|
Biden’ın Bibi’siyle başı dertte..

Gazze’nin ve Batı Şeria’nın geleceği konusunda Biden Yönetimi ile İsrail Hükümeti arasında keskin farklılıklar var. Biden Yönetimi Netanyahu’ya söz geçiremiyor imiş. Netanyahu Gazze’de soykırımı sürdürmek için ABD’ye ihtiyaç duyuyor. İktidarını sürdürmek içinse ABD’ye değil kabinesindeki İsrail’in en aşırı Siyonistlerini temsil eden partilere ihtiyacı var.

2024 seçimlerine hazırlanan Biden ise İsrail’e koşulsuz desteği eleştiren genç seçmenlerini kaybetmek istemiyor. Salıncak eyaletlerde Biden’a oy veren Arap seçmenler pozisyonlarını değiştirecekleri mesajları veriyorlar. Demokratlar ve Biden bıçak sırtındaki hassas oy dengesi sebebiyle en küçük seçmen kaybının bile Trump’ı Beyaz Saray’a taşımasından korkuyorlar.

Netanyahu Trump ile işleri çok daha kolay götürüyordu. Bu yüzden 2024’te Biden’ın seçim kaybetmesi Netanyahu’nun umurunda değil. İsrail’in Gazze’deki soykırımına verdiği destek yüzünden ABD’nin sözde küresel liderliği büyük yara aldı. ABD’nin Ortadoğu’da işleri yoluna koyarak Asya-Pasifik’e odaklanma stratejisi de 7 Ekim’den sonra kitlenme sürecine girdi.

Netanyahu ve ortakları Biden Yönetimi’nin “iki devletli çözüm”ün lafını etmesinden bile hoşlanmıyorlar. ABD’nin Ortadoğu’da işleri yoluna koyması için İsrail’in İki devletli çözümün önünü kapatmaktan vazgeçmesi gerekiyor. 7 Ekim’den önce Biden Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinin genişletilmesini eleştirmişti. Bu eleştiriye tepki gösteren İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ise, “ABD harika bir dostumuz ve onu seviyoruz, ancak Başkan Biden’a şunu söylüyorum: İsrail Toprakları, İsrail Tevrat’ına göre İsrail halkı içindir” demişti.

Biden’ın sorunu sadece Netanyahu, Ben-Gvir ve Bezalel Smotrich değil. Biden’ın en yakın çalışma arkadaşı, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer 2018’de “Amerikan- İsrail Halkla İlişkiler Komitesi”nin bir toplantısında tıpkı Gvir gibi konuşmuştu. Schumer’e göre İsrail ve Filistin arasında barışın yapılamamasının suçlusu, Tevrat’a inanmadıkları için Filistinliler idi.

Geçtiğimiz Aralık ayında İsrail medyasında Netanyahu Hükümeti’nin Biden Yönetimi’ni iki devletli çözüm hakkında kamuoyu önünde konuşmaktan kaçınmaya çağırdığına dair bilgiler yer almıştı. Bu haberlere göre Savaş Kabinesinin Netanyahu karşıtı üyeleri de iki devletli çözüm tartışmalarının canlanmasından duydukları rahatsızlığı Biden Yönetimi’ne iletmişlerdi.

İki gün önce ABD merkezli “Axios” haber sitesinde yer alan bir haberdeyse Amerikan Kongresi’ndeki İsrail yanlısı Demokratlar ile Netanyahu kabinesi arasında açılan çatlağa vurgu yapılıyordu. Netanyahu’nun ABD için giderek büyüyen bir sorun olduğunu vurgulayan vekiller “Özel ilişki İsrail’le, Netanyahu ile değil” diyorlardı. Demokrat vekiller Netanyahu’nun Gazze ve Batı Şeria’yı tümüyle kontrol altına almaya yönelik açıklamalarını eleştirerek “İsrail›e yardım konusunda koşul öne sürenlerin elini kesinlikle güçlendiriyor” diye konuşuyorlardı.

“Axios”ta daha önce yer alan bir diğer habere göreyse ABD Temsilciler Meclisi’ndeki 15 kadar Yahudi Demokrat 11 Ocak’ta İsrail’in Washington Büyükelçisi Michael Herzog ile bir toplantı yaptılar. Toplantıda Herzog’a Gvir ve Maliye Bakanı Smotrich’in Filistinlilerin Gazze’den zorla göç ettirilmesini savunan açıklamaları hakkında sorular sorulmuş. Herzog ise açıklamaların resmî tutumu yansıtmadığını iddia ederek Vekilleri yumuşatmaya çalışmış.

Axios’a konuşan vekiller Gvir ve Smotrich’in açıklamalarının Amerikan kamuoyundaki İsrail desteğine zarar verdiğini belirtiyorlardı. Vekillerden Steve Cohen “Bu iki kabine üyesinin yaptığı şey, İsrail’i yüzde yüz destekleyen bizlerin işini daha da zorlaştırmak oldu” diyordu. Axios’ta yer alan bilgilere

göre Yahudi vekiller Herzog’un cevaplarını ikna edici bulmamışlar.

Gerek içerden gelen tepkiler, gerekse dünya kamuoyunda çok ciddi ölçülerde itibar kaybına uğrayan Biden zevahiri kurtarmak istiyor, ancak Netanyahu tarafından kaale bile alınmıyor. Biden’ın elinin rahatlaması için Netanyahu’nun gitmesi gerekiyor. ABD’deki Neoconlar’ın ve Hıristiyan Siyonistler’in desteğini alan Netanyahu ise savaşı genişleterek paçayı kurtarmanın peşinde. Biden ve dış politika takımı bu açmazda kıvranıyor. Biden’ın açmazdan çıkması için İsrail’e askerî ve diplomatik desteğe ara verileceğini açık şekilde bildirmesi gerekiyor. İsrail’in bu blöfü görmesi durumunda Biden Yönetimi’nin ne yapacağını tahmin etmek ise, çok zor.

#politika
#ABD
#İsrail
#Abdullah Muradoğlu
3 ay önce
Biden’ın Bibi’siyle başı dertte..
Hz. Âdem kaç yıl önce yaşadı?
Tevradî bir mitin Kur’anî bir kıssa ile tashihi
i-Nesli anlaşılmadan siyaset de olmaz, eğitim de…
İç talebe ilişkin öncü göstergeler ilave parasal sıkılaştırmaya işaret ediyor!
Enerjide bağımsız olmak