Yazarlar Kazanma alışkanlığı

Kazanma alışkanlığı

Alper Tunga Albayrak
Alper Tunga Albayrak Gazete Yazarı

Çeyrek finalin iki Avrupa ülkesini karşılaştıran eşleşmesinde, iki takım da en ideal kadroları ve dizilişleriyle sahadalardı. Löw, Lahm"ı sağ beke çekerek savunmayı ve savunmadan hücuma desteği hareketlendirirken, hücumda da gerçek santrafor Klose"yi sahaya sürdü. Deschapms da Giroud"dan vazgeçerek Benzema"dan merkez santraforda faydalanmayı seçti. Yani, iki teknik adam da riskleri en aza indirmeyi seçmişti. Fakat, maçın senaryosu beklenen bir biçimde gelişmedi. Gol kilidinin erken açılması Almanya"nın da Fransa"nın da planlarını ve ortaya koydukları oyun karakterlerini etkiledi. Golü bulan Almanlar skoru korumak adına topun arkasına geçti ve üstüne gelecek olan rakibinin açıklarını aradı. Turnuva boyunca ilk defa geriye düşen Fransızlar, güçlü rakip Almanya karşısında yenen golün altından kalkamadılar. Bir kaç atak dışında yeterli ve sürekli bir baskı oluşturamadılar. İyi bir takım olan Fransa, hücumu yönlendirecek, sürükleyecek bir yıldızın; yani aslında Ribery"nin eksikliğini hissetti. Ayrıca, oluşturamadıkları baskının yanı sıra Almanlara farkı açmak adına çok sayıda fırsat verdiler. Almanlar, ceza sahasında ve son vuruşlarda biraz daha ciddi olsa maçı çok daha rahat kazanabilirlerdi.

On üçüncü dakikadaki duran top golü, Fransızlar"ın etkisiz oyunuyla, Almanlar"a beklenenden kolay bir galibiyet getirdi. İki takım futbolcuları arasındaki kazanma alışkanlığı farkı da oyunun ve sonucun Almanlar lehine olmasına yol açtı. Alman futbolcuların hemen hepsinin sahip olduğu kazanma alışkanlığı, Fransızlar"ın yetenekli ama tecrübesi eksik kadrosuna üstünlüğünü hissettirdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.