Yazarlar İş dünyasında düz durabilmek

İş dünyasında düz durabilmek

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Her ne kadar iş dünyası zihin olarak seçim sonrasına odaklansa, 31 Mart 2019 akşamına yönelik tahminlere kafa yorsa da günlük ekonomik faaliyetler rutin olarak sürüyor çünkü hayat devam ediyor.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Yaşar Süngü : İş dünyasında düz durabilmek
Haber Merkezi 20 Mart 2019, Çarşamba Yeni Şafak
İş dünyasında düz durabilmek yazısının sesli anlatımı ve tüm Yaşar Süngü yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Yerel seçimin son haftasında iş dünyasında neler olduğuna dair kısa bir ufuk turu yapıp seçim atmosferinden sıyrılalım;

**

Bitki zenginliği bakımından dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan Türkiye, yeni kurulan fabrika ile dünyaya bitkisel ilaç ve hammadde satacak.

Bodrum’da 10 milyon TL yatırımla üretime başlayan İmmunat Bitkisel İlaç AŞ’ye ait fabrikada 200’den fazla endemik bitki ilaç sanayisine kazandırılacak.

Fabrika 100 kişiye istihdam, bin çiftçiye ek gelir kapısı olacak.

Proje ile ilaç sektöründe dışa bağımlılık azaltılacak.

**

Türk makine sektörü Almanya’dan sonra, ABD’ye ihracatta da birinci sıraya yerleşti

Türkiye’nin makine ihracatı Şubat ayında 1,4 milyar dolar oldu. ABD’nin Türkiye’den yaptığı toplam ithalat içinde makinelerin payı, Almanya’da olduğu gibi yüzde 15’in üzerine çıktı.

İki aylık dönem sonunda ABD, İngiltere, Fransa ve İspanya’ya yapılan makine ihracatında yüzde 20’lerin üzerinde artışlar gerçekleşti.

**

Türkiye’de geçtiğimiz yıl yabancı uyruklu vatandaşlara 39 bin 663 adet konut satışı olmuş.

Yabancılara yapılan satışlar bir önceki yıla göre, yüzde 78,4 artmış.

Konut satışında en çok tercih edilen iller sırasıyla İstanbul, Antalya, Bursa ve Ankara olmuş.

Konutların 8 bin 205 adedini Irak, 3 bin 652’sini İran, 2 bin 718’ini Suudi Arabistan, 2 bin 297’sini Rus, 2 bin 199’unu Kuveytliler almış.

**

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından uygulanan “Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi (TDP)” kapsamında, Türkiye’de ikamet eden geçici koruma altındaki yetişkin Suriyeli bireylere yönelik Türkçe dil eğitimleri başladı.

Proje ile Türkiye’de on ilde 53 Halk Eğitimi Merkezi’nde toplamda 52,000 yetişkin Suriyeli birey Türkçe dil eğitimi alacak.

Proje iki yıllık ve 50 milyon avro bütçeli.

**

Konaklama sektöründe yatırım iştahı sürüyor.

Yatırımların 2018 yılı bilançosu belli oldu.

Yatırımlar geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 0.6 arttı. Teşvik başvurusu yapılan 167 otel için 3 milyar TL yatırım yapılacak.

İstanbul ve Antalya yine en fazla yatırım çeken iller olurken, Trabzon ve Van’a da yatırım akını devam etti.

**

Arçelik, İpek Yolu üzerindeki ülkelere önemli bir yatırım daha yaparak Bangladeş pazarına girdi.

Şirket, Bangladeş beyaz eşya pazarının en büyük perakende ağına sahip oyuncusu Singer Bangladesh’in çoğunluk hisselerini 75 milyon dolara almak üzere anlaştı.

2016 yılında Dawlance’ı alarak Pakistan pazarına giren Arçelik, 2017 yılında Hindistan’ın en büyük grubu Tata bünyesindeki Voltas ile ortaklık anlaşması imzalamıştı.

**

Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. (TÜYAP) ve Oyuncakçılar Derneği (OYDER) ile Ticaret

Bakanlığı’nın yanı sıra KOSGEB desteğiyle düzenlenen ‘İstanbul Oyuncak Fuarı 2019’ 2’nci kez tüm sektörü tek çatı altında buluşturdu.

5 kıtadan 60 ülke İstanbul’da bir araya geldi. Yurt dışı ziyaretçi sayısında yüzde 69 artış siparişlere de yansıdı.

Yurt dışı ziyaretçinin artması ile geçen yıla oranla alınan siparişlerde yüzde 42 oranında artış sağlandı.

**

Yazılı medya dolardaki ani yükselişten dolayı zor günler yaşarken sessiz sedasız yeni bir ekonomi gazetesi yayın hayatına başladı.

YeniBirlik Gazetesi İmtiyaz Sahibi Avni Özgürel, yayın hakları Vidin Özyer’in elinde bulunan ulusal Harbi Gazetesi’ni satın alarak, basından dostlarımız Yayın Koordinatörü Sedat Yılmaz ve Yazı İşleri müdürü Hamit Varol öncülüğünde ‘Analiz’ isimli yeni bir ekonomi gazetesi çıkardı.

Hayırlı olsun.

**

İsmail Hakkı Bursevi’nin eseri Rûhu’l-Beyân’da geçen şu hikaye ile yazıyı noktalayalım;

Süleyman (as) bir gün rüzgârla giderken mülkünü saltanatını düşündü.

Rüzgâr (onun üzerinde uçtuğu) yaygıyı eğdi.

Süleyman (as) rüzgâra: ‘Düz dur!’ dedi.

Bunun üzerine rüzgâr; ‘Esas sen düz dur. Sen kalben düzgün olduğun sürece ben de düz olurum. Sen eğildin, ben de eğildim.’ dedi.

**

Sen, düz durmaya çalıştığın, elinden geleni yaptığın, elinden gelmeyene de tevekkül ettiğin sürece her türlü sıkıntılar geçicidir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.