak yapılan siber saldırıların haritası yukarıda görülüyor. Hackerların özellikle Türkiye, ABD ve İsviçre’yi hedef aldığı dikkat çekiyor. Symantec ise Dragonfly 2.0 saldırısının bu ülkeleri hedef aldığını, ancak Türkiye’deki enerji faaliyetlerine yapılan siber saldırılarda belirgin bir artış gözlemlendiğini aktardı. Bu da son dönemde ülkemizde sık yaşanan elektrik kesintilerini açıklıyor.

Janssen'in ayağının son hali endişelendirdi
Spor

Janssen'in ayağının son hali endişelendirdi

Fenerbahçe'de sakatlığı nedeniyle tedavi sürecinde olan Vincent Janssen'in ayağında özel bir koruyucunun yer aldığı görüldü. Yıldız futbolcunun menajeri de oyuncunun sahalara dönüşünün net bir tarihi olmadığını açıklamıştı.
Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım
Spor

Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım

Fenerbahçe tarihinin efsane isimleri arasında bulunan Alex de Souza, Beşiktaş'ın Bayern Münih'e 5-0 mağlup olduğu maçın ardından sosyal medyada ses getiren bir paylaşımda bulundu. Alex de Souza'nın 7 yıl önce oynanan ve hat-trick yaptığı maçı, bu müsabakadan sonra paylaşması manidar bulundu.
Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın
Gündem

Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın

Adana Ceyhan'da internet üzerinden yayımlanan bir dizide uyuşturucuyu ile suçu ve suçluyu övdükleri ileri sürülen oyunculara polis şafak vakti operasyon yaptı. Diziyi izleyen polis dizi filmi içerisinde “Muzlu Süt mü Sigara mı” isimli sahnesinde alenen uyuşturucu madde kullanımına özendirme suçunun oluştuğunu belirledi.
2060 rakımda üretiyorlar
Ekonomi

2060 rakımda üretiyorlar

Muş'un Varto ilçesinde 2060 rakımlı dağın yamacına kurulan alabalık tesisinde, yavru alabalık üretimi için sağım işlemi yapıldı.
Çukur dizisinden tepki çeken sahneye özür geldi
Hayat

Çukur dizisinden tepki çeken sahneye özür geldi

Çukur son bölümünde yayınlanan trafik polisi sahnesi, sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Trafikte makas atarak ilerleyen Emrah Komiser'in kendisini durduran polis memuruna 'Haritadan yer seç' ifadesinde bulunması, izleyicilerin tepkisini çekti. Ay Yapım tepkiler sonrasında, Emrah Amir'in trafik polisinden özür dileme sahnesini yayınladı. İşte Emrah Komiser'in trafik polisinden özür dileme sahnesi...