Yazarlar İranda soğuyan devrim ve isyanlar

İran'da soğuyan devrim ve isyanlar

Ergün Yıldırım
Ergün Yıldırım Gazete Yazarı

Devrimlere tutuklu kalır kitleler. Onların ateşine tutuklu kalırlar. Herkes ortak bir tahayyül içinde yanıp tutuşur. Herkes adalete kavuşacak, herkes eşit olacak, fakir kalmayacak, zulüm bitecek. Ülke kurtulacak! Bu düş tutulması, devrimi yapan kuşakları ve kitleleri büyüler. Bütün inançlar, bütün psikolojiler, bütün ideolojiler, bütün aydınlar bu devrim ateşinde ve düş tutulmasında olağanüstü bir rüyada yaşar. Olağanüstü enerji patlaması yaşanır. Sosyal enerjidir bu. Sürükleyici, büyüleyici, diriltici ve komünalist bir topluma yol verir. Devrim ile beraber Rusya büyük bir sosyal enerji ile yayıldı, kalkındı ve olağanüstü güce ulaştı. Ancak devrim soğuduğunda toplum o enerjini kaybetti. Rüyadan uyandı ve ekonomisi yerlerde süründü. Bu nedenle Sovyetik rejim çöktü. Gorbaçov tez elden yeni reformlar başlattı ve yeni düzene geçildi. Rusya Federasyonu kuruldu. Rusya yeni bir siyaset tarzıyla ayağa kalktı yeniden.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Ergün Yıldırım : İran'da soğuyan devrim ve isyanlar
Haber Merkezi 31 Aralık 2017, Pazar Yeni Şafak
İran'da soğuyan devrim ve isyanlar yazısının sesli anlatımı ve tüm Ergün Yıldırım yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


İran'da da  1979 yılında gerçeklesen İslam Devrimi soğuyor. Devrimi yapan kuşaklar ve kitleler yaşlandı. Yeni kuşaklar ve kitleler ise devrim ateşini taşımıyorlar üzerlerinde. Iran Devrimi yayılma çabalarını ikinci kez ve son kez harekete geçirmeye kalkışarak kitleleri yeniden sıcak tutmaya çalıştı. Ortadoğu’ya yayılma çabası da buna dayanır. Yeni kuşakları yeniden ateşleyecekti. Bundan dolayı emperyal hayallere sarıldı tekrar. Ancak bu işe yaramıyor.

Devrimler soğuyunca iki durum ortaya çıkıyor. Ya reformlara giderek devrimi normalleştirmek ya da devrimden bir milim sapmamaya dikkat ederek baskıcı mekanizmaları daha fazla devreye sokmak. Rusya birincisini kullandı. Devrimden tamamen vazgeçti. Yeni bir devlete geçti. Fransa II Cumhuriyet ve diğer cumhuriyet reformları ile kendisini yeniledi ve normalleşerek Cumhuriyetini sürdürdü. Iran 2009 yılında patlak veren uyarılar ile beraber Musevi ve Kerrubi gibi alternatif siyasal arayışı temsil eden aktörleri engelledi ve onları hapis altında tutuyor. Ruhani `ye de göz dağı veriyor. Devrim Rehberi ve ruhani lider Hamaney Sadri ona hatırlatıyor.

Iran Devrimi soğumaya başlayınca halkın nazarında siyasetin idealist kimliği ve ütopyaları ikincilleşiyor. Kolektif bilincin homojen niteliği çözülüyor. Halk gündelik yaşamına dönüyor yeniden. Tutulma sona eriyor. İdeolojiler ve ütopyalar nedeniyle kaybettiklerini daha bilinçli bir biçimde görmeye başlıyor. Yoksulluğun ve yoksunluğun duyarlılık bilincinin ortaya çıkışıdır bu.

Bu yeni halk uyanışının ve egemen devrimden farklılaşan taleplerinin yeniden temsil edilmesi gerekir. Muhalefet bu rolü oynamalıdır. Elbette devrim devleti de bunu algılayabilecek bir düzeğe sahip olması gerekir. Reformlar bundan dolayı gerekli. Prestroikayi Rusya bunun için yaptı, II. Cumhuriyeti Fransa bunun için yaptı. Ancak Iran devrim devleti buna direniyor. Kendini “mutlak siyala hakikat”görmeye devam etmek istiyor. İmamet siyasal teorisi, Anayasayı Denetleme Birimi, Devrim Rehberi ve Devrim Muhafızları Ordusu ile bu egemenliğinden taviz vermek istemiyor. Halk nezdinde soğuyan devrim, devlet nezdinde korluğunu korumak için büyük bir çaba içinde.

İran'daki isyanları ABD ve İsrail üzerinden okuyarak anti-emperyalizm bakış açısıyla değerlendirmeler yapabiliriz. Yüz yıldır Ortadoğu diktatörleri bunu yapıyor zaten. Muhalefeti anlamak ve onu siyasete dahil etmek yerine bastırmaya ve terörize etmeye yarıyor. Ancak sonunda beklenmedik biçimde isyanlara da yol açıyor. Yeni Ortadoğu’da da Devrimler Çağı bitmiştir.  

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.