YazarlarOrta gelir tuzağına yakalanmışız

Orta gelir tuzağına yakalanmışız

Ahmet Ulusoy
AhmetUlusoyGazete Yazarı

Birçok gelişmekte olan ülke başarılı bir büyüme sürecinden sonra azgelişmişlikten orta gelişmişlik düzeyine ulaştı. Fakat sonrasında orta gelişmişlik düzeyinden ileri gelişmişlik düzeyine yükselemedi.

Buna da orta gelir tuzağı denilmektedir (ülke milli gelirlerinin ABD milli gelirine oranının belirli düzeyin -yüzde 20-25 sınırını aşamaması orta gelir tuzağı ölçüsü olarak alınmaktadır). 

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Ahmet Ulusoy : Orta gelir tuzağına yakalanmışız
Haber Merkezi06 Ekim 2017, CumaYeni Şafak
Orta gelir tuzağına yakalanmışız yazısının sesli anlatımı ve tüm Ahmet Ulusoy yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


***

Dünya  Bankası raporlarına göre Türkiye 1960 yılından beri orta-gelir tuzağında.

1980 yılında milli geliri ABD’nin yüzde 18’i olan ve sonrasında dalgalı bir seyir izleyerek  yüzde 21 düzeyinde çakılı kalan Türkiye orta gelir tuzağına yakalanan ülkelere tipik bir örnek.

Dünya Bankası raporuna göre 1960 yılında orta gelirli sayılan 101 ülke arasında orta gelir tuzağından kurtularak yüksek gelir düzeyine geçebilen sadece 13 ülke, 2000 yılından sonra ise 6 ülke var .

***

Türkiye  ve çok sayıda ülke erken bir tarihte orta gelir düzeyine ulaşmakla beraber, rekabet güçlerini ucuz işçiliğe dayandırmaktan, ekonomilerini de basit teknolojileri adapte etmekten öteye taşıyamadıkları için 50 yıl boyunca orta gelir düzeyini aşamıyorlar.

Yenilikçi ürünlerde gelişmiş ülkelerle, emek-yoğun ürünlerde ise emeğin ucuz olduğu düşük gelirli ülkelerlerekabet edemeyen bu ülkeler orta-gelir tuzağına yakalanmaktadır.

Tecrübeler, sadece piyasa güçlerine dayanarak yüksek büyümenin sağlanamayacağını;  eğitim, teknolojik yeterlilik ve özel sektörle işbirliği konusunda hükümetlerin inisiyatif alması gerektiğini söylüyor.

***

Dijital ortamdaki hizmetlerin yaygınlaşması ticaretini ve yeni kaynak kullanımını artırdı. Eğitim, sağlık, sigorta, muhasebe ve diğer modern hizmet ticaretinde büyük bir patlama yaşanıyor.

Orta gelir tuzağından kurtulan ülkelerde hizmet sektöründeki verimlilik artışı imalat sanayiindeki verimlilik artışından çok daha hızlı gerçekleşiyor.

***

Tuzaktan kurtulmak için hem mal hem de hizmet sektöründe daha yüksek üretim verimliliği sağlanmalı. Bunun için de  daha güçlü yapısal dönüşüme ihtiyaç vardır.

Politika yapıcılar; yapısal dönüşümü, girişimciliği, yeniliği, bilgi teknolojilerini ve nitelikli emeği geliştirecek, kamu ekonomisini daha etkin hale getirecek reformları acilen devreye sokmalı.

Türkiye bu dönüşümü gerçekleştirecek reformları yapamazsa orta gelir tuzağından çıkamayabilir.

Açıkça, hem 2023 hedefleri (25 000 dolar kişi başına gelir ve ilk 10 büyük ekonomi arasına girmek gibi) hem de daha yüksek toplumsal refaha ulaşma hedefleri hayal olur.