|
Yazarlar

Avrupa’nın kışı, enerji fiyatları ve resesyon

04:00 . 21/07/2022 Thursday

Levent Yılmaz

Doç. Dr. M. Levent YILMAZ Selçuk Üniversitesi İşletme bölümünden onur derecesiyle mezun oldu. Ardından TÜBİTAK bursu ile stratejik yönetim alanında yüksek lisans çalışmasını tamamladı. 2013 yılında Küresel finansal kriz üzerine yazdığı tez ile doktor unvanını aldı. Meslek hayatına Konya Ticaret Odası’nda başlayan Yılmaz, sırasıyla Selçuk Üniversitesi’nde araştırma görevlisi ve Gazi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Gazi Üniversitesi’nde görev yaptığı dönemde kısa süreli olarak YÖK’te danışmanlık görevinde bulundu. Bu süre zarfında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı akademik makalesi basıldı. Pek çok gazete ve dergide analizleri yayınlandı. Doktora sonrası dönemde “Ekonomi Güvenliği” alanında akademik çalışmalar yapmaya başladı. Yılmaz’ın bir düşünce kuruluşundan yayınlanan “Güvenlik Kavramında Yeni Bir Boyut;. Ekonomi Güvenliği. “TÜRKİYE NE KADAR GÜVENDE?” başlıklı eseri alanındaki ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Bu kapsamda Modern İpekyolu’nun önemi ve terörün ekonomik boyutuna ilişkin çalışmalar yaptı. 2017 yılında Oxford Üniversitesi’nde davetli konuşmacı olarak “Ekonomi Güvenliği” üzerine konferans verdi. İngiltere’de yayınlanan The Conservative isimli dergide yazıları yayınlandı. Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi olarak görev yaptı ve “Ekonomi Güvenliği” ile “Ekonomik İstihbarat” alanlarında lisansüstü dersler verdi. Yılmaz halen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak akademik hayatına devam etmektedir.

https://twitter.com/mleventyilmaz

Levent Yılmaz

Avrupa Birliği Türkiye’nin en önemli ticari partneri. Avrupa ekonomisinde olan biteni bu kadar yakından takip etmemizin en önemli sebeplerinden birisi de bu. Hali hazırda derhal güncellenmesi gereken Gümrük Birliği ile hazırlıkları devam eden Yeşil Mutabakat’ın tüm etkilerine rağmen Avrupa bizim en önemli ticari partnerimiz olmaya devam edecek. Bu bakımdan Avrupa’da olan bitene göz atmakta fayda var.

AVRUPA’DA
KIŞ NASIL GEÇECEK?

Hemen cevap vereyim; çok zor geçecek! İki nedeni var. İlki Rusya geçen kış daha naif davrandı ama bu kış aynı şekilde davranmayacak ve ödeme alamadığı ülkelerin gazını kesecek. İkincisi Avrupa’nın Rus gazını bu kadar kısa sürede ikame etmesi mümkün olmadığı için fiyatlar uçacak. Uçacak diyorum çünkü nerede duracağını şimdiden kestirmek çok güç.

Daha önce yine bu köşede detaylı bir şekilde yazdığım için bugün sizi çok rakama boğmadan yeniden hatırlatayım. AB ülkelerinin doğalgazda Rusya’ya bağımlılığı homojen değil. Bazı ülkeler %100 bağımlı iken bazı ülkeler sadece %3 bağımlı. Ama esas mesele artık sadece bağımlılık değil. Zira her ne kadar petrol fiyatlarında görece olarak belirgin bir düşüş gözlemlense de doğalgaz fiyatları için aynı şeyi söylemek zor. O yüzden AB için her bir metreküp doğalgaz kritik öneme sahip.

TÜRKİYE ALTERNATİF OLABİLİR Mİ?

AB ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini gerekçe göstererek Rusya’ya belirli alanlarda yaptırım uyguluyor. Bu alanlardan en önemli ikisi enerji ve bankacılık. Plana göre AB ülkeleri mümkün olan en kısa sürede Rusya’dan petrol ve doğalgaz almayı kesecek. Diğer yandan pek çok Rus bankası SWIFT sisteminden çıkarılmış durumda. Yani Rusya’ya ödeme göndermek de oldukça zorlaştı.

Mevcut durum bu iken akla şu şekilde bir çözüm önerisi geliyor: Türkiye, Rus gazını İstanbul’da EPİAŞ’ta ticarileştirerek mevcut boru hatları üzerinden Avrupa’ya satabilir. Tabii teoride mümkün olan bu önerinin pratikte uygulanabilmesi için Rusya’nın Türkiye’ye gönderdiği doğalgaz için yeni bir kontrat yapıp ona da “re-export” yani bir başka ülkeye ihracat hakkı vermesi gerekiyor. Neden olmasın?

RESESYON ARTIK KAPIDA!

ABD Merkez Bankası hızla sıkılaştırıcı adımlar atmaya devam ediyor. Fed bir yandan faiz artırırken diğer yandan bilanço daraltmaya devam ediyor. Bu politika ABD Doları’nın diğer para birimleri karşısındaki değerini hızla yükseltiyor. Buna Euro da dahil. Hatta geçtiğimiz hafta içinde Euro-Dolar paritesi bir ara terse bile döndü.

Şimdi Avrupa Merkez Bankası (ECB) da faiz artışı yapma hazırlığında. Son gelişmeler ECB’nin 25 değil 50 baz puan faiz artışı yapacağına işaret ediyor. Tabii böylesi sert hareketlerin resesyonu tetiklediği de aşikâr. Bu bakımdan en önemli ticaret partnerimizin de ekonomik durgunluğa doğru gittiğini analizlerimize dahil etmemiz gerekiyor.

#AB
#Rusya
#resesyon
#çıkarılmış
6 months ago
default-profile-img
Avrupa’nın kışı, enerji fiyatları ve resesyon
Kaybolan o çocuk Ahmet
Davos: Enflasyon, büyüme ve enerji
Dijital uygarlık: Miyoplaşma ve uygar barbarlık
Amerika-Almanya kavgası
NATO faşizmine karşı omuz omuza!