Yazarlar Gladyonun bağları; büklüm, büklüm yolları

Gladyo’nun bağları; büklüm, büklüm yolları...

Tamer Korkmaz
Tamer Korkmaz Gazete Yazarı

29 Kasım’daki gazetelerde “İngiltere’nin, firari Akın İpek’in Türkiye’ye iadesinin reddine karar verdiği” haberi yer aldı. İngiliz Devleti, FETÖ’nün finansörü Mister İpek’e sahip çıktı. İngiltere’nin bunca zamandır FETÖ’cüleri himayesi, mahkeme kararıyla tescillendi.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Tamer Korkmaz : Gladyo’nun bağları; büklüm, büklüm yolları...
Haber Merkezi 03 Aralık 2018, Pazartesi Yeni Şafak
Gladyo’nun bağları; büklüm, büklüm yolları... yazısının sesli anlatımı ve tüm Tamer Korkmaz yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Aynı gün, Hürriyet’te meşhur işadamı Ali Rıza Bozkurt’un (76) vefat ilanı vardı. Ailesi, Bozkurt’un tedavi gördüğü ABD’nin Boston kentinde hayata veda ettiğini duyurdu… Komprador Burjuvazi’nin kaşarlanmış gazetecisi Jack Nicholson pardon Güneri Cıvaoğlu “60 yaşından sonra kendisini iş hayatından emekliye ayıran Ali Rıza Bozkurt’un, Harvard’ta Anayasa doktorası yaptığını” yazdı. Onu “filozof bir dost” diye tanımladı (Milliyet, 2 Aralık 2018)

*

Sevenlerinin “Müthiş Türk” diye tanımladıkları Mister Bozkurt, uzun yıllar boyunca “sırtını Amerikan makamlarına yaslamış” derin bir şahsiyetti.

Gezi Kalkışması günlerinde, twitter’da “Haydi Abbas Ağa, vakit tamam. Akşam olsun diyordun. İşte oldu, akşam” diye yazdı! (21 Haziran 2013)

“Gezi’nin fitilini ateşlemek üzere” eylemcilere ait çadırları “yakma emrini veren” şahsın Paralel’in Polisi olduğu sonradan ortaya çıktı!

AKIL OYUNLARI

Meşhur matematikçi John Nash’in Türkiye’yi ilk ziyaretini Ali Rıza Bozkurt organize etmiştir…

John Nash’in hayat öyküsünü anlatan ve Russell Crowe’un başrolünü oynadığı “Akıl Oyunları” filmini hatırlıyoruz. O film, Sylvia Nasar’ın yazdığı kitabın uyarlamasıdır. Orijinal adıyla Zülfiye Nazar, CIA’in Özbek asıllı casusu Ruzi Nazar ile Linda Nazar’ın kızıdır.

Ruzi Nazar’ın (1917-2015) talebesi ve çok yakın dostu olan Enver Altaylı mı; 15 Temmuz sonrasında “casusluk ve FETÖ’ye yardım”dan dolayı tutuklandı.

LOCAEFENDİ’Sİ İÇİN ÇOK ÇALIŞTI

16 Mayıs 1998 tarihli Paralel Aksiyon dergisinde “Müthiş Türk, Derdini Seviyor” başlıklı yazıda Ali Rıza Bozkurt güzellemesi yapılıyordu…

Paralel Yapı, Ali Rıza Bozkurt’u daima el üstünde tuttu. Mister Bozkurt, Locaefendi’sine ABD’de hayli yardımcı oldu. Özellikle 1998-2003 yıllarında, Paralel için çok çalıştı. Fatih Üniversitesi’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelip, “Değişen Dünya Dengeleri” başlıklı bir konferans vermişti.

“KEMALTÜRK”ÜN DERİN LOKOMOTİFİ

Bozkurt, aynı zamanda 10 Haziran 2004’te yayın hayatına başlayan “Kanaltürk” televizyonundaki öncü isimdir. Onu; Kanaltürk’ün ilk sahibi olduğu dönemde Tuncay Özkan’ın hemen yanı başında görüyoruz!

Yalçın Küçük’ün “Kemaltürk” diye tanımladığı Kanaltürk, 2 Mayıs 2008’de FETÖ’cü Akın İpek’in sahipliğindeki Koza Grubu’nca satın alındı. Tuncay Özkan, satıştan sonra Kanaltürk ekranına çıkıp aynen şunları söyledi: “Zorda kaldık, ondan sattık. Alanlara, buradan teşekkür ediyorum. Koza Grubu, televizyonu almasaydı, haraç mezat gitmişti! Hayırlı olsun. Öylesi bir güç ki bu Kanaltürk, Koza Grubu o güçle birlikte yürüyecektir. Efendim, niye o grubu satılmış? Gruba çok teşekkür ediyorum. İyi niyetleri, yardımları için de teşekkür ediyorum…”

ÜÇ SENEYİ BİLE GEÇTİ

Paralel Kanaltürk’ün yayını 2015 yılının Ekim ayı sonunda durduruldu. 2016’nın Şubat ayı sonunda ise kanal kapatıldı. Günümüzün CHP milletvekili Tuncay Özkan’ın “teşekkür etmekten yorulmadığı” Akın İpek, Londra’ya kaçtı ve üç yıldan fazla bir süredir İngiliz devletinin “kanatları altında” yaşamaya devam ediyor!

Annesi Melek İpek “Oğlum Akın, İngiltere’ye bir toplantı için gitti. Toplantısını yapıp hemen dönecek. Üç güne kalmaz Türkiye’ye döner. Oğlum için ‘kaçtı’ diyenler, yalan söylüyorlar” diye konuşmuştu…

“Hocaefendi’nin bir gülüşüne servetimi feda ederim” diyen Akın İpek’ten bahsediyoruz!

BANA ARKADAŞINI SÖYLE…

Akın’ın kardeşi Tekin İpek de, FETÖ üyeliğinden tutukludur. Komprador Burjuvazi’nin, yıllar boyunca “devrimci” maskesiyle sahne aldırdığı elemanı Yalçın Küçük, Silivri öncesindeki günlerini anlatırken “Tekin İpek’in de aralarında bulunduğu yakın arkadaş grubu ile Sheraton Oteli’nde muntazaman her hafta bir araya geldiklerini” yazmıştı! (6 Ekim 2011, Aydınlık)

“Kemaltürk!”ün kuruluş aşamasında “ hayli yüklü bir miktarda (trilyon, gibi!) ödeme yapılmasına dair” soruşturmada ise Koch Ailesi’ne mensup belli başlı isimlerin ifadelerini dahi alınmamıştır!

Sonuç ne mi oldu? İşte bu soruşturma, Ergenekon Davası içinde buharlaştırıldı: Locaefendi’sinin Savcısı Muammer Akkaş tarafından! Şahsı 25 Aralık 2013’ten hatırlıyoruz!

KISSADAN HİSSE

Kanaltürk televizyonu, Ali Rıza Bozkurt ile başladı; Akın İpek ile sona erdi: Yani, hadise, nedir?

-Baronsal Gladyo’nun kolları, büklüm büklüm yolları!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.