Yazarlar Sosa niye geç kaldı?

Sosa niye geç kaldı?

Erdal Hoş
Erdal Hoş Gazete Yazarı

Zaman aşımına uğradığı için artık anlatmakta bir beis yoktur herhalde. Slaven Biliç döneminde Beşiktaş'ta işler yolunda giderken Jose Sosa'nın performansı birden düşmüştü. Sebebi üzerine konuştuğum bir dostum içeriden bilgi olarak şöyle demişti: “Bazı yıldız oyuncular düzenli olarak rejenerasyon antrenmanına katılmıyormuş. Kulübenin de bu ayrımcılığa hoşgörülü yaklaşmasına bir süre sonra Sosa itiraz etmiş. Sadece itiraz etmemiş doğal olarak da performansı düşmüş.” Profesyonel bir futbolcunun böyle bir itiraz hakkı var mıdır? Böyle bir nedenden dolayı performans düşüklüğü kabul edilir mi? Elbette tartışılır...

Ama tartışılmayacak bir gerçek profesyonel de olsa futbolcuların duygularıyla yaşayan insanlar oldukları gerçeği... Ne kadar iyi profesyonel olursa olsun bir futbolcu içine girdiği atmosferden, futbol ve takım ikliminden etkilenir... Çünkü bütün fiziksel özelliklerinin yanında insandır oyuncu. Kıskanır, mukayese eder, dile getirmese de sorgular... Ve bütün bunlar takıma aidiyetini, dolayısıyla   da performansını etkiler. Yine örneği Beşiktaş ile verelim... "İki Quaresma" arasındaki fark iyi futbolcu ile kendisini kulübüne ait hisseden iyi futbolcu arasındaki farktır bir bakıma. İlk ve ikinci dönemi arasındaki farkı tam da bu atmosferle açıklamak mümkün. Sosa'nın, Trabzonspor kampına geç kalmasını, bordo-mavili takımın genel olarak yıllardır süren " yabancı sorunsalını" bu bakış açısıyla değerlendirmek gerek biraz da. Kampa geç kalmak bir suçtur ve cezası olmalıdır amenna... Lakin bunun nedenini sorgulamak teknik direktörün görevidir; elbette ki gerçekten yarışmak istiyorsa... Başakşehir maçında fiziksel olarak hazır olmadığı halde canını dişine takıp oynayan Sosa, nasıl oldu da "vurdum duymaz" hallere bürünüp en sonunda hocanın şikayet edeceği biçimde kampa geç kaldı?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.