Yazarlar İrana yaptırımlar ve sonrası

İran’a yaptırımlar ve sonrası..

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı

ABD tarafından İran’a uygulanan yaptırımlar, İran’ın dünya ticaretini ve İran’ın dolara erişimini etkilediği kadar, İran merkez bankasının uluslararası finans sisteminden dışlanmasını ve İran’ın stratejik sektörü olan enerji sektöründen elde edeceği gelirlerin kısılmasını da amaçlamaktadır.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Erdal Tanas Karagöl : İran’a yaptırımlar ve sonrası..
Haber Merkezi 02 Kasım 2018, Cuma Yeni Şafak
İran’a yaptırımlar ve sonrası.. yazısının sesli anlatımı ve tüm Erdal Tanas Karagöl yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Diğer taraftan, bu yaptırımların İran ile ticaret yapan özellikle de önemli ticaret ortağı olan Türkiye gibi ülkelere de önemli ölçüde etkisi bulunuyor. Tabi yapılan açıklamalara göre Türkiye şu an petrol ticareti yapma konusunda bu yaptırımlardan muaf tutulacak.

Ancak bu yaptırımların diğer kısımlarına uyulması söz konusu olduğunda mesela ticaretin kısılması, İran ile bankacılık faaliyetlerinin yaptırımlara tabi olması ya da yerli paralarla ticaretin gündeme geldiği bu dönemde bunun nasıl uygulanacağı gibi konular birçok soru işaretini beraberinde getirmektedir.

Dolayısıyla, bu durumun İran ile yoğun ticari ilişkilere sahip ekonomimiz üzerinde de olumsuz etkileri görülecektir.

Ayrıca enerjide önemli ölçüde dışa bağımlı olan Türkiye’nin bu gibi yaptırımlara sonradan dahil edilme olasılığı göz önünde bulundurulduğunda alınan kararların kabul edilebilir bir tarafı olmadığı açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

BU YAPTIRIMLAR YENİ ARAYIŞLARI TETİKLER Mİ?

Son dönemlerde başta ABD’nin başlattığı ticaret savaşları ardından doların ekonomiler için tehdit hâline geldiği ve dolar üzerinden başlayan tartışmalar, küresel ekonomik sistemin, tek başına bir ülkenin yani ABD hegemonyası altında olduğunu gün yüzüne çıkarıyor.

Küresel ekonomide korumacı tavırların hüküm sürdüğü bugünlerde alınan yaptırımların hayata geçirilmesi kararı, tüm uluslararası ekonomi aktörlerinin gündem maddesi haline gelmiş durumdadır.

Söz konusu yaptırımlara karşı diğer ülkelerin tepkileri açık olmasa da başta AB ülkelerinin alternatif arayışlar geliştirdiklerini görüyoruz ama ne kadar uygulanabilir onu görmemiz lazım.

Bu yüzden bu yaptırımların başka ülkeler için de başka bir zaman hayata geçirilmesi olasılığına karşın mevcut ekonomik sisteme alternatif bir çözüm özellikle de alternatif rezerv para ve yerli paralarla ticarete daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Dolayısıyla, bu yaptırımların bu süreci nereye taşıyacağı konusu da üzerinde çalışılması gereken önemli bir husus.

MUAFİYET SONRASI?

Türkiye ABD tarafından İran’a uygulanan yaptırımlardan şu anda geçici olarak da olsa muaf. Tabi muafiyet sonrası dönemde Türkiye ve diğer muaf ülkeler ne yapmalı? Öncellikle bu tartışmalı yaptırımların uygulanabilirliğini tartışmak gerekiyor.

Enerji ticaretinde merkez ülke olma hedefleri doğrultusunda kaynak sahibi ülkelerle yürüttüğü ticari ilişkiler ve enerji arz güvenliği konusunda son derece önemli bir role sahip olan Türkiye’nin bölgede kritik bir aktör olduğu şüphesiz.

Bu süreçte Türkiye, bir taraftan alternatif kaynaklar için çalışmaları hızlandırılırken yani kaynak çeşitliliği artırılırken diğer taraftan da enerjide ülke çeşitliliği sağlaması için alternatif geliştirmede daha fazla çaba göstermelidir.

Dolayısıyla bundan sonraki süreçte hem İran özelinde hem de bölge genelinde enerji ticaretinin seyri açısından iş birliği ve ortaklıkların öne çıkması olası gözüküyor.

HAYIRSEVER BİR İŞ İNSANI

Geçtiğimiz Salı günü hayırsever iş insanı Abdullah Tivnikli’yi kaybettik. Tivnikli, Türkiye’de enerji ve finans alanında özellikle de katılım bankacılığı alanında önemli başarılara imza attı. Ayrıca, birçok iş insanına nasip olmayacak ölçüde hayır işlerinde bulundu.

Yalnız Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinde hayata geçirdiği hayır kurumları ve faaliyetleri vardı. Önemli bir değerdi.

Bu vesileyle kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.