YazarlarKitapta Açılım

Kitapta “Açılım”

Ömer Lekesiz
ÖmerLekesizGazete Yazarı

Kitap kurdu, günümüzde bibliyomanın karşılığı olarak da kullanılıyor ama sanırım bu yanlıştır, çünkü bibliyomaniye yani kitap edinme hastalığına maruz kalan kişiye bibliyoman denir. Elias Canetti’nin Körleşme’sindeki, Kien gibi.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
: Kitapta “Açılım”
Haber Merkezi15 Ağustos 2017, SalıYeni Şafak
Kitapta “Açılım” yazısının sesli anlatımı ve tüm yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Bir kitap kurdunun kitap alması ise, 1-okumayla, 2-yakın zamanda ona ihtiyaç duyacağını sanmayla, 3-kaynak değeri yüklemeyle sınırlıdır.

Örneğin, Marie Sophie ile Gül Ayetleri’ndeki yaman şiirlerin şairi Serkan Ozan Özağaç bu manada tam bir kitap kurdudur. Yoğun bir merak ve ilgi güzelliğiyle, okunması elem olanı kitabı, ne eder eder, bulur ve okur. Aramakla mı bulur yoksa bulmak için mi arar, orasını bilemem.

Kimi önemli kitaplara onun tavsiyesiyle ulaşmışımdır, tıpkı Açılım Kitap Yayınevi’nin hemen okunulası kitaplarına ulaştığım gibi.

Serkan, hattat Sıtkı Çoban’la birlikteyken, Byung-Chul Han’ın Yorgunluk Toplumu’nu hediye etmişti ikimize birden; ardından ben Simon O’Meara’nın Mekan ve Müslüman Şehir Hayatı - Fes Labirentinin Sınırlarında adlı kitabını aldım ve okudum, sonra diğerleri geldi.

Açılım Kitap’tan çıkan ilk kitapların jeneriğinde, onun Pınar Yayınları’nın “tescili markası” olduğu yazılıdır. Sanırım, o da Pınar Yayınları kadar iyi bir marka olmuş, hatta Pınar’ınkinden entelektüel planda çok farklı görünen yayın portföyüyle ayrışıvermiş olmalı  ki, sonraki kitaplarında bu kayıt yer almıyor.

Ne de olsa, yılların yayıncılık birikimine sahip bulunan reisimiz Cevat Özkaya’nın eli değmiş Açılım Kitaba; o dağ gibi bir adam olduğuna göre, dağın sesi de elbette gür ve müstakil olacaktır.

Açılım Kitap’ın düşünce dünyamızı zenginleştiren telif ve çeviri eserlerle yüz ağartan bir yayınevi olması, sanırım en çok da benim işime yaradı. Kendi okumamı kastetmiyorum, bana sıkça sorulan “ne okuyalım abi” sorusundan en az bir yıl boyunca kurtulmuş olmamı kastediyorum. 

O soruyu soranlara, özel ilgilerine göre Açılım Kitap’tan en az on kitap isabet eder ki bu da (mutlaka başka kitapların okunacağını da göz önüne alırsak) yaklaşık bir yıllık okumaya tekabül eder.

Buna göre, Açılım Kitap’tan ilk etapta seçtiklerimi aşağıda paylaşıyorum. Gerisi söz konusu soruyu samimi olarak soranlara ve has bilginin taliplilerine kalmıştır: 

-Kadir Canatan, İnsan Fenomeni - İnsan Doğası Hakkında Dini ve Felsefi Soruşturmalar; İbn Haldun Perspektifinden Bilgi Sosyolojisi; Beden Sosyolojisi.

-Selçuk Kütük, Ateizm Yanılgısı.

-Lewis Mumford, İnsanın Durumu.

-Mehmet Emin Babacan, Sosyal Medya ve Gençlik.

-Talal Asad, Judith Butler, Saba Mahmood, Wendy Brown, Elestiri Seküler midir? - Küfre Girme, İncinme ve İfade Özgürlügü.

-Thomas Keenan, Eyal Weizman, Mengele’nin Kafatası - Adli Estetiğin Ortaya Çıkışı.

-Edward L. Murray, Muhayyileye Dayalı Düşünmek.

-Abdullah Metin, Oksidentalizm; İki Doğu, İki Batı.

-Mustafa Tekin, Aklın Kenarı, Kutsal Sekülarizm; Kutsal, Kadın ve Kamu - Türkiye’de Aydın Kadınlara Göre Din Ve Kadın; Kutsalın Serüveni - Modern ve Posmodern Süreçte Dinin Sosyolojik Açılım İmkanı.

-Mehmet Süheyl Ünal, Dinsel Bireycilik.

-Paul Ginsborg, Gündelik Hayat Politikaları.

-Anton C. Zijderveld, Klişelerin Diktatörlüğü.

-Cevat Özyurt, Modern Toplumun Çözümlenmesi.

-Richard Dienst, Borç Bağları.

-Colin Crouch, Neoliberalizmin Garip Ölümsüzlüğü.

-Mark A. Kishlansky, Batının Kaynakları - Batı Medeniyeti Okumaları.

-Etienne Gilson, Ortaçağ Felsefesinin Ruhu.

-George Frankle, Batı Uygarlığı - Ütopya ve Trajedi.

-Marion Holmes Katz, Mevlid - İslam Dünyasında İbadetler ve Dindarlık.

-İrfan Ahmad, Hindistan’da İslamcılık Ve Demokrasi - Cemaat-i İslami’nin Dönüşümü.

-Judith E. Tucker, İslam Toplumunda Kadın, Aile ve Toplumsal Cinsiyet.

-Seyyid Hüseyin Nasr, İslâm Felsefesi Tarihi.

-Hasan Hüseyin Aygül, Zihniyet Din ve İktisat - Osmanlı’dan Günümüze Türk Toplumunun İktisadi Zihniyet Dönüşümü ve Tipolojik Analizi.

-Mehmet Haberli, Sanal Din - Tarihsel, Kuramsal ve Pratik Boyutlarıyla İnternet ve Din.

-Douglas Kellner, Medya Gösterisi.

-Zafer Balpınar, İsrail Güvenlik Politikalarında Süreklilik ve Değişim.

-Afyare Abdi Elmi, Somali - Kimlik, İslami Hareketler ve Barış.