Yazarlar ABD-Çin Ticaret Savaşı

ABD-Çin Ticaret Savaşı

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında tansiyon yükseliyor. Çin’in ABD ile müzakere edip karara vardığı konulara bağlı kalmaması sebebiyle ABD yeni bir vergi yaptırımı uygulamayı planlıyor.

ABD’nin vergilere devam etmesi, küresel ticaret ve küresel büyüme beklentilerindeki aşağı yönlü trendin bir süre daha devam edeceğine işaret ediyor.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Erdal Tanas Karagöl : ABD-Çin Ticaret Savaşı
Haber Merkezi 05 Ağustos 2019, Pazartesi Yeni Şafak
ABD-Çin Ticaret Savaşı yazısının sesli anlatımı ve tüm Erdal Tanas Karagöl yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

TİCARET SAVAŞINA KUR SAVAŞI DA EKLENİYOR

Bilindiği üzere Çin’in para birimi olan Yuan’ın değeri serbest piyasada belirlenmiyor. Çin Merkez Bankası’nın ortak belirlediği bir referans kur açıklanıyor ve Merkez Bankası bu değerin %2 aşağı ve yukarı dalgalanmasına izin veriyor. Yani Çin, kur değerini istediği seviyelerde tutmasına imkan veren bir yapıya sahip.

Geçtiğimiz hafta ABD Doları’nın Çin Yuanı karşısında 2008’den beri ilk defa 7 seviyesini aştığına şahit olduk. Bu piyasalar için önemli bir psikolojik seviyeydi. Yuan‘daki bu oynaklık aynı zamanda yatırımcılar için de önem arz ediyor. Çünkü bu durum dünyanın en büyük 2. ekonomisi olan Çin borsalarının yanında aynı zamanda diğer Asya ülkelerinin para birimlerini de etkilemekte.

Diğer yandan Çin’in ihraç ettiği ve ithal ettiği mallar incelenirse, ihraç mallarının talep esnekliğinin yüksek olduğu göze çarpıyor. Yani bir devalüasyon durumunda Çin’de üretilen mallar görece ucuzlayacak ve Çin ihracatını arttırabilecek. Aynı zamanda ithal mallar daha pahalı hale geleceği için ithalat azalacak. Bu durumda Çin’in dış ticarette güçlü konumunu koruması ve hatta arttırabilmesi söz konusu.

Dolayısıyla, ABD’nin vergi artışlarına karşın Çin’in kendini bu şekilde korumaya alması Çin için hala bir seçenek.

Ancak tüm bu seçenekler masada dururken, ABD’nin Çin’i kur manipülatörü ilan etmesiyle ticaret savaşlarına kur savaşı da eklenmiş oldu. Kur manipülatörü ilan edilmek sadece kötü bir sıfata sahip olmaktan ibaret değil. Bunun çeşitli yaptırımları da var. Bu yaptırımlar kapsamında nelerin uygulanacağını ilerleyen zamanda hep birlikte göreceğiz.

TİCARET SAVAŞLARI SERTLEŞECEK

Ticaret savaşları önümüzdeki süreçte daha da sert geçecek. Çünkü GSYH sıralamasında dünyada 20.5 trilyon dolar GSYH ile 1. sırada yer alan ABD ile 13.4 trilyon dolar ile 2. sırada yer alan Çin arasında dünyanın en büyüğü olma yarışının daha da hızlanması bekleniyor.

2018 yılında ABD yüzde 2.9 oranında büyürken, Çin yüzde 6.6 oranında büyümüştü.

Çin’in yüksek büyüme oranları nedeniyle ABD ile arasındaki GSYH farkını azaltacak olması ve ABD’nin dünya ekonomisinde en büyük GSYH’ye sahip olma unvanını kaybetme olasılığı ABD ’yi endişelendiriyor.

Bu nedenle ABD, Çin’e ticaret engelleri getirerek ticaret hacmini daraltmak ve Çin’in büyümesini yavaşlatmak için büyük bir çaba gösteriyor. Çünkü Çin’in dünya ekonomisinde 1. sıraya yükselmesi ancak gerçekleştireceği yüksek ekonomik büyüme rakamlarına bağlı ve büyümeye en büyük katkıyı da ihracat sağlıyor.

TİCARET SAVAŞLARI BÜYÜME BEKLENTİSİNİ ETKİLİYOR

IMF tarafından yayınlanan son ekonomik görünüm raporunda gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkeler ve dünya ortalamasındaki aşağı yönlü revizyonlar dikkat çekmişti. IMF Nisan ayı ekonomik görünüm raporunda 2019 küresel ticaret hacmindeki büyüme beklentisi yüzde 3.4 iken Temmuz ayı raporunda yüzde 2.5’e revizeedildi. Dünya ekonomik büyüme beklentisini ise yüzde 3.3’ten yüzde 3.2’ye düşürdü.

Nitekim tüm bu veriler ışığında ABD-Çin arasında devam edecek olan ticaret ve kur savaşlarının 2019 yılının dünya ekonomisi için kolay bir yıl olmayacağına işaret ettiğini söyleyebiliriz.

Bu vesileyle mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder daha nice bayramlara erişmenizi dilerim.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.