Yazarlar Trump, büyükelçiliği Kudüse taşıyacak mı?

Trump, büyükelçiliği Kudüs’e taşıyacak mı?

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

ABD Dış İşleri Bakanı Rex Tillerson’ın azledileceği Washington’da epeydir dillendiriliyor. Söylentilere göre Tillerson’ın yerine  'CIA' başkanı Mike Pompeo gelecek, Pompeo’dan boşalacak 'CIA' koltuğuna ise Senatör Tom Cotton oturacak. ABD’deki Netanyahu yanlısı kuruluşlardan “Amerikan Siyonist Organizyonu-ZOA”ya yakınlığıyla da bilinen Cotton, Senato’daki en şahin “Neocon”lardan biri. Tillerson ile Trump’ın dış politikayla ilgili birçok bahiste farklı pozisyonlarda olduklarını herkes biliyor. Trump’ın danışmanı ve damadı Jared Kushner’in Bakanlığı devre dışı bırakacak şekilde, Ortadoğu’daki temas ve girişimlerinden Tillerson’ın rahatsızlık duyduğu ise sır değil. Kushner de Tillerson’ın gitmesini istiyor imiş.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : Trump, büyükelçiliği Kudüs’e taşıyacak mı?
Haber Merkezi 26 Kasım 2017, Pazar Yeni Şafak
Trump, büyükelçiliği Kudüs’e taşıyacak mı? yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Pompeo ve Cotton İran’a karşı rejim değişikliği dahil, sertlik yanlısı bir tutumu savunuyorlar. İki isim de Trump’ın “İran nükleer anlaşması”nı bozmasını istiyor. Bu arada  “Beyaz Saray” Genel Sekreteri General John Kelly’nin Tillerson’ı savunmaktan vazgeçtiğine ilişkin iddialar medyada yer aldı. Dışişleri Bakanlığı kaynakları ise Beyaz Saray’da hazırlandığı söylenen Tillerson’ı götürme plânlarını Kelly’nin reddettiğini söylediler. Trump’ın da iddiaları ‘yalan haber’ olarak nitelemesine rağmen Washington’da Tillerson’ın suyunun ısındığına inanılıyor.

 “Cumhuriyetçi Parti”yi daha sağ bir çizgiye oturtmak için savaş veren Steve Bannon ve “Breitbart News” çevresine göre Trump’a sadık olan Pompeo’nun bakanlığa getirilmesi harika bir iş olur. Tillerson’a yönelik iddialarla bağlantılı bir diğer konuysa,  İsrail ile ilgili.

Trump’ın seçim vaatlerinden biri ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den “Kudüs”e taşınmasıydı. Washington aslında Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğunu kabul ediyor. Ancak 1995’de çıkarılan bir yasa, ABD başkanlarına feragat hakkı tanıyor. Clinton, Bush ve Obama, bu yasaya dayanarak büyükelçiliğin Kudüs’e taşınmasını ertelediler. “İsrail Lobisi”nin aşırı uçları, “ZOA” ve Trump’ın mega-bağışçılarından milyarder Sheldon Adelson “Kudüs vaadi” için ataktalar. Trump’ın eski Baş Stratejisti Steve Bannon da bu vaadin en sıkı takipçilerinden. 

Trump geçtiğimiz Haziran ayında 6 aylık bir süre için feragat yetkisini kullandı. Bu duruma en fazla itiraz eden “ZOA” ve Netanyahu’nun yakın dostu Sheldon Adelson oldu. Adelson Trump’la yaptığı her görüşmede hâyâl kırıklığını ifade etti. 2018’de Senato kısmî seçimleri var. Bu seçimler Trump için çok çok önemli. Siyonist bağışçıların desteğine ihtiyacı var Trump’ın.  6 aylık feragat süresi 1 Aralık’ta son buldu. Trump’ın önümüzdeki günlerde bir karar alması bekleniyor. Başkan Yardımcısı Mike Pence de ABD’nin her zaman İsrail’in yanında durduğunu ve Trump’ın Büyükelçiliği Kudüs’e taşımayı plânladığını duyurdu.  İsrail medyasında Trump’ın büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması için talimat verdiği bile iddia edildi.

Beyaz Saray”dan yapılan açıklamada ise Trump’ın bu konuyu her zaman düşündüğü, ancak yeni bir durumun henüz vaki olmadığı belirtildi. Trump’ın iç kabinesinde, özellikle de “Ulusal Güvenlik Konseyi”nde elçiliğin Kudüs’e taşınmasının yeni bir “İntifada”ya yol açacağını düşünenler var. Bu görüşü savunanlara göre, elçiliğin taşınması İsrail ve Filistin arasındaki barış girişimlerine de zarar verecek. Trump’ın önceki feragat kararında,  Jared Kushner’in içinde yer aldığı Amerikan heyetinin sözde Ortadoğu barış görüşmeleri rol oynamıştı. Öte yandan Kushner’in çocukluk yıllarından beri gidip geldiği İsrail’e karşı çok güçlü duygular beslediği herkesçe biliniyor. “Mueller Soruşturması”yla giderek köşeye sıkışan Trump’ın ne yönde karar vereceğini önümüzdeki hafta, muhtemelen de Çarşamba günü hep birlikte göreceğiz. Öyle anlaşılıyor ki Washington’daki kaos katlanarak sürecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.