Yazarlar Ekonomide yeni dönemin yol haritası

Ekonomide yeni dönemin yol haritası

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin uygulamaya konulduğu yeni dönemde en önemli başlığın ekonomi ve ekonomi yönetimi olacağı açık. Yeni kabinede ekonomi ile ilgili bakanlık sayısının azaltılması, hep dile getirdiğimiz çok başlılığın ortadan kaldırılması ve hızlı karar alınmasını sağlayarak piyasalara olumlu mesaj verilmesi açısından önemli.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Erdal Tanas Karagöl : Ekonomide yeni dönemin yol haritası
Haber Merkezi 05 Temmuz 2018, Perşembe Yeni Şafak
Ekonomide yeni dönemin yol haritası yazısının sesli anlatımı ve tüm Erdal Tanas Karagöl yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Yeni dönemde ekonomi ile doğrudan ilgisi olan bakanlıklar Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı. Tabii açıkçası ben Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı da ekonomiden ayırmıyorum.

YENİ DÖNEM YENİ MESAJ

Şöyle ki ekonomi ile ilgili bakanların yemin etmesiyle şimdi yeni dönemde kısa ya da orta vadeli belki de geçmişte kullanılan “100 günlük bir yol haritasının” oluşturulması ve piyasalara bu yol haritası ile mesaj verilmesi oldukça önemli.

Çünkü piyasalar hem ekonomi ile ilgili bakan değişikliği hem de yönetimdeki yeniden yapılanma ve bu değişiklik eşliğinde uygulamaya konulacak olası ekonomi politikalarının yol haritasını ilgiyle izlemeye almış durumda.

Bu yol haritasında bir taraftan makroekonomik göstergeler ile ilgili mesela enflasyon için atılması gereken adımların yer alması diğer taraftan şu anda acil olarak konjonktürel anlamda dünyada faizlerin yükselmesi nedeniyle, sermaye girişi için daha uygun ve cazip koşulların oluşturulması gerekiyor.

Dolayısıyla düşük maliyetle ülkeye fon girişinin sağlanması ve cari açığın zorunlu finansmanı garanti altına alınması için nelerin yapılması gerektiği, öncellikli meselelerin başında geldiği açık.

Tabii uzun vadede yapılması gerekenler için de daha kapsamlı yeni bir yol haritasına ihtiyaç var. Bu uzun vadeli yol haritası kaynak bulmadan üretim artışına, üretilen ürünlerin uluslararası pazarlara ulaştırılmasına kadar atılması gereken tüm adım ve politikaları kapsamaktadır.

Tam da bu noktada Türkiye’nin yeni yönetim döneminde hayata geçireceği ekonomi politikaları ve yeni yol haritası son derece hassas bir önem taşıyor. Yeni dönemde yeni bir başarı hikayesi yazma ve bunu gerçekleştirme de piyasalara verilecek bu mesajlarla birebir ilgilidir.

SOSYAL POLİTİKALAR GÖRÜNMEYEN ZAFERDİR

Ekonomi ile ilgili diğer önemli bakanlık da Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’dır. Bu bakanlığın geçmişte var olan iki bakanlığın birleşmesiyle yeniden yapılandırılması şunu gösteriyor ki artık sorumluluğu ve potansiyeli daha yüksek bir bakanlık var.

Bir taraftan iş hayatı ve istihdam politikaları diğer taraftan toplumun birçok dezavantajlı kesimleri ve en önemlisi de aile ile ilgisi nedeniyle en hassas ve yükü ağır olan bakanlık.

AK Parti ile Türkiye’de sosyal politikalarda adeta sessiz bir devrim gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göreve başlama töreninde, yeni dönemde ülkede sosyal devlet niteliğini daha güçlü hale getirme ve “sosyal politikalar bizim görünmeyen zaferimizdir” söylemleri, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nın daha da aktif bir bakanlık olacağına işaret ediyor.

Zaten yeniden yapılanma öncesi ayrı iki bakanlık olan bu bakanlığın hem gerçekleştirecek sorumlulukları arttı hem de geniş toplum kesimleriyle daha içli dışlı olma durumu ortaya çıktı.

Ayrıca eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başta sosyal yardım olmak üzere sosyal politikalarda başlattığı ve hayata geçirdiği uygulamalar ile, Türkiye’nin bu alanda sessiz bir devrim gerçekleştirmesi için önemli bir kurumsal yapı oluşmuştu.

Şimdi bu kurumsal kapasitesiyle güçlendirilmiş bakanlık yapısı ve yeni Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un sivil toplum ve akademiden gelen tecrübelerinin etkisiyle yeni dönemde sosyal politikalar yalnız sosyal yardımlarla ön plana çıkmayacak aynı zamanda yeni bir vizyona da kavuşmuş olacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.