Yazarlar Trumpın savaşından notlar

Trump’ın savaşından notlar…

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

Demokratlar, Trump’ın Başkanlıktan azledilmesi için bir girişim başlatmışlardı. Girişimi tetikleyen, Trump’ın 2020 seçimlerinde en güçlü rakiplerinden Joe Biden ve oğlu Hunter Biden’ın Ukrayna ve Çin ile iş ilişkilerinin bu ülkeler tarafından soruşturulmasını istemesiydi.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : Trump’ın savaşından notlar…
Haber Merkezi 01 Ekim 2019, Salı Yeni Şafak
Trump’ın savaşından notlar… yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


12 Ağustos’ta Beyaz Saray’da görev yaptığı belirtilen “CIA” mensubu bir muhbir “ABD İstihbarat Topluluğu”na verdiği şikâyet dilekçesinde Trump’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’den Joe Biden aleyhinde bir soruşturma başlatmasını istediğini iddia etmişti. Muhbir, bu bilgiyi Beyaz Saray’daki bazı görevlilerden elde ettiğini vurgulamıştı.

Muhbirin Trump hakkındaki iddiaları ikinci dereceden bilgilerdi. Şimdi ikinci bir muhbirden bahsediliyor. Bu muhbirin Trump’ın Ukrayna nezdindeki “Biden girişimleri” hakkında daha doğrudan bilgi sahibi olduğu söyleniyor. Eğer, ikinci muhbirin sunduğu bilgiler, birinci muhbirin iddialarını teyit edici nitelikteyse “azîl soruşturması” yeni bir boyut kazanacak.

Trump için can sıkıcı bir diğer gelişmeyse, bazı Cumhuriyetçi senatörlerin de Ukrayna ve Çin’den Joe Biden ve oğlu aleyhinde soruşturma talep edilmesine verdikleri tepkilerdi. Cumhuriyetçilerin çoğunluğu Trump’ın arkasında duruyorlar. Trump’ın Ukrayna ve Çin girişimlerini Cumhuriyetçi Senatörlerden sadece Mitt Rommey, Ben Sasse ve Susan Collins kınadılar. Üç senatörün öteden beri Trump ile dalgalı bir ilişki içerisinde oldukları biliniyordu.

Trump’ın Ukrayna girişimlerinde en fazla öne çıkan isimlerden biriyse New York eski Belediye Başkanlarından Rudy Giuliani. Trump’ın şahsî avukatlığın üstlenen Giuliani’nin resmi görevi olmamasına rağmen dış politikayı ilgilendiren meselelerin göbeğinde yer alması eleştiriliyor. Bazı Cumhuriyetçiler ise Avukat Giuliani’yi Trump’ı karmaşık yollara sokmakla suçluyorlar. “Temsilciler Meclisi”ndeki “İstihbarat”, “Dış İlişkiler” ve “Denetim” komitelerinin Demokrat başkanlarıysa Giuliani’nin ifadesine başvurmak için mahkeme celbi çıkaracaklarını bildirdiler. Bu Komiteler, Tump’ın siyasi çıkarları için Başkanlık ofisinin gücünü kötüye kullandığına ve Ukrayna’yı 2020 seçimlerine müdahale etmeye zorladığına ilişkin iddiaları araştırıyorlar.

Giuliani, Trump’ın 2016’daki Başkan adaylığını ilk günlerden itibaren destekleyen az sayıdaki Cumhuriyetçiler’den biriydi. Medyaya yansıyan bilgilere göre Giuliani, Trump kabinesinde “Dış İşleri Bakanı” olmak istiyordu. Trump bu görevi Giuliani’ye teklif bile etmişti. Trump’ın yakın çevresi Giuliani’nin Trump üzerindeki etkisinden rahatsızlık duydukları için Bakan olmasını engellediler. Trump’ın Adalet Bakanlığı teklifiniyse Giuliani kabul etmemişti.

Trump’ın Giuliani için düşündüğü bir diğer görev “Anayasa Yüksek Mahkemesi”nde yargıçlık idi. Trump’ın yargı atamaları üzerinde nüfuz sahibi olan “Federalist Toplum(The federalist Society)” “Yüksek Mahkeme”de boşalan bir üyelik için Neil Gorsuch’u tercih etti. Çoğu Katolik 70 bin civarında muhafazâkâr hukukçuyu bir çatı altında toplayan “Federalist Toplum”, kürtaj yanlısı Giuliani’yi istemedi. “Federalist Toplum”un “Cumhuriyetçi Parti”nin hukuk politikalarının oluşturulmasında son derece etkili olduğunu hatırlatmalıyız.

Demokratlar “Rusya Soruşturması”yla bağlantılı iddialar sebebiyle zaten Trump’ın Başkanlıktan azledilmesi gerektiğini savunuyorlardı. Giuliani ise Ağustos 2018’deki azîl çağrılarına “Trump azledilir ise Amerikalılar ayaklanır” diye cevap veriyordu. “Azîl soruşturması” Cumhuriyetçiler için ‘iç savaş’ sebebi olarak görülüyor. Savaş daha yeni başladı. Trump Ocak 2018’den bugüne kadar “Dış İşleri” ve “Savunma” bakanları ile FBI Başkan ve Başkan yardımcılarının da aralarında yer aldığı üst düzey birçok ismi azletti. Şimdiye kadar“Beyaz Saray”dan azil veya istifa yoluyla 50’ye yakın isim dışarı çıktı. Bu isimler de konuşmaya başladıklarında Trump için hava önümüzdeki günlerde çok daha ısınacaktır.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.