Yazarlar Washingtonda kirli ittifak iş başında

Washington’da kirli ittifak iş başında..

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

Londra kaynaklı “El Şarkulevsat” gazetesinde  28 Ekim günü AB’ın ABD Başkanı Trump’ın Beyaz Saray eski Baş Stratejisti Steve Bannon ile yaptığı bir röportaj yer aldı. Gazete röportajı, “ Steve Bannon: Türkiye İran’dan Daha Tehlikeli” başlığıyla verdi.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : Washington’da kirli ittifak iş başında..
Haber Merkezi 24 Ekim 2017, Salı Yeni Şafak
Washington’da kirli ittifak iş başında.. yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Bannon “Breitbart Nesw”in en tepesindeki isim. İsrail asıllı Amerikalı serbest gazeteci olan Barak’ın  yaptığı röportaja dair bir haberin Breitbart’ta yer  almamış olması tuhaf . Röportajda Bannon, Trump’ın teşvikiyle Riyad ve Birleşik Arap Emirlikleri öncülüğünde Katar’a  abluka uygulandığından övgüyle söz ederek, “Katar en az Kuzey Kore kadar tehlikeli” diyor. 

Bannon ABD’de Birleşik Arap Emirlikleri’nin Katar aleyhindeki lobi faaliyetlerinin parçası olarak görülüyor. Bu faaliyetler arasında Trump’ın büyük bağışçılarından,  “Breitbart”ın  finansörü de olan milyarder fon yatırımcısı Robert Mercer ile bağlantılı bir şirketin de yer aldığı söyleniyor. Medyada çıkan haberlere göre Bannon,  Eylül ayında BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan ile görüştü.  Öte yandan Bannon’ın müttefiklerinden, Irak’da adı kötüye çıkan özel güvenlik şirketi “Blackwater”ın eski CEO’su Eric Prence ile Prens Zayed çok yakınlar.  Prince, Dubai’de sık sık kalıyor ve BAE ile iş sözleşmeleri var.

Bannon “Neocon” düşünce kuruluşu “Hudson Enstitüsü”nün 23 Ekim’de Washington’da düzenlediği konfereransta da Katar aleyhinde konuştu. Konferansa katılanlar arasında “CIA” eski başkanları Leon Panetta ve David Petraeus’un yanı sıra birçok emekli general de yer aldı. Bannon konuşmasında Katar’ı “Hamas” ve “Müslüman Kardeşler”e destek vermekle suçlayarak,  “Dünyada tek önemli şey Katar’daki durumdur. Katar’da olan biten her şey Kuzey Kore’de yaşananlar kadar önemlidir” demişti. Bannon, Trump yönetiminin “Müslüman Kardeşler”i terör örgütü ilan etmesi için çok çalıştıysa da muvaffak olamadı 

ABD’de “Alternatif Sağ” olarak anılan hareketin ideoloğu olarak görülen Bannon, Trump tarafından “Beyaz Saray Baş Stratejisti” olarak atandı. Ancak Bannon,  Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı  “General H. R. McMaster” başta olmak üzere’ “Globalistler” olarak itham ettiği grup tarafından kovuldu. İsrail yanlısı ve Bannon’ın  yoldaşları olarak bilinen bir çok isim de Beyaz Saray’daki görevlerinden uzaklaştırıldı.  Bu isimler arasında Trump’ın  danışmanı  Sebastian Gorka da vardı. Tasfiyeye en fazla “ZOA(Amerikan Siyonist Organizasyonu)” tepkiliydi.  ZOA, McMaster’ın görevden alınması için kampanya yaptı.

Bannon “Beyaz Saray”dan ayrıldıktan sonra yeniden  “Breitbart News”in başına geçerek, “Cumhuriyetçi Parti” içindeki Trump karşıtlarına bayrak açtı. Bannon’un savaş açtığı isimler arasında ilk sırada Senato çoğunluk lideri Mitch McConnell var. Bannon, 2018’deki kısmî senato seçimlerinde McConnel’in desteklediği adayların karşısına Trump’ın gerçek gündemine bağlı olduklarını söylediği isimleri çıkarıyor. Bannon, Wyoming’de McConnel’in desteklediği adaya karşı Eric Prince’i de sahaya çıkmaya ikna etmiş görünüyor. Bannon’ın savaşının finansmanını ise büyük ölçüde Robert Mercer sağlıyor. Bu arada Prence’in Trump yönetimini Kerkük’e giren Irak güçlerine müdahale etmeye çağırdığını da hatırlatalım.

ZOA Başkanı Morton Klein de Cumhuriyetçi Yahudi bağışçıları Bannon’ı desteklemeye çağırıyor. Trump’ın büyük bağışçılarından Bernie Marcus ve  “Kumarhaneler Kralı” olarak bilinen Sheldon Adelson gibi tutkulu Siyonistler de Bannon’ın arkasındalar. Her üç isim de liberal Yahudiler tarafından “anti-semitik” olarak itham edilen Bannon ve Gorka’yı İsrail’in ABD’de en güçlü destekçileri arasında gösteriyorlar. Klein,”ZOA”nın 12 Kasım’daki  yıllık yemeğinin baş konuğu olarak Bannon’ı ağırlamaktan gurur duyacaklarını bile ilan etti.

Bannon’ın Türkiye ve Katar aleyhindeki açıklamalarını bu bağlantılar ile birlikte düşünmek gerekiyor. Öyle anlaşılıyor ki Washington’daki lobi yıkıcı faaliyetlerine devam edecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.