Yazarlar İlk hedef Lübnan mı olacak?

İlk hedef Lübnan mı olacak?

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

Dünyanın gözü şu anda Suud-i Arabistan’da. Herkes, Kraliyet Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed Bin Selman’ın ‘Yolsuzlukla mücadele’ başlığı altında başlattığı operasyonların perde arkasında neler olduğunu anlamaya çalışıyor. Operasyonlarda çok sayıda Suudi prensi tutuklandı. Bir prensin tartışmalı helikopter kazasında, bir diğerinin ise kendisini tutuklamaya gelen güvenlik güçleriyle çıkan çatışmada hayatını kaybetmesi merak kat sayısını artırıyor.

Operasyonların sonucunda Prens Muhammed Bin Selman ülkedeki güç dağılımının parçası olan “Ulusal Muhafızlar”, “Ordu” ve “İçişleri Bakanlığı”na bağlı birliklerin kontrolünü elde etti. Yemen’den Suudi Arabistan’a fırlatılan, ancak havadayken etkisiz hale getirildiği belirtilen bir balistik füzenin İran’a ait olduğunun ileri sürülmesi de gerilimi derinleştirdi.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : İlk hedef Lübnan mı olacak?
Haber Merkezi 05 Kasım 2017, Pazar Yeni Şafak
İlk hedef Lübnan mı olacak? yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Bütün bunların yanı sıra Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin Riyad’ta istifasını açıklaması kafaları daha da karıştırdı. Hariri’nin istifası İran’ın dini lideri Ayetullah Hameney’in baş danışmanı Ali Ekber Velayeti’nin Lübnan’ı ziyaretinden 24 saat sonra gerçekleşmesi dikkat çekiciydi. Hariri, hayatının tehlike altında olduğunu söyleyerek İran ve Hizbullah’ı suçladı. 

 Obama döneminde Suudi-ABD ilişkileri “İran nükleer anlaşması” yüzünden soğumuştu. ABD Başkanı Trump Mayıs’ta Riyad’a gitti, şaşaalı bir törenle yüzlerce milyar tutarında silah anlaşmaları yaptı. Katar’a ambargoyu destekleyen Trump geçen ay “İran nükleer anlaşması”nı, yeniden müzakere edilmesi için Kongre’ye göndererek Riyad’ı sevindirdi.

Prens Muhammed Bin Selman’ın “Ilımlı İslam’a geçiyoruz” şeklindeki açıklaması da ABD’de olumlu karşılandı. Netanyahu yanlısı İsrail Lobisinin müttefiki, “Breitbart News”in yönetim kurulu başkanı Steve Bannon’ın açıklamayı Hıristiyan reformuna benzeterek övmesi Riyad’daki gelişmelerin perde arkasına ilişkin ipuçları veriyor. Radikal Sağın ideologlrınfan Bannon, Trump’ın Beyaz Saray Baş Stratejistiydi. Ağustos ayında ‘küreselci’ generaller tarafından kovulan Bannon, “Cumhuriyetçi Parti”deki Trump muhaliflerine savaş açmıştı.

Abu Dabi Prensi Muhammed Bin Zayed al Nahyan(MBZ) ile Suudi Prensi Muhammed Bin Selman(MBS) çok sıkı dostlar. Bannon’ın müttefiki, özel güvenlik şirketi “Blackwater”ın eski CEO’su Eric Prince ile “MBZ” arasında su sızmıyor. Prince, Hong Kong merkezli “Frontier Services Group” adlı şirketi yönetiyor. Batı medyasında yer alan iddialara göre Prince, MBZ ile Rus hükümetinden bazı isimleri Ocak ayı başlarında Şeyseller’de buluşturdu. Gizli tutulan görüşmenin Riyad’ın bölgesel politikalarına destek için gerçekleştiği söyleniyor. Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra, Eylül ayında Dubai’ye giderek Prens Zayed ile görüşen Steve Bannon, BAE ve Riyad’ın,  Katar ve İran’a karşı yürüttükleri politikayı destekliyor.

Bir diğer gelişmeyse, ABD’nin Mayıs 2011’de Pakistan’da Usame Bin Ladin’e yönelik operasyonda ele geçirilen belgelerin “CIA” tarafından açıklanmasıydı. Bu belgeler İran’ın, “el-Kaide”ye destek verdiğini gösteriyor imiş. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr de Perşembe günü “CNBC”ye verdiği röportajda İran’ın 1990’lı yıllardan bu yana “el Kaide”ye destek verdiğini savunarak Tahran’a yaptırım uygulanması gerektiğini söyledi.

Bu arada Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in yolsuzluk operasyonundan  hemen önce Riyad’a giderek MBS ile görüştüğü ortaya çıktı. “Washington Post”taki yazısında David Ignatius program dışı gerçekleşen görüşmenin operasyonların stratejik planlamasıyla ilgili olduğunu savundu. Bu bilgileri bir araya getirdiğimizde bölgede, ABD ve İsrail’in de içinde yer aldığı yeni bir oyunun kurulduğu anlaşılıyor. Bu kirli oyunun ilk perdesinin İran, Suudi Arabistan ve İsrail arasında sıkışan Lübnan’da oynanması kuvvetle muhtemel.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.