Yazarlar 2019 yılında ekonomide neler oldu?

2019 yılında ekonomide neler oldu?

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı

2019 yılı, ekonomide yaşanan kur şoku sonrasında açıklanan ve 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nın uygulandığı bir yıl oldu. 2019 yılında ekonomiyi etkileyen birçok iç gelişme yaşanırken, küresel alanda da ekonomiyi etkileyen çok farklı gelişmeler meydana geldi.

Peki 2019 yılında ekonomide neler yaşandı?

ENFLASYON İLE MÜCADELE YAŞANDI

2019 yılının başlarında en çok konuşulan konu, kış döneminde artan sebze ve meyve fiyatları oldu. Fiyat artışları sonrasında tanzim satışların devreye girmesiylefiyat artışlarının kontrol edilmesi ve sonrasında enflasyonda düşüş trendinin devam etmesiyle 2018 yılında fiyat dalgalanmaları azalmış oldu. 2019 yılı Ocak ayında yüzde 20.35 olan enflasyon oranı, Kasım 2019 döneminde yüzde 10.56 seviyesine düştü.

Bu sayede Türkiye ekonomisinde hızlı çalışan, 2018 yılında yaşadığımız “kur-enflasyon- faiz” döngüsü de engellenmiş oldu.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI DEĞİŞTİ, FAİZ İNDİRİMLERİ BAŞLADI

Merkez Bankası başkanının Temmuz ayında değişmesiyle beraber yüzde 24 olan politika faiz oranlarında ardı ardına indirim dönemi başladı. Temmuz 2019 döneminde yüzde 24 seviyesinde olan faiz oranı, gerçekleşen faiz indirimleri ile yüzde 12 oranına düştü.

CARİ DENGE POZİTİFE DÖNDÜ,EKONOMİK BÜYÜME DÜŞTÜ

2019 yılı için ekonomik büyüme hedefinin yüzde 0.5 olarak belirlenmesi nedeniyle, ekonomi 2019 yılı ilk çeyrekte yüzde 2.6, ikinci çeyrekte yüzde 1.3 oranında daralırken üçüncü çeyrekte yüzde 0.9 oranında büyüdü. Dolayısıyla, cari açığın azaltılması ve ekonomide dengelenme sağlanması için ekonomik büyümeden fedakarlık yapılan bir yıl oldu.

YENİ EKONOMİ PROGRAMI AÇIKLANDI

2020-2022 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı açıklandı. 2019 yılında “Dengelenme, Disiplin ve Değişim” mottosu kullanan ve 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı revize edildi ve 2020-2022 yıllarını kapsayan ve “Değişim” mottosuyla tanımlanan Yeni Ekonomi Programı açıklandı.

2020-2022 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı'nda, 2019 yılı programının aksine bir yandan ekonomik büyüme için yüksek olan yüzde 5 oranı olarak hedeflenirken diğer yandan cari açığın GSYH içindeki payının da yüzde 1.2 gibi düşük oranda tutulması çok iddialı bir program olduğunu gözler önüne serdi.

YERLİ OTOMOBİL TANITILDI

Türkiye’nin yerli elektrikli otomobil üretme konusunda başlattığı çabalar sonuç verdi. Geçen hafta tanıtılan prototipler görücüye çıktı. 2022 sonunda piyasalarda olacağı öngörülen yerli elektrikli otomobil ile, Türkiye elektrikli otomobil pazarının önemli aktörlerinden birisi olmak istiyor.

ABD-ÇİN ARASINDA TİCARET SAVAŞI YAŞANDI

Ekonomide yaşanan birçok gelişmeyle beraber dış gelişmelerin de ekonomiyi etkilediği açık. ABD-Çin arasında yaşanan ticaret savaşları en çok konuşulan ve tartışılan konu oldu. ABD tarafında başlatılan ve Çin mallarının ABD’ye girmesini yüksek vergilerle engelleyen bu çabaların hem küresel ticaret hem de küresel büyüme oranları üzerinde olumsuz etkileri oldu.

ABD -Türkiye arasında yaşanan siyasi gerginlikler, ABD tarafından uygulanan yaptırımlar ve sonrasında yaşanan gerginlikler olumsuz havanın oluşmasına ve ülke risk priminin yüksek kalmasına neden oldu.

Diğer yandan ABD Merkez Bankası FED tarafından başlatılan faiz indirimleri küresel ticaret savaşının olumsuz etkilerini biraz bertaraf ederken gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları başta da Türkiye’de Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapması için önemli bir motivasyon olduğunu da belirtmekte fayda var.

Dolayısıyla, 2019 yılı ekonomi açısından birçok olumlu ve olumsuz gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.