Yazarlar Sevgili falanca

Sevgili falanca…

Faruk Aksoy
Faruk Aksoy Gazete Yazarı

Şuraya isim vermeden, adres göstermeden, imada bulunmadan önemli, çok önemli bir mektup yazacağım.

Umuyorum ve diliyorum ki, bu mektubun muhatabı ve muhatapları durumdan vazife çıkarıp, hal ve hareketlerine çeki düzen versin, yaptıkları büyük hatayı bir daha tekrarlamasın.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Faruk Aksoy : Sevgili falanca…
Haber Merkezi 04 Ekim 2018, Perşembe Yeni Şafak
Sevgili falanca… yazısının sesli anlatımı ve tüm Faruk Aksoy yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Ben sana şimdilik “sevgili falanca” diyeceğim, şimdilik “sevgili falancasın…”

Sevgili falanca…

Bana anlatılanlar pek hoş şeyler değil, hatta hiç hoş şeyler değil, bunu baştan söyleyeyim.

Eğer bana anlatılanları, şu mahzun milletin, şu necip milletin dişinden tırnağından artırarak, bin bir emekle ortaya çıkardığı siyasi irade ve o iradeyi temsil eden çok değerli zevat duyar ve bilirse, eminim ki, hiç iyi şeyler olmaz.

Sevgili falanca…

Sanat, sanat için midir, sanat, millet için midir, yoksa sanat, pis işler için midir, ona sen karar vereceksin artık.

Madem bir iddia ortaya koyuyorsun, madem bu milletin hezimetine yol açanlar, bu milleti sanat yoluyla afyonlayanlardı, diyorsun, o zaman aynı yollardan gitmeyeceksin, yediğin ekmeğin, içtiğin suyun, içine gark olduğun lüksün hesabını vereceksin.

Şanın, şöhretin hakkı nasıl verilir, o da senin sorunun artık, onu da sen bileceksin.

Sevgili falanca…

Eski Türk filmlerinden kalma adetlerle ve hatta kepazeliklerle, omuz verdiğimiz, dert edindiğimiz şu yeni dönemi zehirleyemezsin, buna müsaade edemeyiz, etmeyeceğiz.

Kirli bir vicdanla temiz bir hikâye anlatılamaz, bir kere bunu çok iyi bileceksin.

Benden olmaz, benden duyulmaz, çok kızılcık şerbeti içmişliğimiz vardır, lakin bu mevzular yarın öbür gün ortalık yere saçılırsa, bu milletin geçmişine dair kurduğu büyük hayal mutfakta yanarsa, buna sen de çok üzülürsün, fayda etmez, iş işten geçer.

Sevgili falanca…

Kimse kimsenin kâhyası, şahı, piri, miri değildir, isteyen istediği gibi yaşar, bu memlekette demokrasi vardır ve bu memleketi yöneten çok kıymetli insanlar da bu ilkelere sonuna kadar bağlıdır.

Senin hayatın, tercihlerin ve hatta edepsizliklerin bizi ilgilendirmez.

Bizi ilgilendiren şey, bize ait bir düşünceyi, bir iddiayı, bir hakikati ve hatta bir haksızlığı temsil ederken, onu canlandırırken sahnenin arkasında çevirdiğin garip işler, işte bu bizi ilgilendirir.

Çünkü bizi, bize ait olan her şey ilgilendirir!..

Bize yönelik tarihi bir haksızlığı, bize ait bir yerde anlatırken ve bunun bedelini de misliyle alırken, bizi haksız duruma düşüremezsin, bizi alçaltamazsın, bizi dilsiz bırakamazsın!..

Sevgili falanca…

Seni hiç tanımam, tanımak da istemem, fakat milleti aptal yerine koymana da gönlüm razı olmaz, bunu da bilmeni isterim.

İnsan hata yapar, Allah affeder, yücedir, affı, mağfireti sonsuzdur.

İnsan hata yapar, kul affeder, o da insandır, onun da vicdanı vardır.

Fakatttt…

İnsan hata yapar, bir de üstüne üstlük tehdit eder, güç gösterisi yapar, hesapsız kitapsız işlere bulaşırsa, onu ne Allah, ne kul, ne de hukuk affeder, bunu da böyle bilesin.

Sevgili falanca…

Umuyorum ve diliyorum ki, bütün hayatı boyu hak aramış, adaletten yana olmuş, kendini tarihin şanlı sayfalarında at koşturan dedelerinin mirasçısı saymış, şu kıymetli insanların yüzünü kara çıkarmazsın.

Onların çıktığı bu kutlu yola diken döşemezsin.

Niyetlerini zelil etmezsin, büyük kavgalarını zayi etmezsin.

Eğer edersen, çok şeyi berbat etmiş olacaksın.

Sevgili falanca…

İnşallah etmezsin, inşallah…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.