Yazarlar Ekonomide yapısal dönüşüm adımları

Ekonomide yapısal dönüşüm adımları

Levent Yılmaz
Levent Yılmaz İnternet Yazarı

Çarşamba günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomide önümüzdeki dönemin yol haritası niteliğindeki süreçleri içeren “Yapısal Dönüşüm Adımları”nı kamuoyu ile paylaştı. Böylelikle finansal sektör, enflasyonla mücadele, bütçe disiplini, vergi dönüşümü ve sürdürülebilir büyüme-kalkınma ana başlıklarını içeren bir program ilan edilmiş oldu. Aslına bakarsanız her bir başlık için uzun uzun analiz yapmak mümkün ancak ben burada öncelikli olan alanlara ilişkin detayları aktarmak istiyorum.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Levent Yılmaz : Ekonomide yapısal dönüşüm adımları
Haber Merkezi 04 Nisan 2019, Perşembe Yeni Şafak
Ekonomide yapısal dönüşüm adımları yazısının sesli anlatımı ve tüm Levent Yılmaz yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


ENFLASYONLA MÜCADELEDE TARIM POLİTİKALARI

Geçtiğimiz hafta “Gıda Enflasyonu Meselesi” başlıklı bir yazı kaleme almış ve enflasyon tarafındaki bozulmanın temel kaynaklarından birisi olan gıda enflasyonuna para politikaları ile cevap vermek yerine etkin tarım politikalarının hayata geçirilmesi önerisini sunmuştum. Açıkçası yeni açıklanan yapısal dönüşüm adımlarında bu alandaki önerilerimi içeren başlıkları görmek bu alanda atılacak adımlarla beraber enflasyonda önümüzdeki dönemde daha hızlı aşağı yönlü hareketleri görebileceğimize dair umutları arttırıyor.

Program lansmanında önümüzdeki ay Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Tarımda Milli Birlik Projesi” başlıklı oldukça kapsamlı bir projeyi açıklayacağını duyuruldu. Buna ilave olarak tarım politikaları tarafında somut adımları da son açıklanan programda görüyoruz. Mesela, bölge ve ürün bazında arz/talep planlamasının yapılması, üretici ve tüketici arasında değer zincirinin sağlanması ve sözleşmeli tarımın yaygınlaştırılması oldukça önemli konular. Bununla birlikte benim de bir önceki yazımda altını çizdiğim üzere “Hal Yasası” konusu da kritik öneme sahip ve programın içinde yer alıyor. Bu kapsamda üretici ve kooperatiflerin hallerin içerisindeki paylarının artırılması ve yaş sebze-meyvede lojistikteki gözetim ve denetimin artırılmasına yönelik adımlar da maliyetlerin aşağı yönlü olmasını sağlayacak önemli adımlar.

BANKACILIK SEKTÖRÜ GÜÇLENDİRİLİYOR

Ekonominin zorlandığı dönemlerde kredi geri dönüşlerinde sorunlar olduğu aşikar. Böyle dönemlerde NPL oranları dikkatle izlenmesi gereken bir veri olarak karşımıza çıkar. Bu noktada çok ciddi bir sorun olmadığı ve hatta yasal takipteki kredilerinin önemli bir kısmının karşılığında bankaların elinde teminat olması ve yasal takibe düşen işletmelerin halen faaliyette olması gibi konular bankacılık sektörünün sürdürülebilirliği açısından önemli. Dahası geçmişte faaliyete geçen Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu uygulamasının oluşturduğu finansal gücü de unutmamak gerekiyor.

Elbette yukarıda saydığım konular sektöre belirli oranda güven veriyor ancak bankacılık tarafında atılması gereken adımlar olduğu aşikar ve bu adımların da son açıklanan paketin içinde yer alması önemli. Bu kapsamda başta kamu bankaları olmak üzere sermayelerin güçlendirilmesi ve aktif kalitesinin artırılması alanında yapılacaklar ile konkordato tarafında hayata geçirilecek yeni düzenleme sektörün faaliyetleri açısından son derece önemli olacaktır.

YENİ VERGİ MİMARİSİ

Programda benim dikkatimi çeken bir diğer başlık da “vergi dönüşümü”. Zira Türkiye’deki vergi sisteminin getirdiği zorluklar ve gelir dağılımı adaletsizliğine neden olacak şekilde daha önceden oluşmuş yapının yeniden ele alınıyor olması bu alanda önemli bir rahatlama sağlayacaktır. Dahası istisna ve muafiyetlerin azaltılması, kayıtdışı ile mücadele gibi konular sistemin sağlıklı işlemesi açısından son derece önemli.

Açıklamada dikkatimi çeken iki önemli konu daha var. İlki, başlıkların belirli bir takvime bağlanması. Bu durum süreçleri takip etmek ve verimini ölçmek açısından güven verici bir unsur. Diğeri ve en önemlisi, hukuk alanında bir süredir yapılması beklenen reformların da bu toplantıda gündeme getirilmesi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.