Yazarlar Çiftçi kazanırsa herkes kazanır

Çiftçi kazanırsa herkes kazanır

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Küresel ekonomide Darwinizm kuralını dayatanlar yüzünden büyükler küçükleri yuttu.

Dünya ekonomisinin dev şirketleri de çok kazanmak için aşırı üretime odaklanınca insanı unuttu.

Oysa üretilen her şey insan içindi.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Yaşar Süngü : Çiftçi kazanırsa herkes kazanır
Haber Merkezi 01 Mart 2019, Cuma Yeni Şafak
Çiftçi kazanırsa herkes kazanır yazısının sesli anlatımı ve tüm Yaşar Süngü yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


İnsanı yok sayınca, önce insan sonra üretim israf oldu.

Şimdi dünya ekonomisinin büyük oyuncuları insanı unutmanın sancısını yaşarken, bedelini de yine o unutulan insanlar ödüyor.

**

Türkiye İhracatçılar Meclisi bünyesinde oluşturulan Tarım Komisyonu, Türkiye’de tarım sektöründe katma değerli ve sürdürülebilir üretim ve ihracat için politikalar geliştirilmesi için mottosunu, ‘Çiftçi kazanırsa herkes kazanır’ olarak belirlemiş.

Hedef 2023 yılı için Türkiye’nin belirlediği 40 milyar dolar tarım ürünleri ihracat hedefine ulaşmak.

Komisyon bu amaçla tarımda yaşanan sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla ilgili Bakanlıklar, Üniversiteler, Meslek Kuruluşları ve Sivil Toplum Örgütleri gibi sektör paydaşları nezdinde girişimlerde ve bilgilendirme faaliyetlerinde bulunacak.

Bu işbirliği çok önemli çünkü bu istişare bizi kurtaracak

Tarım ve Orman Bakanlığı nezdinde çözüme kavuşturulması gereken ve toplantı dosyasında yer alan sorunlar kısa, orta ve uzun vadeli olarak sınıflandırılmış.

Söz konusu sınıflandırma sektörlerle koordineli olarak gerçekleştirilerek yeniden değerlendirilecek ve öncelikli olarak kısa vadeli sorunlar üzerine çalışmalarda bulunulması kararı alınmış.

**

Türkiye’nin 2023 yılı için ortaya koyduğu 40 milyar dolar tarım ürünleri ihracatını yakalaması için atılması gereken adımlar ise şöyle sıralanıyor;

*Buğday ekim alanları 9 milyon hektardan 7,2 milyon hektara düşmüş olup, üretimi artırıcı politikalar oluşturularak, ekim alanlarını koruyacak tedbirler acilen alınmalıdır.

*Zirai analizlerde, mükelleflere akredite laboratuvarlarda üçüncü numune alınarak yeniden analiz yaptırmaları hususu değerlendirilmelidir.

*Ülkemize geri dönen ürünlerin 3. ülkeye satılabilmesi önem arz etmekte olup, söz konusu ürünlerin uluslararası pazarlarda satılabilmesinin önü açılmalıdır.

*Alıcıları tarafından herhangi bir sebeple geri gönderilen kuru meyvelerin tekrar ihraç edilmek kaydıyla yurda girişte kolaylaştırıcı bir düzenlemeye gidilmesi önemle beklenmektedir.

*TMO’nun elinde bulunan 511 bin ton fındığın 2017 ürünü yaklaşık 200 milyon dolar değerindeki 80.000 ton kabuklu fındık stoku ihraç kayıtlı olarak hızla piyasaya satılması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

*Tohumdan ihracata, niş üründen commodity’ye, uluslararası ve yerli tohum firmalarımızın organize perakende ile anlaşmak suretiyle ihracatçılarımız üzerinden bir üretim modelinin geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Öncelikle, niş ürünlere yönelik dış taleplerin yurt dışındaki alıcılar ve süpermarket temsilcileri ile bir araya gelerek tespit edilmeli, bir lojistik bir ağ oluşturulmalıdır.

*Başta çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru kayısı olmak üzere, kuru meyvelerimiz için lisanslı depoculuk ve ihtisas borsacılığı sistemine ivedilikle işlerlik kazandırılması beklenmektedir.

*TMO’nun hububat ürünleri ve fındıkta olduğu gibi çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru kayısıda da piyasaya girerek doğrudan üreticiden alımlar yapması, stokların doğru yönetilmesi piyasanın doğru şekilde oluşması adına önem arz etmektedir.

*Süs bitkileri üretimi için uygun olan Hazine/kamu arazileri öncelikli ve uzun süreli olarak sektör üreticilerine ve ihracatçılarına kiralanmalıdır.

Turizme yapılan tahsise benzer bir modelle, TİGEM arazileri ve benzeri uygun kamu arazilerinin projelendirilerek sektörün kullanımına açılması büyük önem arz etmektedir.

*Akdeniz meyve sineği ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Bununla mücadele için yöntem geliştiren akademisyenler ile irtibat kurulmalı ve ilgili Bakanlıklarımızla da koordineli çalışmalar yürütülmesi sağlanmalıdır.

**

Demek ki çözüm tarafında olup da uğraşan, elini taşın altına sokan birileri var.

Bunları çoğaltırsak her sorunu çözeriz.

Çiftçi kazanırsa, şehirde iş arayan ya da çok düşük ücretle çalışmak zorunda kalan çiftçinin çocuğu köye dönecektir.

Çiftçi kazanırsa şehirden köye tersine göç başlayacak, bu da şehirlerin düzensiz gelişimini ve konut rantını önleyecektir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.