Yazarlar 2021de neler değişecek

2021’de neler değişecek

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Covid 19 salgınıyla dünyanın her yerinde temiz, güvenilir, sağlıklı ürünlere olan talep artacağını biliyoruz.

Tüketici tarafındaki bu talep değişimi üretimi de yönlendirecek.

Bu zorunlu değişim, küresel ekonomide helal ekonomi adı verilen alanda faaliyet gösteren şirketleri büyütecek.

Çünkü sağlıklı beslenme ihtiyacı Covid 19 ile belirgin ölçüde artış gösterdi.

Ülkelerin nüfusları da hızlı şekilde yaşlanıyor.

Dünya nüfusunun yakın zamanda 10 milyara ulaşması öngörülüyor.

Bu rakamlardan, sağlık harcamalarının hızlı yaşlanma ve kronik hastalıkların artışıyla bağlantılı yükseleceğini söyleyebiliriz.

Pandemi sürecinde ve sonrasında toplumun her alanında özellikle gıda, giyim, eğlence, konut, parklar, eğitim ve iş hayatı gibi yaşam tarzı anlamındaki değişiklikler çok belirgin olacak.

**

Helal ekonomi adı verilen sektör bugün 2,3 trilyon dolarlık bir hacme sahip. Büyüme oranı yüzde 20. Sektörün hacmi yıllık 560 milyar dolar.

Bu ekonomi 2 milyar Müslüman tarafından destekleniyor.

İslam ülkesi olarak isimlendirilen 57 ülke var.

Müslümanların sahip olduğu GSMH, 2015 itibarı ile yaklaşık 10 bin 128 dolar.

İslami finans fonlamalarında son 10 yılda İslami sigorta denilen faizsiz sigorta (tekâfül) öne çıkıyor.

Küresel ölçekte yaklaşık bin 462 İslami finans kuruluşu var.

İslami fonların değeri yaklaşık 137 milyar dolar.

Faizsiz kira sertifikasının (sukuk) payı da 536 milyar dolar.

**

Pandemi yüzünden 2020 sonunda küresel ekonomi yüzde 5 küçülme yaşayacak.

Uzmanlar pandemi yüzünden İslam ülkelerinde yaşayan Müslümanların harcamalarının da yaklaşık yüzde 80 küçüleceğini öngörüyor.

Bu da 194 milyar dolardan 58 milyar dolara olan bir gerileme anlamına geliyor.

1 milyar 800 milyon Müslüman dünya nüfusunun yüzde 24’ünü oluşturuyor. Müslümanlara ait ekonomik ürün ve hizmetlerin yer aldığı helal pazarın büyüklüğü yaklaşık 2 milyar dolar.

**

Dünya İslam Ekonomisi 2018-2019 verilerine göre bu pazarın büyüklüğünün 2023 yılında 3 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Bu pazarın 2,438 milyar dolarlık payının İslami finans, 1,303 milyar dolarlık payının helal gıda, 177 milyar dolarlık payının helal turizme ait olacağı tahmin ediliyor.

Pazarın geri kalan kısmındaki dağılımda şöyle; Muhafazakâr moda 270 milyar dolar, helal medya 209 milyar dolar, helal tıp 87 milyar dolar, helal kozmetik ise 61 milyar dolarlık paya sahip.

**

Sadece Müslümanların değil herkesin sağlıklı ve güvenilir gıdalara ulaşma adına tercih ettiği helal sertifikalı ürün ve hizmetlerin sektör oyuncuları ve yatırımcıları, geçen hafta E-Halal Expo’da bir araya geldiler.

Discover Events organizatörlüğünde gerçekleşen helal zirvesine üç günde 4 bin satın almacı geldi.

Bu yıl hem fiziksel hem sanal olarak gerçekleştirilen zirve, YouTube, Zoom, sosyal medya hesapları üzerinden ve fiziki katılımla 15 ülkeden 61 konuşmacı, 55 ülkeden 9 bin 217 ziyaretçiyi ağırladı.

**

Zirvenin konuşmacılarından Prof. Dr. Hasan Yetim, önümüzdeki süre içinde gıda uygulamalarındaki hizmetlerin kontrolü bağlamında yapay zekâların devreye gireceğini, gıda denetimi teftişinde artık ‘bilgisayar teftiş teknolojileri’nin yer alacağını söyledi.

Teknolojiden faydalanıldığında, helal gıda üretiminde yeni bir çağın başlayacağına dikkat çekti.

**

6. Dünya Helal Zirvesi’nin konuşmacılarından, Dr. Muhammed Ali Alsheikh Wace’nin helal gıdaya eklenen kimyasallarla ilgili anlattıkları da ilginçti;

Örneğin bir süt fabrikasını ele alalım. Çocukların vitamine yeterli miktarda ulaşması için mevzuatlarda D vitamini eklenmesi devlet tarafından zorunlu kılınıyor. Bu durum helallik konusunda, emülgatör ile beraber diğer sorunları getiriyor.

Sadece tatlandırma için 7 binden fazla kimyasal var. Gıda katkıları 600 civarında.

**

2020yılını göçmenlerin trajedilerine karşı insanoğlunun vurdumduymazlığıyla, depremlerle, sel felaketleriyle ve dünyayı değiştiren covit 19 virüsü ile bitireceğiz.

Gıdalara eklenen binlerce katkı maddesi, kirlettiğimiz hava ve su ile ne kadar sağlıklı yaşayacağımız bundan sonra yüzyılın en önemli sorunu olacak herhalde!

Geçen yüzyılda “Silah icat oldu mertlik bozuldu” diyorduk bu yüzyılda da “Sağlık sektör oldu, hastalıklar arttı” diyeceğiz.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.