Yazarlar Mevcut konfora alışanlar değişimden korkar

Mevcut konfora alışanlar değişimden korkar

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

2020 yılında küresel afetlere COVID-19 salgınının etkileri de eklenince felaketlerin insani boyutu da olağanüstü seviyede arttı.

2020 yılında ciddi seviyede 416 aded küreselafet yaşanırken yaklaşık 8 bin100 civarında insan bu afetlerde yaşamını yitirdi.

Doğal afet nedeniyle ölümlerin yüzde 68’i Asya Pasifik bölgesinde yaşandı.

Haziran ile eylül ayları arasında etkili olan Hindistan muson taşkınları bin 992 kayıtlı ölüm ile 2020’nin en çok can kaybına neden olan küresel afeti oldu.

Türkiye’de Ege bölgesini etkileyen ve 117 vatandaşın ölümüne neden olan deprem, 2020’nin en çok can kaybına neden olan deprem felaketi oldu.

Aon’un yayınladığı 2020’nin Yıllık Küresel Doğal Afetler Raporu’na göre, 2020’de yaşanan küresel doğal afetlerin toplam ekonomik kaybı tahmini 268 milyar dolar.

**

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) yeni raporuna göre, COVID-19 küresel salgını, dünyanın karşı karşıya olduğu en yeni kriz, ancak, insanların doğa üzerindeki baskısı son bulmazsa, krizlerin sonuncusu olmayacak.

Rapora göre dünya liderlerinin önünde tek seçenek var; Çevre ve doğa üzerindeki ağır baskıları azaltmak için ya cesur adımlar atacağız ya da insani gelişme duracak.

“İnsanlar, gezegenimiz üzerinde her zamankinden çok daha büyük bir güce sahip. COVID-19, rekor sıcaklıklar ve hızla artan eşitsizlik ortamında, karbon ve tüketim ayak izlerimizin artık üstü örtülemez hale geldiği bir zamanda, bu gücümüzü, ilerlemeyle neyi kastettiğimizi yeniden tanımlamak için kullanmanın tam zamanıdır” diyor UNDP Başkanı Achim Steiner.

Bu yanlışı düzeltecek ilk nesil bizler olabiliriz.

**

Rapor’a göre, insanlık ve yaşanmaz hale getirmeye çalıştığımız dünya, Antroposen veya İnsan Çağı diyebileceğimiz tamamen yeni bir jeolojik çağa girdi.

Bu dönemde, tüm ülkelerin, insanların gezegene yaptıkları tehlikeli baskıları eksiksiz göz önünde tutarak kendi ilerleme yollarını yeniden tasarlamaları ve değişimi önleyen devasa güç ve fırsat eşitsizliklerini ortadan kaldırmalarının zamanı geldi.

Buradan çıkan bilgiler aynı zamanda önümüze yeni bir küresel tablo daha koyuyor

Karbondioksit emisyonu ve madde ayak izlerinden oluşan iki yeni hesaplama ile ülkelerin sağlık, eğitim ve yaşam standardı ölçülüyor.

Yeni endeks, hem insanların hem de gezegenimizin esenliği, insanlığın gelişmesini tanımlamada kritik unsurlar olarak kabul edilirse, küresel gelişmenin resmi şöyle değişiyor:

**

Yeni nesil İnsani Gelişme Raporları, değişimi yakından takip eden ve değişmek için çaba gösteren ülkelerin elindeki en önemli yol haritası.

Ama ülkelerin bu raporlara karşı ilgisi pek yok maalesef.

Neden? İhtiyaç mı hissetmiyorlar?

Değişime ihtiyacımız olduğunu biliyoruz ama seyretmeyi tercih ediyoruz.

Çünkü seyretmek kısa vadede hiçbir yükümlülük doğurmadığı için rahatımız bozulmuyor. Rahatımız bozulana kadar mevcut durumun keyfini sürmek istiyoruz.

Neden? Çünkü değişim kendi içinde birçok risk barındırır. Mevcut konfora alışanlar değişimden korkar.

Yenilik belirsizliktir ve her belirsizlik korkutur insanı.

**

Yeni tahminlere göre dünyanın en yoksul ülkeleri 2100 yılına kadar, (önümüzdeki 80 yıl içinde) iklim değişikliği nedeniyle her yıl 100’ü aşkın günde aşırı hava olayına maruz kalacak.

Yeniden ağaçlandırma ve mevcut ormanlara daha iyi bakmak dahi tek başına almak zorunda olduğumuz önlemlerin yaklaşık dörtte birine karşılık geliyor.

Mevcuda sahip çıkmak bile yetecek yaşanılır bir dünya için. Ama yapmıyoruz. Dünyayı, güneşi, ayı, yıldızları, havayı, suyu, toprağı hiçbir bir ücret ödemeden bedava sahip olduğumuzu düşündüğümüz için böyle hor kullanıyoruz.

Ziya paşa, “Nush (nasihat) ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir (azarlama) ile uslanmayanın hakkı kotektir (dayak)” dese de, bedavaya sahip olduğunu düşündüğümüz hava, su, toprak gibi nimetleri hor kullandıkça sosyal ve doğal afetlerle tokat yiyoruz ama yine de uslanmıyoruz.

Bilerek veya bilmeyerek yaptığımız hataların karşılığı olarak tokatı yediğimizde bir müddet sessiz kalıyoruz ama değişmiyoruz. Bir müddet sonra eski alışkanlıklarımıza dönüyoruz.

Arsızdır İnsanoğlu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.