Video Denizlerdeki atıklar canlıların hayatını tehdit ediyor İplere takılan deniz kaplumbağasını balıkçılar kurtardı
Denizlerdeki atıklar canlıların hayatını tehdit ediyor: İplere takılan deniz kaplumbağasını balıkçılar kurtardı
Denizlerdeki atıklar canlıların hayatını tehdit ediyor: İplere takılan deniz kaplumbağasını balıkçılar kurtardı
Akdeniz açıklarında metrelerce uzunluktaki ağ ipine dolanan deniz kaplumbağasını Türk balıkçılar kurtardı.

Orkinos avından dönen balıkçılar denizde hareket eden turuncu bir ip yumağı gördü. Yaklaşınca bir kaplumbağanın ağ ya da paragat iplerine dolandığını gören balıkçılardan biri yardım için denize girdi. Zorlukla hareket eden deniz kaplumbağasını tekneye alan balıkçılar, ipleri bıçak yardımıyla kesti. İplerden kurtarılan hayvan denize bırakıldı. Balıkçılar, kaplumbağanın kurtarılma anlarını cep telefonuyla kaydetti.

Teknede bulunanlardan su ürünleri mühendisi Hasan Yılmaz, seyir halindeyken gördükleri ip yumağının ne olduğunu anlamadıklarını, yaklaştıklarında zorlukla hareket eden deniz kaplumbağasını gördüklerini söyledi.

Kurtarma sırasında hayvana zarar verilmemesi için arkadaşlarını uyardığını anlatan Yılmaz, 'Bulunduğumuz yer karadan yaklaşık 40 deniz mili uzaktaydı. Üzerindeki ip ağ için de paragat için de kullanılabilir. Herhangi bir gemiden de düşmüş olabilir. Ama kaplumbağa o halde nasıl geldi oralara kadar bilmiyoruz.' dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.