Yazarlar Türkiyeyi Doğu Akdenizde dışlama forumu

Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de dışlama forumu

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı

Bu yılın başında Mısır, GKRY, Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün ve Filistin, Doğu Akdeniz’de bölgesel doğalgaz piyasası oluşturmak ve enerji alanında işbirliği sağlamak için Kahire’de anlaşmaya vararak Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun kurulmasına karar vermişlerdi.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Erdal Tanas Karagöl : Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de dışlama forumu
Haber Merkezi 22 Temmuz 2019, Pazartesi Yeni Şafak
Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de dışlama forumu yazısının sesli anlatımı ve tüm Erdal Tanas Karagöl yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!

Geçen hafta da Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun katılımcıları olan İsrail, İtalya, Yunanistan, Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Filistin yönetiminin Enerji Bakanları ve Ürdün Enerji Bakanı temsilcisinin katılımıyla Kahire’de ikinci toplantı gerçekleştirildi.

Bu toplantıya Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun katılımcılarının yanı sıra ABD Enerji Bakanı Rick Perry, AB Komisyonu Enerji Genel Müdürü Dominique Ristori, Fransa ve Dünya Bankası’ndan temsilciler de katıldı

Dolayısıyla Doğu Akdeniz’de hem arama, hem transfer konusunda ve en önemlisi de bölgesel bir gaz piyasasının kurulması için ABD, AB ve Dünya Bankası’nın açık desteği bulunuyor.

Doğu Akdeniz’e kıyısı olan Türkiye ve Kıbrıs adasındaki mevcut hidrokarbon kaynaklarının sahibi olan KKTC’nin bu forumda yer almaması ise büyük bir soru işareti.

DOĞU AKDENİZ GAZ FORUMU İLE NE YAPMAYA ÇALIŞILIYOR?

Açıkçası birden fazla paydaşın ve uluslararası aktörlerin yer aldığı bu forum, oldukça geniş bir hedef yelpazesine sahip. Şöyle ki;

Doğu Akdeniz’de enerji rezervlerinin keşfedilmesiyle beraber bölgede yeni bir enerji denklemi kurulduğu görülmektedir. Bu denklemi kurarken söz konusu ülkeler, doğalgaz arama ve transferi ile bölgede önemli bir aktör olan Türkiye’yi dışlayarak Türkiye’nin içinde olmadığı doğalgaz denklemleri üzerinden politikalar geliştiriyor.

Türkiye’nin doğalgaz arama, üretim ve transferinde söz sahibi olmasının önünü kapatarak Türkiye’nin hedeflediği “enerjide ticaret merkezi ülke” tartışmasını gündemin dışına itmek istiyorlar.

Öte yandan doğalgaz konusunda öncelikle bölgesel bir doğalgaz piyasası ardından OPEC türü uluslararası bir örgüt kurulması ile doğalgaz piyasasını kontrol etme çabası bulunuyor. Zaten bu forumun katılımcıları Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun uluslararası bir örgütlenme seviyesine yükseltme taahhüdünü sürekli dile getiriyorlar.

Tabii Doğu Akdeniz Gaz Forumu vasıtasıyla, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ve KKTC’nin hak sahipliliğini tartışmalı hale getirmek konusunda da temel öncellikleri bulunduğunun altını çizmek gerek. GKRY ve Yunanistan’ın AB üzerinden bunu sürekli yaptığını görüyoruz.

Doğu Akdeniz’de oluşturulacak enerji birliğinin katkısıyla bölgede ekonomik ve siyasi işbirliği sağlanmasında bu forumun katalizör görevi üsteleneceği beklentisi yüksek.

Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun, katılımcıların yanında Avrupa Birliği, ABD ve Dünya Bankası huzurunda gerçekleşmesi ve özellikle de AB’nin Doğu Akdeniz’de kendi enerji arz güvenliğini sağlamak adına, bölgede tartışmalı alanlarda GKRY tarafından başlatılan hidrokarbon arama ve transfer faaliyetlerini desteklemesi, Türkiye’nin ve KKTC’nin haklarına karşı bir gasptır.

DOĞU AKDENİZ GAZ FORUMU BAŞARILI OLUR MU?

Doğalgaz forumu belirlenen hedeflere ulaşır ulaşmaz zaman gösterecek. Ama şu bir gerçek ki Türkiye’nin bu bölgede keşfedilecek doğalgazı uluslararası piyasalara taşıma konusunda tartışmasız üstünlüğü var.

Bu çok ama çok önemli bir husus.

Doğalgaz forumu katılımcıları çıkarılacak doğalgazın transferi için Türkiye rotasına alternatif olarak LNG’yi öne çıkarsalar da Türkiye’nin gerek coğrafi konumunun sunduğu mevcut transfer potansiyeli gerekse başlattığı sondaj çalışmalarıyla sahip olacağı olası rezervler, Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun Türkiye’siz oluşturmaya çalıştığı enerji denklemini değiştireceği beklenmektedir.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.