Yazarlar Üretimi destekleyen alternatif finansman yöntemleri (1)

Üretimi destekleyen alternatif finansman yöntemleri (1)

Ahmet Ulusoy
Ahmet Ulusoy Gazete Yazarı

Ülkemizde tüketimin önemli bir kısmı borç kaynakla finanse edilmektedir. Tüketiciler hangi ihtiyaçlarının öncelikli olduğu ve dış finansmanla karşılanabileceği noktasında verdiği kararlar neticesinde ciddi sorunlar yaşayabilmektedir.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Ahmet Ulusoy : Üretimi destekleyen alternatif finansman yöntemleri (1)
Haber Merkezi 29 Ağustos 2018, Çarşamba Yeni Şafak
Üretimi destekleyen alternatif finansman yöntemleri (1) yazısının sesli anlatımı ve tüm Ahmet Ulusoy yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Bankalar ise sağladıkları finansmanı bir anlamda açığa vermektedir. Çünkü bu finansmanı (krediyi) alan kişi ya da işletmelerin kaynağı nereye aktardıkları genellikle göz ardı edilir.

Örneğin, 1 milyon TL kredi kullanan bir işletmenin bu tutarı USD’ye çevirip tekrar mevduat yapmak suretiyle kur hareketlerinden para kazanmaya çalışması mümkündür.

Kur hareketi beklediği gibi gerçekleşirse işletme para kazanacak, aksi olursa kredi geri ödemesini yapamayacaktır.

Her iki durumda da kıt ülke kaynağı spekülatif amaçla kullanılıyor olacaktır.

Ya da bir birey 10 bin TL kredi kullandığında bunu lüks ithal tüketim malına yönlendirebilir (akıllı telefon alabilir mesela). Bu durum harcamalar yoluyla ithalatın artışı demektir.

Yani olay kredi vermekle bitmiyor, beklenmedik ve istenmeyen sonuçlar da söz konusu olabiliyor. Bu nedenle finansman imkânının ya da verilen kredilerin harcama yerlerini yönlendirmek gerekiyor.

**

Ticaret hacminin hızla artışı iktisadi sisteme kaynak aktaran kuruluşların da önemini artırmıştır.

Diğer yandan, kredilerin yönlendirilmesi (sektörel bazlı kredi) kıt kaynakların yerinde kullanımı ve ekonominin gelişmesine (üretime) katkı bakımından çok önemli.

Bununla beraber, ülkemizde sektörel bazlı kredilendirme yapan (finansman şirketleri ve finansal kiralama) banka dışı finansal kuruluşların ekonomi üzerindeki etkinliği ise sınırlıdır.

**

Finansman şirketleri; ticari mal, mobilya, teknolojik ürünler, ev araç-gereçleri, eğitim harcamaları vb. uzun ömürlü mal ve hizmetleri satın alan alıcılara vadeli ödeme imkânı tanıyan, satıcı işletmenin mal bedelini peşin tahsil etmesine aracılık eden kuruluşlardır.

Türkiye’de faaliyet gösteren finansman şirketleri 6361 sayılı kanunda “finansal kuruluşlar” olarak tanımlanmıştır.

Yapıları gereği finansman şirketleri, uygun teminat almak şartıyla kullanıcılarına kredili mal alımı imkânı sağlamaktadır. Finansman şirketleri yoluyla kaynak sağlama yöntemi, uygulama biçimine göre mali sistemi genişletici veya daraltıcı etki eder.

Finansman şirketleri tüketici, üretici ve satıcılara kaynak sağlamak suretiyle mali sisteme katkıda bulunur.

Tüketici ve son kullanıcılara ihtiyaç duydukları mal ve hizmetler için kaynak sağlama (taksitli alım), aynı zamanda üretici ve satıcılara da mal ve hizmetlerin parasını peşin tahsil edebilme imkânı sunar.

Finansman şirketleri ile kaynak sağlanması yönteminde; alıcı, finansman şirketinin anlaşmalı olduğu bayi/satıcı aracılığıyla kredi başvurusunda bulunur.

Mal veya hizmetin teslim ve teminini müteakip satış bedeli alıcının nam ve hesabına doğrudan satıcıya ödenir.

Kredi geri ödemeleri alıcı tarafından bankalar aracılığıyla finansman şirketine yapılır.

Finansman şirketi uygulamasının konusu ticari mal, taşıt, konut, eğitim, sağlık, dayanıklı tüketim malı veya stok finansmanı kredisi olabilir.

Finansman şirketlerini banka ve diğer finansal kuruluşlardan farklılaştıran bir özellik de satış noktasında ve satışla eş zamanlı hizmet verilmesi uygulamasıdır.

**

Genel iktisadi ilişkiler açısından incelendiğinde; krediler yurt içi satın alma talebini artırmaktadır. Talep artışı üretimi ve dolayısıyla milli geliri artırmaktadır.

Finansman şirketleri yoluyla kredi kullandırılması gerçek talebe ilişkin ihtiyacı karşılayan bir yöntemdir. Doğrudan mal ve hizmet alımını kredilendirirken, satıcı işletmenin alacaklarını peşin tahsil etmesine kolaylık sağlar. Ayrıca, bu yöntemle işletmelerin satış kabiliyeti de artar.

Bu yöntemi özellikle uluslararası otomobil şirketleri kullanmaktadır. Böylece kendi ürünlerinin satışını desteklemekteler.

Ülkemizde başta mobilya sektörü olmak üzere kullanılan yöntemin alanları sınırlıdır.

Amaç üreticinin vadeli mal satışını kolaylaştırmak, tüketicinin gerçek ihtiyacına yönelik mal satışına aracılık eden ticareti özendirmektir. Bu nedenle ülke ekonomisine ciddi katkı sağlama potansiyeli taşıyan, kısaca yukarda anlatılmaya çalışılan finansman yöntemi yerel üreticileri destekleyecek şekilde tekrar düzenlenebilir.

Alternatif finansman yönteminden ikincisi olan finansal kiralamayı ve genel değerlendirmeyi gelecek yazıya bırakalım.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.