Yazarlar Fahrizade suikastı ABDyi karıştırdı

Fahrizade suikastı ABD’yi karıştırdı..

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

20 Ocak 2021’de görevini Joe Biden’a devretmesi beklenen ABD Başkanı Trump, Amerikan askerlerinin Ortadoğu’daki savaşlardan çekilmesi gerektiğini savunuyordu. Trump’ın seçimden sonra izlediği politikaysa, Biden’a daha kaotik bir Ortadoğu bırakmak istediğini gösteriyor.

17 Kasım’da “New York Times”da yer alan bir habere göre Trump Beyaz Saray’da düzenlediği bir toplantıda İran’ın nükleer tesislerine askeri bir saldırı için seçenekleri masaya yatırdı. Haberde Savunma ve Dış İşleri Bakanları ile Genelkurmay Başkanı’nın Trump’ı saldırıdan vazgeçirdiği belirtildi. Amerikan medyasına sızan bilgilere göre toplantıdan İsrail’in de bilgisi vardı. Hatta İsrail Hükümeti İsrail Ordusu’nun olası bir saldırıya karşı hazırlık olmasını istemiş.

27 Kasım’da ise “İran Nükleer Programı”nın kilit ismi Muhsin Fahrizade İran’da uğradığı saldırıda hayatını kaybetti. Suikastin İsrail tarafından gerçekleştirildiği tahmin ediliyor. Trump’ın suikasti desteklediğini ima eden twitter mesajları yayımlamasıysa dikkat çekiciydi.

Fahrizade Suikasti “CIA” eski Başkanlarından John Brennan ile sıkı İsrail yanlısı Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz arasında polemiğe yol açtı. Brennan suikasti pervasızca gerçekleştirilen bir suç eylemi olarak yorumladı. Suikastin bölgesel çatışma riski içerdiği uyarısı yapan Brennan “Devlet destekli bir terör eylemi, uluslararası hukukun açık bir ihlali olur ve daha fazla hükümeti yabancı yetkililere karşı suikastler düzenlemeye teşvik eder” dedi.

CIA eski Başkanı Brennan, İran’ın misilleme yapmamasını ve Biden Yönetimi’nin işbaşına gelmesini beklemesini söyledi. Brennan’ın twitter mesajlarına en şiddetli tepkiyse Teksas Senatörü Cruz’dan geldi. Yayınladığı mesajlarda Cruz, “Eski bir CIA başkanının, ‘Amerika’ya Ölüm’ sloganları atan İranlı fanatiklerle tutarlı bir şekilde aynı tarafta olduğunu görmek tuhaf. Ve refleks olarak İsrail’i kınıyor. Joe Biden aynı fikirde mi? “ diye sordu. Brennan ise Senatör Cruz’u ne söylediğini bilmemekle suçladı. Brennan, Cruz’u Teksaslıları temsil etmeye layık olmayan bir siyasetçi olarak niteledi. Cruz ise cevap olarak eski defterleri açmayı seçti.

Öte yandan ABD’nin Ortadoğu politikasında etkin bir unsur olan Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı “CIA”nın başına kimin getirileceği de tartışılıyor. Trump ile arası açık olan CIA Başkanı Gina Haspel’in Biden başkanlık koltuğuna oturduğunda istifa etmesi bekleniyor. Biden’ın CIA Direktörlüğü için Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanlığını yapan Tom Donilon’ı düşündüğü söyleniyor. Listede Mike Morell, Darrell Blocker, Sue Gordon, Vincent Stewart ile Jeh Johnson da yer alıyor. Morell ve Blocker uzun yıllar CIA’da en üst düzey görevlerde çalıştı. Sue Gordon ise CIA’da çalıştıktan sonra Trump döneminde “Ulusal İstihbarat Ajansı’nda Direktör Yardımcılığı yaptı. Emekli General Vincent Steward ise Obama döneminde “Savunma İstihbarat Teşkilatı (DIA)” Direktörüydü. Steward “DIA” direktörlüğü yapan ilk Afrika kökenli Amerikalıydı. Keza Jeh Johson da Obama’nın İç Güvenlik Bakanıydı.

CIA Başkanlığı için öngörülen listede ilk sırada yer alan Tom Danilon’ın kardeşi Mike Donilon ise Biden tarafından Beyaz Saray Başdanışmanlığına getirildi. İsrail yanlısı olarak da bilinen Tom Danilon dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden “Black Rock”ta üst düzey görevler yaptı. Demokrat Parti’nin Sol kanadı, “Black Rock”ın fosil yakıt yatırımlarıyla ilgilenen biriminde çalışmış olması sebebiyle Donilon’a sıcak bakmıyor. Morrell ise CIA’da işkenceli sorguları savunduğu sebebiyle tepki görüyor. Senato İstihbarat Komitesi üyesi Demokrat Senatör Ron Wyden, işkenceyi savunduğu gerekçesiyle Biden’ın Morell’i CIA Başkanlığına getirmemesi için uyardı. Jeh Johson’ın dünyanın en büyük silah şirketlerinden “Lockheed Martin”de yönetim kurulu üyeliği yapması da keza Sol kanat açısından olumsuz bir puan.

Demokrat Parti’nin “Merkezci” ve “Sol” kanatları arasında dış politika, ekonomi, savunma, ulusal güvenlik ve istihbarat başlıklarında gerçekleşen görevlendirmeler konusunda çok ciddi ihtilaflar yaşanıyor. Biden’ın sözkonusu alanları yönetmeleri için seçeceği isimler ABD’nin Ortadoğu politikasının nasıl şekillendirileceği hususunda da son derece aydınlatıcı olacaktır.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.