Yazarlar Ekonomik büyüme

Ekonomik büyüme

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

TÜİK tarafından 2013 yılı 3. çeyrek dönemine (Temmuz, Ağustos, Eylül) ait ekonomik büyüme rakamı açıklandı. Açıklanan ekonomik büyüme verileri, Türkiye ekonomisinin 2021 yılının 3. çeyreğinde yüzde 7,4 oranında büyüdüğünü gösteriyor.

2021 yılı 3. çeyrek dönemine ait beklentilerin açıklandığı anket verileri ve öncü sanayi üretimi göstergeleri de ekonominin yüzde 7-8 arasında büyüyeceği konusunda güçlü beklentiler sunuyordu.

PEKİ, EKONOMİK BÜYÜMEYE EN BÜYÜK KATKIYI NE VERDİ?

Ekonomik büyümeye destek veren önemli kalemler var. Üretim açısından bakıldığında ekonomik büyümeyi sırtlayan belli sektörler öne çıkarken, harcama bazlı yaklaşımda ise hane halkı harcamaları, devlet harcamaları ile ihracat ve ithalat harcamaları öne çıkmakta.

Ekonomik aktivitenin yönünü belirleyen harcamalar ekonomik büyümeyi de belirliyor. Ekonomide harcama azalınca durgunluk, tam tersi durumda, harcamalar artınca ise genişleme ve ekonomik aktivitede hızlanma başlamaktadır.

Ekonomik büyümeye harcama bazlı yaklaşımda baktığımızda, 2021 yılı 3. çeyrek döneminde öne çıkan birkaç önemli kalem var. Buna göre, yurt içi tüketim harcaması olarak hane halkı harcamalarının geçen yıla göre yüzde 9,1 oranında arttığı, devletin yaptığı harcamaların ise yüzde 9,6 oranında arttığı görülmektedir. Yani hem kamu tarafından hem de hane halkı tarafından yapılan harcamalarının ekonomik aktivite için önemli bir unsur olduğu görülmekte.

Diğer yandan, dış talebin önemli bir unsuru olan mal ve hizmet ihracatının bu çeyrekte ekonomik büyümeye önemli bir katkı yaptığını görüyoruz. Açıklanan verilere göre, 2021 yılı 3. çeyrek döneminde ihracat yüzde 25,6 oranında artarken, ithalat yüzde 8,3 oranında azalmış.

Dolayısıyla, ihracat yeni dönemde ekonomik büyümeyi arttıran en önemli kalemlerden birisi olacağını gösteriyor. Zaten son dönemlerdeki artış trendiyle birlikte ihracatın yeni dönemde üretimin ve istihdamın ana belirleyicisi olacağı konusu kamuoyu tarafından sıklıkla dile getirilmektedir.

Yani, ihracatın hem miktar hem de nitelik olarak daha da arttırılmasıyla birlikte, ihracat odaklı ekonomik büyümenin daha merkezde olduğu bir ekonomik büyüme yaklaşımı gündemimizde olacak.

2021 YILI TAMAMI İÇİN ÖNGÖRÜLEN EKONOMİK BÜYÜME

TÜİK tarafından açıklanan 2021 yılı son 3 çeyrek ekonomik büyüme rakamlarının aritmetik ortalaması yüzde 12 seviyelerinde. Açıklanacak son çeyrek dönemine ait verilere göre de ekonomik büyümenin yılın tamamında yüzde 10 civarında olacağı konusunda güçlü beklentiler mevcut.

Hatırlatmak gerekirse, Türkiye ekonomisi revize edilmiş veriler ile 2021 yılı 1. çeyrek döneminde yüzde 7,4, 2. çeyrek döneminde yüzde 22, 3. çeyrek döneminde ise yüzde 7,4 oranında büyüdü.

EKONOMİK BÜYÜME VE REFAH PAYLAŞIMI

Ekonomik büyümenin olması daha yüksek GSYİH’ye sahip olmak anlamına gelmektedir. Dolayısıyla, toplumun her kesiminde bu refahtan pay alma beklentisi artmaktadır.

Özellikle enflasyonun neden olduğu düşük satın alma gücünün telafisinin ekonomik büyümenin sağladığı refah ile karşılanması önemlidir.

Bununla birlikte, asgari ücretin belirleneceği bu dönemde, ortaya çıkan refahın paylaşımı konusunda beklentilerin yüksek olduğu bir dönem içerisindeyiz.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.